7. AZ ŐRTORONY „NEM IHLETETT” KINYILATKOZTATÁSAI
Mindezek ellenére, annak érdekében, hogy hűségesek maradjanak, Jehova Tanúinak el kell fogadniuk a Társulat felfogását a történetéről, és be kell illeszteniük a dolgok isteni rendjébe. Ahhoz azonban, hogy miután tanulmányozták a fent leírt prófétai kudarcokat, és az ennek eredményeként bekövetkezett csalódásokat, ezt mégis megtegyék, valódi naivitásra van szükség. Azokat, akik átéltek ilyen csalódásokat, és megőrizték az Őrtorony Társulatba vetett bizalmukat, inkább hiszékenynek mondhatnánk, semmint hűségesnek.
A Társulat nem állítja, hogy ihletett, azonban ugyanolyan tekintéllyel beszél, mintha az lenne. Azt követeli, hogy vegyék ugyanolyan komolyan, mintha a vezetői ihletettek lennének - még annak jogát sem engedik meg a hétköznapi Tanúknak, hogy kérdezzenek, vagy fenntartásaik, kétségeik legyenek bármiről, amit tanítanak nekik. Azután ezek a vezetők kihúzzák magukat a felelősség alól, amikor bizonyos tanításokat meg kell változtatni, vagy kiigazítani, vagy amikor bizonyos próféciák nem teljesednek be. Figyeljük meg milyen erőteljesen mutatják be álláspontjukat ebben az 1964. június 15-i, jellegzetes Őrtoronyban (365. old.):
Ahogyan Jehova kinyilatkoztatta igazságait az első századi keresztény gyülekezeten keresztül, ugyanazt teszi ma is a jelenkori keresztény gyülekezet segítségével. Ő ezen szervezet által végeztet prófétálást felfokozott, korábban nem tapasztalt mértékben. Mindez a tevékenység nem a véletlen műve. Jehova áll mindemögött. A szellemi eledel bősége és Jehova szándékainak lenyűgöző részletei, melyek kinyilatkoztattak Jehova felkent tanúinak, egyértelművé teszik, hogy ők azok, akiket Jézus megemlített, amikor megjövendölt egy „hű és értelmes rabszolga” osztályt, amelyet arra használ fel, hogy szétosszák Isten előrehaladó kijelentéseit ezekben az utolsó napokban. Jézus azt mondta erről az osztályról: „Bizony mondom nektek, mindene fölé kinevezi.”
Gyakorlatilag tehát az Őrtorony Társulat isteni ihletettségre tart igényt. „Kinyilatkoztatni” a szótár szerint azt jelenti, hogy „természetfeletti módon vagy segítséggel kommunikálni, vagy közvetíteni.” Más szavakkal, ha valami „kinyilatkoztatott” az nem olyasmi, ami hétköznapi csatornákon vagy folyamatokon keresztül megismerhető; ez ihletett vagy „Isten által lehelt”, mint maga a Biblia. Továbbá az ihletettség szótári meghatározása nagyon hasonló ahhoz, amit a „kinyilatkoztatásra” és a „kinyilatkoztatni” ige jelentésére használnak. Ez egy „természetfeletti befolyás, amely arra képesíti az embereket, hogy isteni igazságot vegyenek át, vagy adjanak tovább.”
Ez a lényege az Őrtorony Társulat állításának. Így a „kinyilatkoztatott” szó használata szemben az ihletettség igényével mindössze egy jelentéstani kérdés - egy olyan különbségtétel, mely nem hordoz változást - amelyet azért vesznek igénybe, hogy kimagyarázzák a változásokat, ellentmondásokat, és csalódásokat. Ha valaki arra az álláspontra helyezkedik, hogy az Őrtorony vezetői csupán egy csoport vallásos ember, őszinték, de nem különösebben állnak isteni vezetés alatt, akkor a tapasztalataiknak van értelme, mivel ez bemutatja az emberi tényezőt - beleértve még a téves számításokat és a szekta jelleget is. Másrészről azonban, azzal érvelni, hogy mindez mögött Jehova Isten áll, annak nincs semmi értelme. A zűrzavar, az ellentmondó üzenetek, a Bibliakutatók - Jehova Tanúi kultusz-szerű, szektás, hűséges kötődése először Russellhez és most magához az Őrtorony Biblia és Traktátus Társulathoz, nem tükrözi vissza az isteni elmét úgy, ahogyan azt a Biblia bemutatja. Ez ilyen egyszerű!
Keresztény szemszögből, a Mindenható Isten ismételten bebizonyította a Szentírásban, hogy fel tud használni egy tökéletlen embert, és lehetővé tudja tenni, hogy ez az ember egy tiszta, pontos üzenetet prédikáljon, amikor az az akarata, hogy ilyen üzenetet prédikáljanak. Nincs szükség arra, hogy ezt frissítsék, megváltoztassák, újravitassák vagy kimagyarázzák. Az igaz próféták sohasem szoktak tévedni. Kérdezd meg magadtól, ha figyelembe vesszük a bibliai próféciákat, vajon azok, akik ismerik az Őrtorony Társulat történetét, hogyan is vehetnék komolyan ezt a szervezetet? 1975 óta újabb csalódás érte őket egy dátum miatt. A vezetők azonban nem szeretnek erről nyilatkozni, és ha a Társulat múltbeli eljárásmódjaiból indulunk ki, akkor ez a szervezet ezt is el fogja kendőzni.
8. AZ ŐRTORONY TÁRSULAT ÉS 1975
Annyi biztos, hogy az Őrtorony vezetői elméleteket gyártottak 1975-tel kapcsolatban, és burkoltan céloztak arra, hogy a világ véget fog érni abban az évben. Számos Jehova Tanúja teljes mértékben számított ennek megtörténtére, és amikor mégsem következett be, néhányan csalódottakká váltak. Noha az igaz, hogy a Társulat vezetői kifejezetten nem állították, hogy 1975-ben elérkezik a világvége, az alapjait azonban ők fektették le ennek a meggyőződésnek, és ők alkalmaztak úgynevezett „idő számításokat”25 más megtévesztő érvekkel együtt annak az elgondolásnak a támogatására, hogy az nagyon könnyen egy „megkülönböztetett év” lehet.26 Természetesen amikor eljött ez az év, és el is ment, anélkül, hogy bármilyen nagyobb dolog történt volna, az nagy megdöbbenést váltott ki a Tanúk között. Erre a megdöbbenésre adott válaszként a „Legyen kiegyensúlyozott felfogásunk az időről” című cikkben az 1976. július 15-i Őrtorony (a 441. oldalon, éves összesített kiadás) ezt írta:
„Lehetséges, hogy egyesek, akik Istent szolgálták, életüket egy helytelen felfogás alapján tervezték meg, mivel nem értették, minek is kell történnie egy bizonyos időpontban vagy egy bizonyos évben.”
Figyelemreméltó, hogy ez az Őrtorony egyáltalán nem említette az 1975-ös évet ebben a megjegyzésben, azonban mindenki, aki olvasta és tanulmányozta ezt Jehova Tanúi Királyságtermeiben, tudta, hogy miféle időpontra utal a cikk.
Sem az Őrtorony Társulat, sem a Tanúk többsége nem értette meg a Biblia figyelmeztetésének lényegét a világ végével vagy a „dolgok jelen rendszerének” a végével kapcsolatban, és úgy gondolták, hogy a „bibliai kronológia” segít felfedni bizonyos időpontokat. Következésképpen, nem az isteni prófécia volt az, ami kudarcot vallott és csalódást okozott nekik, hanem a saját, helytelen feltételezéseken alapuló értelmezésük. Az 1976. július 15-i Őrtorony kiadói értekezésükben semmiféle felelősséget nem vállalnak ezekért a hibás előfeltevéseken alapuló várakozásokért. Az Őrtorony Társulat szószólói csupán néhány évvel később jutottak el odáig, hogy elismerjék, a vezetőik hamis elméleteket terjesztettek 1975-tel kapcsolatban. Az 1979-es nyári „kerületkongresszusokon” az egybegyűlt Tanúk előtt bejelentéseket tettek, melyeket kiadtak az Őrtorony 1980. március 15-i számában (a 17. oldalon), az alábbiak szerint:
Az Őrtorony az 1976. július 15-i számában [angolban], miután elmagyarázta, hogy mennyire nem tanácsos figyelmünket egy bizonyos dátumra irányítani, kijelentette:
„Ha bárkit is csalódás ért, mivel nem ezt a gondolatmenetet követte, most arra kell összpontosítania, hogy helyreigazítsa nézeteit, és belássa, hogy nem az Isten szava tévedett vagy vezette félre és okozott csalódást neki, hanem a saját értelmezése alapult téves feltételezéseken.” A „bárki” kifejezést használva az Őrtorony minden csalódott Jehova Tanúját ebbe a csoportba sorolt, ennélfogva azokat is akiknek valamilyen közük volt annak az információnak a megjelentetéséhez, amely hozzájárult az ehhez a dátumhoz kapcsolódó reménység kialakulásához.
Utolsó kommentek