Az Őrtorony szervezet erősen ellenzi a társulást azokkal, akik nem tartoznak a tagjai közé [1]. Ezen eljárásmódjuk támogatásához gyakran idézik a 1Korintusz 15:33 versét, amely az Őrtorony bibliájában a következőképpen hangzik: "Ne vezessenek félre titeket. Rossz társaságok megrontanak hasznos szokásokat." Valójában az Őrtorony tagjai számára ez azt jelenti, hogy nem ápolhatnak társadalmi kapcsolatot a nem-tagokkal; kivéve a legalapvetőbb dolgokat, amelyek elkerülhetetlenek a mindennapi életben (munkahely, iskola, stb.), de még ez is szigorúan szabályozott. A nem-Tanú rokonok felé alkalmanként egy kicsivel több könyörületet mutatnak, azonban a saját tapasztalataim szerint amelyeket Jehova Tanújaként felnőve szereztem, csak nagyritkán láthattam bármely nem-Tanú rokonomat pusztán azért, mert ők "világiak" (Őrtorony kifejezés a nem-tagokra).
Még merevebb az az irányelv, amit az Őrtorony vallást elhagyó személyek ellen folytatnak. A korábbi tagoknak, ideértve a saját megfontolásból kilépőket és azokat akik a Társulat egy szabályának megszegéséért lettek "kiközösítve" (kiátkozva), még az utcán sem köszönnek [2]. Az Őrtorony kizáró eljárásmódja még az egyén saját rokonaira is vonatkozik ideértve a közvetlen hozzátartozókat [3].
Azonban még ez az embertelen bánásmód is elhalványul amellett a gyűlöletkeltés mellett, amelyet az Őrtorony vezetők táplálnak azok ellen akik lelkiismeretükkel összhangban hagyják el az Őrtorony szervezetet tanításbeli vagy egyházon belüli eljárásmódok miatt felmerült kérdéseik miatt. Ezeket az egyéneket "hitehagyottakként" bélyegzik meg és folyamatosan rágalmazzák őket az Őrtorony kiadványokban:
„Ezek a hittagadók ’közülünk váltak ki, de nem voltak közülünk valók’ (1János 2:18, 19). Ezért nem tartanak fenn tovább kapcsolatot Jehova lojális felkent tanúival és azok társaival, és ezeknek az önző eretnekeknek „semmi részük” sincs többé az Atyában és az ő Fiában, bármennyire állítják is, hogy bensőséges kapcsolatban vannak Istennel és Krisztussal. Sokkal inkább szellemi sötétségben vannak (1János 1:3, 6). Akik szeretik a világosságot és az igazságot, álljanak ellen szilárdan az ilyen tévtanok terjesztőinek. Jehova lojális tanúja semmiképpen ne legyen bűnrészese a hűtlen személyek „gonosz cselekedeteinek”, az istentelen szavait és tevékenységét bármiben is támogatva.”–The Watchtower 1983, 11/1 19. o.
Csupán egyetlen rövid bekezdésben - valójában öt mondatban - ezeket a korábbi tagokat úgy rágalmazzák mint:
1. hittagadók / hitehagyottak
2. önzők
3. eretnek
4. semmi részük sincs az Atyában és a Fiúban
5. kérkednek
6. szellemi sötétségben vannak
7. a világosságot és az igazságot szeretők ellen vannak
8. tévtanok terjesztői
9. gonoszságokat cselekednek
10. hűtlen személyek
11. istentelen szavaik és tevékenységük van
Valójában ez egy viszonylag szelíd gyűlöletbeszéd volt. Tekintsd át a következőkben bemutatott Őrtorony-propagandát amely még teljesebben bemutatja Jehova Tanúi nézőpontját azokról akik lelkiismeretesen utasítják el az Őrtorony tanokat:
„Ha elemezzük a Jézus, és Pál által adott figyelmeztetést, a tipikus hitehagyás alábbi közös jellemvonásait figyelhetjük meg bennük: (1) Elhajlás a hittől; (2) Elferdített, üres beszéd; (3) Erőfeszítések mások hitének aláaknázására és arra, hogy tanítványokat vonjanak maguk után; (4) Képmutatás (’farkasok juhok öltözékében’); (5) Felismerhetők a gyümölcseikről; ’egyre inkább istentelenségre növekednek’” – The Watchtower, 1981, 2/1 26-27. o.
„Mivel a hitehagyottak a „világból származnak” és annak gonosz szelleme van bennük, „a világról beszélnek és a világ hallgat rájuk”. Mivel nálunk Jehova szelleme van, képesek vagyunk felderíteni „ihletett kijelentéseik” bibliaellenes természetét és ezért elutasítjuk azokat.”– The Watchtower 1987, 7/1 27. o.
„Egyes hitehagyottak azt állítják, hogy ismerik és szolgálják Istent, de elvetnek bizonyos tanításokat vagy követelményeket, amelyeket nyilvánvalóvá tett a Szavában. Mások azt bizonygatják, hogy hisznek a Bibliában, de nem ismerik el Jehova szervezetét, és aktívan próbálják akadályozni a tevékenységét. … Az igaz keresztények úgy éreznek az ilyen hitehagyottak iránt, mint Jehova; nem kíváncsiak hitehagyott eszméikre. Ellenkezőleg, „utálják” azokat, akik Isten ellenségeivé tették magukat; a bosszúállást azonban Jehovára hagyják.” – The Watchtower, October 1, 1993, page 19.
„De üldözőknek, hitehagyott egyéneknek és egyéb tiszteletlen ellenszegülőknek ’meg kell hajolniuk’ — vagyis nagy bánatukra el kell ismerniük, hogy Jehova Tanúi valóban Isten szervezetét képviselik.” – The Watchtower 1985, 10/1 15. o.
„Nem úgy van-e, hogy akik az évek során kiváltak közülünk, mivel nem voltak „közülünk valók”, és akik megpróbálják, hogy másokat is magukkal rántsanak ugyanabba az életveszélyes életmódba, elvágják magukat a szilárd szellemi eledel és a felüdítő szellemi vizek forrásától? (1János 2:19). Ezek az esztelenek, ahelyett, hogy nagylelkűek és bőkezűek lennének azok iránt, akik éhezik és szomjúhozzák az igazságot, semmi szükségét nem látják annak, hogy szervezett prédikálómunka folyjék napjainkban. Azt tanácsolják, hogy mindenki hagyja magát vezetni az egyéni bibliaolvasása és bibliaértelmezése szerint… Az esztelen ellenkezőket azonban nem érdekli az igazságot kereső emberek igazi jóléte.” –The Watchtower 1984, 12/1 22. o.
„Ezért aki annyira kételkedik, hogy hitehagyottá lesz, bírónak teszi meg magát. Azt gondolja, hogy ő többet tud, mint keresztény társai, még annál is többet, mint a[z Őrtorony Társulat], akitől a legtöbbet, ha nem az egészet tanulta abból, amit Jehova Istenről és az ő szándékáról tud. Kifejleszti magában a függetlenség szellemét és „szívében felfuvalkodottá” lesz, ami „utálatos Jehova előtt” (Péld 16:5). Némely hitehagyott egyén még azt is feltételezi magáról, hogy Istennél jobban tudja...” –The Watchtower 1981, 81 2/1 28. o.
„Miután engedett a test olyan cselekedeteinek, mint az „ellenségeskedések, viszálykodás, féltékenység, haragkitörés, versengés, megosztottságok, szekták”, a hitehagyott egyén gyakran áldozatává lesz egyéb testi cselekedeteknek is, mint amilyen a „részegeskedés”, a „féktelen viselkedés” és a „paráznaság”.”–The Watchtower 1981, 2/1 28. o.
„A törvénytelenség gyűlölésének kötelessége a hitehagyottakkal való mindenfajta tevékenységre is vonatkozik. A hitehagyottakkal szembeni magatartásunknak Dávidéhoz hasonlónak kell lennie, aki kijelentette: Ne gyűlöljem azokat, akik mélységesen gyűlölnek téged, ó Jehova, és ne érezzek utálatot azok iránt, akik ellened lázadnak? Teljes gyűlölettel gyűlölöm őket. Igazi ellenségekké lettek számomra.”–The Watchtower, July 15, 1992, page 12.
„Soha ne legyünk olyanok, mint a mai modern hitehagyottak, akik ahelyett, hogy nyilvános tanúságot tennének, inkább gyalázzák testvéreiket és visszatérnek a világnak, az ellenképi Egyiptomnak utaira.”– The Watchtower 1987, 12/1 12. o.
„Biztonságunkat az jelenti, ha úgy kerüljük a hitehagyott propagandát, mintha az méreg lenne, amint hogy valójában az is.” –The Watchtower, July 15, 1992, page 13.
„Isten Szava szerint a szeretet 'minden dolgot hisz és remél' és arra indít minket, hogy nagyra értékeljük a nekünk [Őrtorony Társulat által] nyújtott szellemi táplálékot ahelyett, hogy a hazug hitehagyottak rágalmazó állításaira hallgatnánk.” –The Watchtower, October 15, 1989, page 19.
„A hitehagyott egyének gyakran az ember önző énjére gyakorolnak vonzást azáltal, hogy azt állítják: megfosztottak szabadságjogainktól, köztük attól a jogainktól is, hogy a magunk számára értelmezzük a Bibliát. … Igaz, ezek a sima beszédű egyének kívülről tisztáknak látszanak testi és erkölcsi szempontból. Belül azonban szellemileg tisztátalanok, mivel átadták magukat a büszke, független gondolkodásmódnak.” – The Watchtower 1988, 10/1 21. o.
„Miként a rákfekély, a hitehagyottak érvelése a gyorsan szétterjedő szellemi halál!” –The Watchtower 1987, 1/1 26. o.
„Határozzátok hát el a szívetekben, hogy soha nem is érintitek meg azt a mérget, amelyet a hitehagyottak akarnak felhörpintetni veletek.”–The Watchtower 1987, 1/1 31. o.
„A hitehagyottak gyűlölik korábbi munkatársaikat Jehova szolgálatában és nincs többé ilyen barátságuk Istennel és Krisztussal.”– The Watchtower, July 15, 1986, page 10.
„Jehova lojális szolgáiként miért is akarnánk akár csak belepillantani is abba a propagandába, amelyet ezek a Jehova asztalát elutasító személyek állítanak elő, akik most szavakkal ütlegelik azokat, akik segítségünkre vannak abban, hogy befogadjuk „az egészséges beszédeket”?” – The Watchtower, July 1, 1994, page 12.
„Időről időre támadnak olyanok Jehova népének soraiban, akik mint az eredeti Sátán független, gáncsoskodó magatartást tanúsítanak. … Azt mondják, elég kizárólag a Bibliát olvasni, akár egyedül, akár kisebb csoportokban otthon.”–The Watchtower 1982, 3/1 27-28. o.
„Nem ez az, ami a démonok asztaláról elvárható? Noha a hitehagyottak talán bizonyos tényszerű dolgokat is bemutatnak, de ezeket rendszerint kiragadják az összefüggésekből, mivel az a céljuk, hogy eltérítsenek másokat Jehova asztalától.”–The Watchtower, July 1, 1994, page 12.
Vajon azokat, akik nem értenek egyet az Őrtorony Társulat tanításaival miért kezelik ennyire másként, mint a többi nem-tagot (vagy ex-tagot)? Ironikusnak tűnhet, hogy egy személy aki, még Őrtorony jóváhagyással is, a Biblia olvasását helyezi minden más anyag olvasása fölé és alázatosan behódolva azt vallja hogy Isten és Jézus a keresztény gyülekezet feje, idővel az Őrtorony Társulat, az állítólagos "igaz keresztény gyülekezet" legfőbb ellenségévé válik.
Az Őrtorony vezetők akaratlanul is megválaszolják ezt a kérdést, saját maguknak. Figyeld meg a következő idézetet egy másik Őrtorony kiadványból:
„Néhányan azáltal sértegetnek másokat, akik nem értenek velük egyet, hogy a személyükkel vagy indítékaikkal kapcsolatban támasztanak kételyeket, ahelyett hogy a tényekre összpontosítanának. A gúnynévadó kellemetlen, könnyen megjegyezhető elnevezést ragaszt egy személyre, csoportra vagy eszmére. A gúnynévadó reméli, hogy ez a név rajta marad a címzetten. Ha az emberek a rosszat sejtető gúnynév miatt elutasítják az adott személyt vagy eszmét, ahelyett hogy mérlegelnék a bizonyítékokat, akkor a gúnynévadó stratégiája bevált.” - Ébredjetek!, June 22, 2000 page 6.
Ez az idézet egy Ébredjetek! magazin propagandával foglalkozó cikkéből származik. Ugyanebban a cikkben az Őrtorony Társulat még egy példát is felhoz az ilyen jellegű propaganda-taktikákra. Figyeld meg:
„A propagandisták legpraktikusabb fortélya a nyílt hazugságok terjesztése. Nézzük meg például azokat a hazugságokat, amelyeket Luther Márton írt 1543-ban az Európában élő zsidókról: Megmérgezték a kutakat, gyilkoltak, gyermekeket raboltak el . . . Mérges, kegyetlen, bosszúszomjas, ravasz kígyók, gyilkosok és az ördög gyermekei, akik marnak és ártalmas dolgokat cselekszenek.” – Ébredjetek!, June 22, 2000 page 6.
„Mérges, kegyetlen, bosszúszomjas, ravasz kígyók, gyilkosok és az ördög gyermekei, akik marnak és ártalmas dolgokat cselekszenek.” Ismerősen hangzik?
Lábjegyzetek
[1] Az alábbi Őrtorony kiadványokból származó idézetek bemutatják az Őrtorony nézőpontját a nem-tagokról (úgy hivatkoznak rájuk, mint "világi" személyek):
„Senki sem járhat együtt Istennel, míg együtt fut azzal a bűnös és beteg társadalommal, amelyik helyesel mindent, amit Isten utál. … Néhányan a gyülekezetben arra érezhetnek késztetést, hogy meghívjanak világi ismerősöket és hitetlen rokonokat, akiket nem érdekel az igazság, egy társadalmi összejövetelre, azt gondolva, hogy ez majd buzdítja őket az igazság értékelésére. Mindazonáltal vajon bölcs dolog ez, és összhangban van az írásokkal? Mi tanácsot kaptunk arra vonatkozóan, hogy legyünk óvatosak a nemzetekből való emberekkel, hitetlenekkel és közönséges emberekkel kapcsolatos viselkedésünkben. … Miért tartanánk fenn szükségtelen társadalmi kapcsolatot azokkal az emberekkel, akik még követik a világ útját, és nem váltak Jehova imádóivá? … Ők nem látják tisztán, hogy részvételük egy társadalmi összejövetelen világi, elvtelen emberekkel, legyengíti hitüket és megronthatja őket.” – A mi Királyság szolgálatunk, 1989/8 1-2. o.
„Résen kell lennünk azt illetően is, nehogy kiszélesítsük a világi emberekkel fenntartott kapcsolatunkat. Az illető talán egy szomszéd, egy iskolatárs, egy munkatárs vagy egy üzlettárs. Így érvelhetünk: „Tiszteletben tartja a Tanúkat, tiszta életet él, és alkalmanként beszélgetünk az igazságról.” Mások tapasztalata mégis azt igazolja, hogy idővel azon vehetjük észre magunkat, hogy előnyben részesítjük az ilyen világi társaságot a szellemi testvéreink és testvérnőink társaságával szemben. ” –The Watchtower, February 15, 1994, page 24.
[2] Jehova Tanúitól megkövetelik, hogy ugyan úgy kerüljék azokat a személyeket akik önként hagyták el a szervezetet, mint azokat akiket kiközösítettek maguk közül; odáig mennek ebben, hogy még az utcán sem köszönnek nekik:
„...esetenként egy Tanú a saját kezdeményezéséből dönthet úgy, hogy kilép [az Őrtorony szervezetből]. ... Ilyen esetben meg kell fogadnunk azt az ihletett elrendezést, amely szerint 'nem engedünk ilyeneket a házunkba és nem is köszöntjük őket, hogy ne váljuk részeseikké a gonosz dolgaikban'” – The Watchtower, July 1, 1984, page 31.
Az Őrtorony Társulat tanításával összhangban, akik "elvetik Jehova tanúi hitét és tanítását" is "nyilvánvalóan" a bűnösökkel egyenértékűnek kell tekinteni:
„Azokat, akik „nem közülünk valókká” válnak azzal, hogy szándékosan elvetik Jehova tanúi hitét és tanítását, nyilvánvalóan úgy kell tekinteni, mint azokat, akiket valamilyen helytelen cselekedet miatt kiközösítettek.”– The Watchtower 1982, 4/1 21. o.
[3] Még a követlen családtagok sem kivételek az Őrtorony gyűlölködő kirekesztéséből:
„…Kóré, Dátán és Abirám lázadása. … Mit tesznek most Kóré, Dátán és Abirám gyermekei, s egész házanépe? Vajon a család iránti lojalitás fontosabb lesz számukra a Jehova és gyülekezete iránti lojalitásnál? A lázadók közvetlen rokonainak többsége a családot tette Isten elé. Ezért Jehova kivégezte ezeket a rokonokat is a lázadókkal együtt. … Nagyon kell vigyáznunk arra, hogy a kiközösített személy helyzete felett sohase húnyjunk szemet, ne is próbáljuk jelentéktelennek tekinteni azt. Ahogyan Kóré fiai példát mutattak, nekünk is elsősorban Jehova és teokratikus elrendezése iránt kell lojálisaknak maradnunk.”–The Watchtower 1982, 4/1 24-27. o.
„Ez lehetővé teszi, hogy azzal a rokonnal csak keveset vagy egyáltalán ne tartsanak kapcsolatot. Még ha maradt is olyan családi ügy, amely ritka érintkezést követel, ezt bizonyára teljesen a minimumra lehet csökkenteni… Mindazok, akiket megszomorít az a fájdalomérzés, amit a kiközösített rokon így okozott, buzdítást találhatnak Kóré néhány rokonának a példájában.” –The Watchtower 1988, 2/1 28. o.
Figyeld meg, hogy a kerülést/megvetést elszenvedő személyt hibáztatják a megvetést tanúsító személy "megszomorításáért és a neki okozott fájdalomérzetért". Az embertelen bánásmódot folytató Tanúkat arra tanítják, hogy ártatlannak érezzék magukat.
Kapcsolódó cikk: "Gyűlölnünk kell a hitehagyottakat!"
Utolsó kommentek