Richard E. Kelly írása
Robert Jay Lifton, Thought Reform and the Psychology of Totalism (Gondolatreform és a Totalizmus Pszichológiája) című úttörőnek számító könyvében, Lifton az irányítás nyolc módját írja le, amellyel az etikátlan, látszat-vallásos csoportok élnek, hogy lélektanilag manipulálják a tagjaik elméjét.
1961-ben Lifton a gondolatreform szót használta a lélektani manipuláció leírására, míg a ma embere inkább az elmekontroll, illetéktelen befolyásolás, vagy az agymosás szavakat használja.
Tehát mi is az effajta illetéktelen befolyásolás nyolc módszere, vagy feltétele egy csoport esetében? Vajon az Őrtorony használja bármelyiket is ezek közül, hogy irányítsa a nyolc millió Jehova Tanújának a gondolkodását és a viselkedését? Hogy megválaszoljuk ezt a kérdést, a következőkben vizsgáljuk meg, melyek ezek a módszerek:
- Szociális (társadalmi) kontroll - A manipulatív vallási csoportok azt hirdetik a tagságuk felé, hogy a számukra fontos összes információt egyedül a csoport vezetőitől kell, hogy megkapják. Bizonyos információkat még szándékosan vissza is tartanak, vagy elferdítenek. Ami a tag számára tudható, az függ a csoporton belül betöltött pozíciójától.
A tagságnak azt mondják, hogy ne bízzanak semmilyen anyagban, amely kritikus a csoport felé, és ne olvassanak olyan irodalmat, amelyet nem a csoport nyomtatott. A tagoknak nem szabad közel kerülniük a csoporton kívül lévőkhöz, vagy barátkozniuk a volt tagokkal. Rosszallják a magasabb végzettséget és a tagok idejét felemésztik a kizárólag a csoport által jóváhagyott foglalkozások.
Robert Lifton gondolatreform kritériumai
- Titokzatos manipuláció – A csoport vezetői önkényesen összekapcsolják a munkájukat, sikereiket, különleges összejöveteleiket, létszámbeli növekedésüket, számukra kedvező kimenetelű bírósági ítéleteket, építkezési beruházásokat, pénzügyi adatokat, stb. Isten támogatásával aszerint, hogy mi az érdekük.
A tagságot gyermeki hitre ösztönzik bármiben, amit tanítanak. A csoport az egyetlen csoport, amellyel Isten foglalkozik.
Azt az érzetet keltik a tagokban, hogy „kiválasztottak”, és életük egyetlen célja éppen beteljesülőben van. A tagok ezt megélve elveszítik a képességüket a kritikus gondolkodásra és képtelenek függetlenül saját döntést hozni a csoport tanításairól, tekintettel az alapvető emberi jogokra és a józan észre.
Azt éreztetik a csoporttal, hogy magasabb szintű céljaik vannak, mint másoknak a csoporton kívül; hogy a tagok azért üdvözülnek és részesülnek jutalomban, mert részei a csoportnak. Mindent ennek a nemesebb célnak tulajdonítanak, és ezzel hoznak összefüggésbe. Hangsúlyt helyeznek a világban lévő emberek problémáira, és azokat annak a számlájára írják, hogy nincsenek abban a csoportban.
- A feddhetetlenség elvárása – A csoport ésszerűtlen szabályokat állít fel, és túl magasra teszi a mércét a tagjai számára. Ennek a környezetnek a megszégyenítő vonatkozásait a tagok nagyrészt bűntudatként élik meg, amely még inkább felnagyítja annak szükségét, hogy a csoport vezetőire hagyatkozzanak. Az egyének könnyen érezhetik azt, hogy nem elég jók, és mivel a kritikus kérdések feltevése tilos, engedelmessé válnak, és titokzatos manipulációval igazolják a szabályaikat.
A tökéletességet és a bűnnel való küzdelmet, amelyet a csoport vezetői határoznak meg, végig azzal a félelemmel nyomatékosítják, hogy mi lesz, ha valamelyikük elbukik, vagy elhagyja a csoportot. Ezek a szabályok elszigetelve tartják a tagokat a külvilágtól, és függésben a csoporttól.
Az „Isten szervezeteként” ismert csoport szeplőtelenségét a csoport vezetői folyamatosan napirenden tartják és újraértékelik. Akik nem vesznek részt a csoport minden összejövetelén és rendszeres foglalkozásain, azok „szellemileg gyengék”.
- Bűnvallás – Folyamatos őrlődés folyik, hogy mit fedjenek fel, és mit tartsanak titokban, de a tagok szükségét érzik, hogy megvallják a gondolataikat, a megtapasztalásaikat és mindent, amit a csoport bűnnek, paráznaságnak ítél, és ellenez.
A csoport tagjait arra bátorítják, hogy menjenek a helyi csoportvezetőhöz bűnvallásra. Az erősen magánjellegű dolgokat képzetlen, tanulatlan embereknek kell megvallaniuk. Ide tartozik a dohányzás, vagy a titkolt alkoholizmus. Vagy ha egy ifjúnak „maszturbálási problémája” van, meg kell vallania.
Kisebb csoportokban lesznek olyanok, akik rendszeresen megvallják a bűneiket, vagy kifejezik a „rossz gondolatok” miatti aggodalmukat, mivel folytonos bizonytalanságot és méltatlanságot éreznek Isten előtt. A bűnvallás eggyé teszi a tagot a csoporttal, és annak céljaival. És amikor a tagokban azt a benyomást keltik, hogy ők tehetnek ezekről, még reménytelenebbnek és bűnösebbnek érzik magukat, és még inkább igyekeznek megfelelni.
- Titkos tudomány – A csoport tanításait legfőbb igazságként és tudományosan helytállóként hirdetik. Ez az igazság, amelyet Isten egyedül a csoport vezetőinek fedett fel, és amit nem lehet megkérdőjelezni, mert azzal Istent kérdőjeleznénk meg. Ez az igaz ismeret, amelyhez való kötődés örök életet vagy üdvösséget biztosít a követők számára.
A csoport hitét és szabályait tökéletesnek, teljesnek és vitathatatlannak alkották meg. A szabályok és az eljárások kérdés nélkül követendőek.
- Bennfentes nyelvezet - A csoport nyelvezete – saját kifejezéseik – azt a célt szolgálja, hogy csoportszellemet hozzon létre megakadályozva ezzel a kritikus gondolkodásra való képességet. A csoportnyelv arra készteti a tagokat, hogy cenzúrázzák, átírják, és elfojtsák a spontán kritikák és ellentétes vélemények csíráját is. A tagok hamar könnyebbnek találják a beszélgetést maguk között, mint a kívülállókkal, akikre olyan lekicsinylő neveket aggatnak, mint „világi” vagy „hitehagyott”.
Új szavakat és nyelvezetet alkotnak, hogy elmagyarázzák az új és mélyrehatóbb jelentéseket, amelyeket a csoport vezetői fedeztek fel. Meglévő szavak is áldozatul esnek, és új illetve más jelentést kapnak, amelyet gyakran „új világosságnak” hívnak.
Amikor a csoport vezetői kontrollálják a szavak jelentését, egyúttal a tagok gondolkodását is irányítják. Ily módon egy „fekete-fehér” gondolkodásmódot ültetnek a nyelvezetbe, miszerint a bűnösök gonoszok, „hátat fordítottak Istennek”, míg azok, akik jót cselekszenek „Isten szeretők”, amit természetesen a csoport vezetői határoznak meg.
A szavak jelentése nem publikus a világ számára, amely előkelőséget sugall. És ott vannak a „figyelemfelkeltő szavak”, amelyek irányítják a tagokat és hatással vannak rájuk. Az ilyen szavak nem csak a „vészharangot” kongatják meg a tag elméjében, hogy készenlétben legyen, hanem az, ahogyan azokat rendszeresen használják az összejöveteleken és a csoport kiadványaiban, szintén megszabja a tagok látásmódját az emberekről és az intézményekről ebben a világban.
- Tan az egyén felett – Ahogy a tagok átírják, vagy tudomást sem vesznek saját élettörténetükről, ezzel egy időben arra tanítják őket, hogy a valóságot a csoport fogalmai alapján értelmezzék, és ne törődjenek a velük éppen megtörténő megtapasztalásokkal, érzésekkel. A tagok megtanulják hozzáigazítani magukat a csoport életmódjához, és az egyén csak akkor megbecsült, ha igazodik a csoport tanításaihoz és irányelveihez.
A tan átszövi az egész csoport megtapasztalását és valóságosabb, igazabb, mint az egyén a maga érzéseivel és megtapasztalásaival. A múlt jelentéktelennek tekintendő, és újraértelmezendő vagy elfelejtendő.
Egy új tag egyéni képességeit vagy identitását a csoport tanításának rendelik alá. Akik nem alkalmazkodnak, azokat az „ördög által megtévesztettnek” tekintik, „szellemileg gyengének”, és kiközösítés illetve közösségmegvonás útján szabadulnak meg tőlük.
A csoport fontosságát minden esetben az egyén fölé helyezik. Ennek velejárója, hogy a csoport nézeteit és szabályait is az egyén hite és értékrendje fölé helyezik.
- Rendelkezés a létezés felett – A csoport tekintélyelvű miliője azt nyomatékosítja, hogy a tagok egy elit vagy különleges csoport részei. A kívülállókat méltatlannak vagy felvilágosulatlannak tartják. Ez a gondolkodásmód ahhoz a hiedelemhez vezet, hogy a tagok létezése azon múlik, hogy tagjai-e a csoportnak. Ha elhagyod, a semmihez csatlakozol. A tagok függővé tételének ez az utolsó lépése.
A tagok teljes egészében hiszik, hogy a csoport „Isten földi szervezete” és egyedül benne hirdetik „Isten igazságát”. A tagok önként elidegenítik magukat a „gonosz által irányított” földi tevékenységektől, emberektől, akiket „Sátán félrevezetett és követik őt”, és hagyják, hogy az egész életük a csoport, és a „végidők munkája” körül forogjon, amely önmagában értelmet ad a születésüknek.
A más módon való gondolkodás következménye, hogy az összezavarodottság, bűntudat, félelem és elidegenedés igen kellemetlen érzését tapasztalják. Úgy hiszik, ha elhagyják a csoportot azzal nem csak „az igazságot” veszítik el, és Sátán veszi át az uralmat az elméjük felett, de elveszítik a Szentlelket, Istent, az esélyüket az örök életre, és elveszítik az életük célját. Létezésük értelme a csoport lett.
Azokat az embereket, akik elhagyják a csoportot különösen gonosznak, gyengének, elveszettnek, vagy más egyéb módon megvetendőnek, sajnálandónak bélyegzik meg. Ahelyett, hogy nem vesznek róluk tudomást, vagy hallgatnak felőlük, inkább példaként hozzák fel őket arra, hogy mennyire lenézik, és nyilvánosan megvetik azokat, akik távoznak.
Az emberekben ezért folyamatosan van egy kitaszítottságtól való félelem, következésképpen keményen dolgoznak, hogy megfeleljenek, és ne küldjék el őket a csoportból. Azon kívülállóktól, akik megpróbálnak távozásra bírni valakit, duplán félnek.
A rendelkezések szintén érintik a csoporton belüli élet minden területét. A csoporton belüli lét minden egyes eleme alapos vizsgálat és ellenőrzés alatt áll. Nincs magánélet, és végső soron szabad akarat sem.
Robert J. Lifton további gondolatai
Lifton szerint a fent említett pszichológiai elemek vagy módszerek közül elég hat is, hogy valakinek az életét egy etikátlan, látszat-vallásos csoport uralja. Szóval mit gondolsz? Manipulálja az Őrtorony Jehova Tanúit? Te döntesz. De véleményem szerint, ha úgy néz ki, mint egy kacsa, úgy hápog, mint egy kacsa, és úgy megy, mint egy kacsa, akkor az egy…
Fordító: Béláim
(Átnézte: Columba)
Forrás: http://aawa.co/blog/does-watchtower-psychologically-manipulate-jehovahs-witnesses/
Utolsó kommentek