I. rész
Ha az Isten mellettünk van, ki lesz ellenünk?
Kiindulópontként kezeli, hogy Isten eleve, kizárólagosan mellettünk van, tehát a többiek ellenünk. Úgyhogy erre keresünk (kell keresnünk) bizonyítékokat…
...
6 Jézus meghatározta a szabályt*, amely alapján különbséget lehet tenni az igaz és a hamis imádat között: „Óvakodjatok a hamis prófétáktól, akik juhok ruhájában jönnek hozzátok, de belül prédaleső farkasok. Gyümölcseikről fogjátok felismerni őket” (Máté 7:15, 16; Malakiás 3:18). Tekintsük át az igaz vallás néhány ’gyümölcsét’, vagyis azonosító jegyét. Így becsületesen eldönthetjük, hogy kiket támogat ma Isten.
Valóban igaz vallásról van szó ebben a Bibliaversben? Inkább hamis prófétákról... (ezt érdemes komolyabb vizsgálat alá vetni VT tanításaival összevetve)
A Malakiás nem Igaz és Hamis VALLÁSRÓL beszélt, csupán a bűnösökről, és azokról, akik Istentisztelők. Ez a tény a cikk során ugyancsak észben tartandó, ahogy a szabály is, amiből levezetik a cikket. A Gyümölcs, Malakiással összhangban: Istentisztelő személyek.
Azok azonosító jegyei, akiket Isten támogat (az alcím elfogadható)
7 Jézus ezt mondta: „Amit tanítok, az nem az enyém, hanem azé, aki küldött engem. Ha valaki cselekedni kívánja az Ő akaratát, tudni fogja a tanításról Tanításaikat a Bibliára alapozzák, hogy az Istentől van-e, vagy saját magamtól szólok.” Máskor kijelentette: „Aki az Istentől van, figyel az Isten beszédeire” (János 7:16, 17; 8:47). Logikus, hogy ha valaki Isten támogatását szeretné élvezni, akkor csak azt taníthatja, amit Isten kinyilatkoztat a Szavában, és el kell utasítania az olyan tanításokat, amelyek emberi bölcsességen vagy hagyományon alapulnak (Ézsaiás 29:13; Máté 15:3–9; Kolosszé 2:8).
Isten fia nem engedte meg magának, hogy maga értelmezgessen, vagy prófétálgasson, amíg emberként a földön volt; a hamis prófétálás (kapcsolatban az EREDETI kiindulóponttal, amiről Jézus beszélt mint "szabály",ami szerves kapcsolatban volt a rossz gyümölcs felismerésével), és az elbizakodott emberi okoskodás kéz a kézben jár. Rossz gyümölcs. A hagyományok meg az alapján válnak rossz vagy jó gyümölccsé, hogy mennyiben Biblikusak. Csak a többi vallásnak vannak helytelen hagyományai?
Kérdés: valóban csak a tanúk élnek pogány filozófiák és hagyományok, valamint emberi bölcsességektől mentesen?
8 Használják és ismertté teszik Isten nevét, a Jehova nevet. Ézsaiás megjövendölte: „így szólotok ama napon: Adjatok hálát az Úrnak, magasztaljátok az Ő nevét, hirdessétek a népek közt nagyságos dolgait, mondjátok, hogy nagy az Ő neve. Mondjatok éneket az Úrnak, mert nagy dolgot cselekedett; adjátok tudtára ezt az egész földnek!” (Ézsaiás 12:4, 5). Jézus így tanította imádkozni a követőit: „Atyánk az egekben, szenteltessék meg a neved” (Máté 6:9). Ezért a keresztényeknek — akár zsidó származásúak voltak, akár nem — ’Isten népének kellett lenniük, melyet a nevének szerzett’ (Cselekedetek 15:14). Isten nyilvánvalóan örömmel támogatja azokat, akik büszkék rá, hogy ’a nevének szerzett népet’ alkothatják.
Ézsaiás Zsidóknak szólt, nem Jehova Tanúinak. Jézus pedig a követőinek. Megszentelni jelentheti azt is, hogy méltón élni hozzá. Dicsőséget hozni rá. Érdemes elemezni néhány történelmi tényt a tanúkról, és jelen filozófiákat is. (pl Malawi kontra Mexikó) Vajon dicsőséget hoztak vele Isten nevére?
Ami tény: nincs egyetlen írásos bizonyíték sem, hogy az ÚSZ használta Isten nevét (JHWH). De mivel az új szövetség értelmében Isten a fiaivá fogadja a Krisztust megtaláló, be/elfogadó embereket, erre talán nincs is már szükség. Melyik gyerek mondja az apjának: Gábor apu? Egy 3 éves? Nyilván a tanúk nem Isten gyermekei, csak igazságosnak megelőlegezett barátai.
Hol a bizonyíték arra, hogy ezt a népet Isten szerezte magának? Az, hogy a héber iratokból használt nevét magukra vették? 1919-ben választotta ki őket? Vagy 1931-ben? Miért nem őrizte meg Isten a nevét az új szövetségben is?
Valóban csak a tanúk szentelik meg Isten nevét? Valóban megszentelik mint vallás?
9 Visszatükrözik Isten örömteli személyiségét. A „jó hír” forrása, Jehova „boldog Isten” (1Timóteus 1:11). Hogyan lehetnének hát az imádói boldogtalanok vagy krónikusan borúlátók? Az igaz keresztények a világot sújtó bajok és egyéni gondjaik ellenére is megőrzik örömteli szellemüket, mert rendszeresen gazdag szellemi eledelből lakomáznak. Ézsaiás szembeállítja őket a hamis vallás gyakorlóival: „így szól az Úr Isten: Ímé, szolgáim esznek, ti pedig éheztek, ímé, szolgáim isznak, ti pedig szomjúhoztok, ímé, szolgáim örvendnek, de ti megszégyenültök! Ímé, szolgáim vígadnak szívök boldogságában, és ti kiáltani fogtok szívetek fájdalmában, és megtört lélekkel jajgatni fogtok” (Ézsaiás 65:13, 14).
Mielőtt valaki is következtetést vonhatna le a tanúkról ezt illetően, el kell határoznia, hogy teljesen őszintén megfogalmazza majd amit lát, a fent jelzett versekkel összhangban.
Ézsaiás nem vallásokat állít szembe, hanem Isten szolgáit,és akik nem szolgálják.
Kik jajgatnak ma?
Aki jó gyümölcsöt terem, Isten szolgája. Igaz vallásról sem Ézsaiás, sem Jézus nem beszélt. Kérdés: Valóban csak a tanúk tükrözik vissza Isten örömteli személyiségét? Visszatükrözik? Ezt támasztják alá a statisztikák az öngyilkosságokról pl?
10 Viselkedésüket és döntéseiket a bibliai alapelvek irányítják. A Példabeszédek könyvének írója ezt tanácsolja nekünk: „Bizodalmad legyen az Úrban teljes elmédből; a magad értelmére pedig ne támaszkodjál. Minden te útaidban megismered őt; akkor ő igazgatja a te útaidat” (Példabeszédek 3:5, 6). Isten azokat támogatja, akik őrá tekintenek vezetésért, nem pedig olyan emberek egymásnak ellentmondó nézeteire, akik semmibe veszik az isteni bölcsességet. Amilyen mértékben hajlandó valaki Isten Szavának megfelelően alakítani az életét, olyan mértékben kerüli el, hogy a saját kárán kelljen tanulnia a próbálkozásai eredményeként (Zsoltárok 119:33; 1Korintus 1:19–21). Ez igaz.
Nem hiszem, hogy egyetlen igaz keresztény is tagadná a Biblia fontosságát. Hogy egy tanú életét valóban a Biblia irányítja e, és az általa kimunkált lelkiismerete, ez nem kérdéses, hogy nem igaz. (vérkérdés folyamatos változása, szervátültetés). Itt a végső tekintély a Biblia aktuális értelmezése a Vezető Testület által. Ez a döntések nagy részének végső mértéke.
Az egymásnak ellentmondó nézetek minden valláson belül tetten érhetőek. Ez alól a tanúk sem kivételek. Olyan bibliai szövegrész ellenben létezik, ami az ismeretet szembeállítja a szeretettel. Az ismeret felfuvalkodottá tesz... és ha van is ismeretünk valamiről, minden bizonnyal nem annyi, amennyi lehetne.
Miért kellene egy vallásnak mindent érteni Istennel és a szavával kapcsolatban, ami nincs kifejtve egyértelműen?
Nem mond-e ítéletet a VT maga felett: "nem pedig olyan emberek egymásnak ellentmondó nézeteire, akik semmibe veszik az isteni bölcsességet"
11 Az első századi keresztény gyülekezet mintáját követi a szervezetük. Jézus a következő alapelvet határozta meg: „Titeket . . . ne hívjanak rabbinak, mert e g y a ti tanítótok, ti pedig mind testvérek vagytok. Ezenkívül senkit se hívjatok atyátoknak a földön, mert e g y a ti Atyátok, az égi. »Vezetőnek« se hívjanak benneteket, mert e g y a Vezetőtök, a Krisztus. Hanem aki a legnagyobb köztetek, az legyen a szolgátok” (Máté 23:8–11). Egy testvérekből álló gyülekezeeleve kizárt ja egy öntelt papi osztály létét, amely zengzetes címekkel tünteti ki és a laikusok fölé emeli magát (Jób 32:21, 22). Akik Isten nyáját terelgetik, azok azt az utasítást kapják, hogy ezt ’ne kényszerűségből, hanem önként tegyék; ne is tisztességtelen nyereség szeretetéből, hanem buzgó készséggel; ne is úgy, hogy hatalmaskodnak azokon, akik Isten öröksége, hanem úgy, hogy példaképeivé válnak a nyájnak’ (1Péter 5:2, 3). Az igazi keresztény pásztorok nem próbálnak urak lenni mások hite fölött. Mint munkatársak Isten szolgálatában, egyszerűen igyekeznek jó példát mutatni (2Korintus 1:24).
Továbbá vezetőnek se hívjanak titeket, mert egy a ti vezetőtök, a Krisztus…
Laikus osztály igen is létezik a tanúk között, akik mindent el kell, hogy higgyenek a vezető testületnek, még ha az adott igazság évente változik is (lásd nemzedék, 1914-es dátumhoz való kötelező ragaszkodás miatt). Hogy kérdések véletlen se keletkezzenek a tanítások jogosságát illetően, különféle elmekontrollos elemekkel dolgoznak. Ez mi ha nem hatalmaskodás? Jó példa? Utánozhatom?
Tényleg az első századi mintát követik a tanúk abban, hogy nincs papi osztályuk, és laikus osztályuk? Tényleg Krisztus a vezetőjük? Ez csak akkor igaz, ha valóban ő nevezte ki a rabszolgát a többi tanú fölé. Ő nevezte ki őket?
Vajon nem félrevezető a kérdés (vagy a 6. bekezdés), hogy Isten melyik Vallást* áldja meg?
Azok azonosító jegyei, akiket Isten támogat
12 Alárendelik magukat az emberi kormányzatoknak, de semlegesek maradnak. Aki nem ’rendeli alá magát a felsőbb hatalmaknak’, nem számíthat Isten támogatására. Miért nem? Azért, mert „a létező hatalmak Isten által állnak fenn a maguk viszonylagos állásában. Aki tehát ellenszegül a hatalomnak, az Isten elrendezésével szállt szembe” (Róma 13:1, 2). Jézus azonban elismerte, hogy előadódhat olyan helyzet, amikor az érdekek ütköznek. Ezt mondta: „Fizessétek vissza a császárnak, ami a császáré, az Istennek pedig, ami az Istené” (Márk 12:17). Akik szeretnék élvezni Isten támogatását, azoknak ’továbbra is keresniük kell először Isten királyságát és az Ő igazságosságát’, és közben engedelmeskedniük kell országuk azon törvényeinek, amelyek összeegyeztethetők Isten iránti, magasabb rendű kötelezettségeikkel (Máté 6:33; Cselekedetek 5:29). Jézus a semlegességet hangsúlyozta, amikor ezt mondta tanítványairól: „Ők nem része a világnak, mint ahogy én sem vagyok része a világnak.” Később még hozzátette: „Az én királyságom nem része e világnak” (János 17:16; 18:36).
A Róma 13: 1,2 egy folyton változó igazság volt az évtizedek alatt a tanúk életében. Volt, amikor éppen megfeleltek az alapelvnek, máskor azt hitték, hogy Jézusra és Istenre vonatkozik. Ennek tágabb jelentőségébe most nem megyek bele a folyamatosan feltáruló igazság kérdésével kapcsolatban.
A János 17:16 pontos fordítása nincs közölve a cikkben.
Vajon csak a tanúk semlegesek politikai ügyekben? Ha nem tiltanák nekik, akkor is azok lennének?
Mi Isten királysága? Mikor alakult meg? Már áll az égben? Hogyan lehet első helyre tenni? Ennek hirdetése nincs e ellentétben a Galata 1:8-cal?
13 Részrehajlás nélkül ’a jót cselekszi mindenkivel’ (Galácia 6:10). A keresztényi szeretet nem ismer részrehajlást, minden embert elfogad attól függetlenül, hogy milyen a bőrszíne, az anyagi helyzete, műveltsége, nemzetisége, illetve hogy milyen nyelven beszél. Akiket Isten támogat, azokat azonosítja az a tény, hogy a jót cselekszik mindenkivel, kiváltképp azokkal, akik hozzájuk tartoznak a hitben. Jézus kijelentette: „Arról fogja tudni mindenki, hogy az én tanítványaim vagytok, ha szeretet van köztetek” (János 13:35; Cselekedetek 10:34, 35).
Ezt egyéni megfigyelést igényel. Ha arra a tényre utalunk, hogy a tanúk nem vesznek részt a háborúkban, felmerül a kérdés, hogy miért nem, és hogy vajon csak ők nem vesznek e részt bennük.
Egyértelműen azonosíthatja valaki a tanúkat a köztük lévő szeretetről?
A köztük lévő szeretet szoros kapcsolatot feltételez, és nem feltétlenül csak egy háborús helyzet során kialakult élethelyzetet, ahol össze kell tartani, ráadásul, ha valaki elmenne háborúba, ki lenne közösítve, vagyis a fegyverfogási tilalom alapvetően nem bizonyítottan Biblián alapuló lelkiismereti kérdés, hanem tilalom, aminek elutasítása szankciót von maga után.
Mindenki tudja a tanúkról, hogy Krisztus tanítványai?
(olyat már hallottam, hogy a legigazabb vallás, de ezen őszinte vélemény is csak külső vélemény, és feltételezi, hogy itt sem megy minden teljesen jól. Alapvetően az erkölcsből indulhat ki, de a többi fontos ’belsős’ tényezőkről nem sokat tudhat).
14 Készek elszenvedni az üldözést Isten akarata cselekvéséért. Jézus előre figyelmeztette követőit: „Ha engem üldöztek, titeket is üldözni fognak; ha az én szavamat megtartották, a tiéteket is meg fogják tartani” (János 15:20; Máté 5:11, 12; 2Timóteus 3:12). Akiket Isten támogat, azok mindig népszerűtlenek voltak, például Noé is, aki a hite által elítélte a világot (Héberek 11:7). Azok, akik ma vágynak Isten támogatására, nem veszik maguknak a bátorságot, hogy felhígítsák Isten szavát, vagy megalkudjanak az isteni alapelvekben csak azért, hogy elkerüljék az üldözést. Tudják, hogy mindaddig, amíg hűségesen szolgálják Istent, az emberek ’össze lesznek zavarodva, és folyton becsmérlően beszélnek róluk’ (1Péter 2:12; 3:16; 4:4).
Ideje kiértékelni a tényeket.
Istenért szenvednek a tanúk, vagy emberi törvények miatt? Pl. Malawi kontra Mexikó (aki nem ismeri a történetet, javaslom, hogy olvasson utána), a Szentírás kiforgatása, újraírása, kicsavarása mennyivel jobb, mint felhígítani erkölcsi tanításokat? Az sem helyes, de vajon ha egy vallás ezeket gyakorolja (és ha nem a személyek megmentéséről beszélt Jézus*), akkor mennyivel lesz jobb helyzetben egy ilyen egyház az ítéletkor? A vezetők hazugságai miatta minden tag el fog pusztulni? (Peresze ez Isten dolga, és nem valószínű). Péter ugyancsak nem vallásról, hanem gonosztevőkről beszélt, és azokról, akik követik Jézust.
Ha más vallások is népszerűtlenek a hitük miatt, akkor ők is igaz vallás?
15 Tedd fel magadnak a következő kérdéseket: Melyik vallási csoport híres arról, hogy szorosan ragaszkodik Isten Szavához, még akkor is, ha annak tanításai eltérnek attól, amit a legtöbb ember hisz? Kik hangsúlyozzák Isten személyes nevének a fontosságát, és kik azok, akik önmagukat is ezzel a névvel azonosítják? Kik mondják derűlátóan, hogy Isten Királysága az egyetlen megoldás az emberek összes gondjára? Kik igazodnak a Biblia viselkedési szabályaihoz, még ha ezért maradinak tartják is őket mások? Melyik csoport ismert arról, hogy nincs fizetett papsága, és minden tagja prédikál? Kiket szoktak megdicsérni azért, mert törvénytisztelő állampolgárok, jóllehet nem politizálnak? Kik azok, akik szeretettől indíttatva időt és pénzt fordítanak arra, hogy segítsenek másoknak Istenről és az ő szándékairól tanulni? És kik azok, akiket az összes dicséretes jellemzőjük ellenére lenéznek, gúnyolnak és üldöznek?
Csak a tanúk ragaszkodnak a Bibliához? Az előző részben kifejtettem a többi kérdést is.
Önmagukat azonosítják így, vagy Isten azonosította így őket? 1931-ben ki azonosította így őket, és kinek a felkérésére? Mennyire jogos ez?
Csak a tanúk törvénytisztelő állampolgárok? Be lehet azonosítani ez alapján egy vallást? A kérdés visszaér oda ahonnan indultunk: valóban vallásról beszélt Jézus a szabályban*?
Fontos, hogy a hit és a cselekedetek igazi összefüggését valóban megértse valaki, mielőtt arra hivatkozik, hogy Ő cselekszi Isten akaratát, és ez által lemérhető a hite is egyben.
16 Világszerte több millió ember értékelte ki a tényeket, és győződött meg arról, hogy egyedül Jehova Tanúi gyakorolják az igaz vallást. Az alapján jutottak erre a következtetésre, amit Jehova Tanúi tanítanak, és ahogyan viselkednek, valamint ennek a vallásnak a nagyszerű eredményei alapján (Ézsaiás 48:17). A Zakariás 8:23 jövendölésének megfelelően milliók mintha csak ezt mondanák: „Hadd menjünk veletek, mert hallottuk, hogy veletek van az Isten!”
"Nagyszerű eredmény" a tagok száma? Az évente keresztelkedők száma? Ezekben valóban olyan toronymagasan vezetnek a tanúk? Érdemes utánanézni.
17 Vajon Jehova Tanúi elbízzák magukat, amikor rámutatnak, hogy csak őket támogatja Isten? Valójában nem jobban, mint amikor az izraeliták Egyiptomban azt állították, hogy Isten őket támogatja az egyiptomi hittel szemben, vagy amikor az első századi keresztények kijelentették, hogy Isten őket támogatja, a vakbuzgó zsidókat pedig nem. A tények önmagukért beszélnek. Jehova Tanúi 235 országban végzik azt a munkát, amelyről Jézus megjövendölte, hogy igaz követői végzik majd a vég idején: „a királyságnak ezt a jó hírét prédikálni fogják az egész lakott földön tanúságul minden nemzetnek; és akkor jön el a vég” (Máté 24:14).
Ironikus, hogy épp az elbizakodottság jutott a cikk írójának az eszébe. Vajon nem elbizakodott összehasonlítás a tanúkat a zsidósághoz, és az első századi keresztényekhez hasonlítani? Egyértelmű bizonyítékok voltak akkor az Isteni támogatottságról. Hol vannak ezek ma? Amiket olvashatunk, hogy Isten 1919-ben kinevezte őket, mint egyetlen földi csatornát, nem tényeken alapul. Sőt, a tények ennek ellent mondnak.
Miről szól a Máté 24: 14? Melyik versre utal vissza? 13! (üdvözülés, megmentés) Tényleg 1914-ről szól?
Újra: mi a királyság jó híre? Lásd a lenti kérdéseket.
A tények valóban önmagukért beszélnek? Végül is igen… Igaz.
18 Jehova Tanúi továbbra is teljesítik ezt a megbízást, és soha nem fogják hagyni, hogy az üldözés vagy az ellenállás akadályozza tevékenységüket. Jehova munkáját el kell végezni, és el is lesz végezve. Bárhogyan próbálták is egyesek megakadályozni a Tanúkat Isten munkájának a végzésében az elmúlt évszázadban, végül kudarcot vallottak, mivel Jehova megígérte: „Egy ellened készült fegyver sem lesz jó szerencsés, és minden nyelvet, mely ellened perbe száll, kárhoztatsz: ez az Úr szolgáinak öröksége, és az ő igazságuk, mely tőlem van” (Ézsaiás 54:17).
Ki bízza meg a tanúkat azzal, amit hirdetnek? A dátumokat ki adta nekik? Hogyan bizonyítható, hogy Isten bízta meg őket, mint vallást bármivel is? Amit végeznek, valóban Jehova munkája? Mi bizonyítja ezt? Valóban Istentől van, és az Ő igazsága amit tanítottak, tanítanak, és hirdetnek?
Csak a tanúkat üldözik? A tanúkat Krisztusért üldözik?
19 Az a tény, hogy Jehova Tanúi most erősebbek és aktívabbak, mint korábban bármikor — méghozzá a világszerte tapasztalt ellenségeskedés ellenére —, azt bizonyítja, hogy Jehovának tetszik, amit tesznek. Dávid király ezt mondta: „Abból tudom meg, hogy kedvelsz engemet, ha ellenségem nem ujjong felettem” (Zsoltárok 41:12; 56:10, 12). Isten ellenségei sohasem tudnak majd ujjongani Jehova népe felett, mert ennek a népnek a Vezetője, Jézus Krisztus előretör a végső győzelem felé!
Jehova Tanúi nem erősebbek, és nem aktívabbak mint valaha (lásd a jelentéseket az aktuális évkönyvekben). Sőt, gyengébbek, mint valaha. Kivéve néhány fejlődő országot, ahol az internet és a tömegtájékoztatás nem olyan fejlett még, és az embereknek szükségük van a pozitív ígéretekre. Ez nem az Isten ígéreteibe való hitet csökkenti, amik biztos, hogy valóra fognak válni, hanem az emberi ígérteket, amik nem teljesednek be. A 2012-es különleges előadás címe egy kérdés lesz: „Messzebb van mint gondoltad?” (egyéni fordítás). Amit észrevehetünk, hogy ez a cím már nyert létjogosultságot 1968-ban, egy Ébredjetek címoldalán. Persze az emberi természet velejárója, hogy könnyen felejt. De nem az internet.
Máté 23: 15 inkább felmerül, ha tekintetbe vesszük a tényt, hogy mire egy érdeklődőből tanú lesz (nem is beszélve arról, hogy mire egy elhivatott, aktív tanú) az több ezer óra. Első századi minta?
Az, hogy Jehova tanú mit tesznek nincs kifejtve. Vagyis, hogy az egyes tanúk erkölcséről van e szó pontosan, vagy amit a kijelentés sejtet, a prédikáló tevékenységükről (ami csökken arányaiban az előző évekhez, főleg a fejlett országokban).
Ha a másodikról van szó, akkor felvetődik egy újabb kérdés: vajon a tanúk azt a jó hírt hirdetik, amit Jézus és Pál hirdetett? (Galata 1:8)*
Vajon az apostolok 1914ről szóló királyság jó hírt hirdettek?
De ha az átlag tanúk tetteiről lenne is szó, akkor is felmerül a kérdés, hogy a tanúk jó tettei egyben azt is bizonyítja, hogy Jehovának a vezetőik tettei is tetszenek? Hol a határ a szervezet, és a vezetőik között? Ki Jehova népe? Az átlag tanúk, vagy a vallás, ami a nevet viseli annak tanításaival, próféciáival?
És végül: Dávid ismételten nem igaz vagy hamis vallásról* beszélt, hanem saját magáról.
Vajon jogos e a kérdés, hogy melyik vallást áldja meg Isten ma? Mit jelent a vallás? A tagokat, akik jóhiszeműen megtesznek mindent, vagy a vezetőiket, akik hazudnak, csalnak, hamis-prófétálnak?
Tudsz rá válaszolni? (vagyis ha nem jól válaszolsz, ti. nem a várt választ adod, akkor nem tudtál válaszolni a kérdésre. De ezt senki nem szeretné, mindenki ügyes akar lenni...) Nem manipulatív ez a kérdés? Nem úgy lenne korrekt, hogy mit gondolsz ezekről, vagy egyet értesz e a fent leírtakkal?
• Többek között kiket támogatott Isten az ókorban?
• Egyebek között milyen azonosító jegyei vannak az igaz vallásnak? Az első részben kifejtettem már. Kérdést illetően nem manipulatív? A bibliai beszámolókban volt szó igaz vallásról?
• Téged mi győz meg arról, hogy Jehova Tanúit Isten támogatja?
Ki mondta, hogy meg kell győződnöm erről? Ki mondta, hogy ez a végcél? Az első rész szabálya ide is érvényes.
szerző: Τιμόθεος
Az utolsó 100 komment: