Az utóbbi két évtizedben szinte közismert fogalommá vált az agymosás. Robert J. Lifton miután a kínai kommunizmus alatt az agykontroll hatásait tanulmányozta az amerikai hadifoglyokon, 1961-ben megírta az összegző könyvét a témával kapcsolatban: Gondolatreform és a totalizmus pszichológiája címmel. Lifton nyolc jelentős tényezőt kőrvonalaz, amely alapján azonosítani lehet, hogy egy csoport, romboló szekta-e vagy sem. Minden tekintélyelvű vallást a fény felé kellene tartani, annak érdekében, hogy meghatározható legyen, hogy milyen romboló hatással vannak a tagjaikra. Győződj meg saját magad! Vizsgáld meg, hogy Jehova Tanúira illik-e ez a nyolc jellemző!
Miliő kontroll: A "miliő" egy francia eredetű szó, jelentése: "környék, környezet". A szekták az új tagok környezetét több féle módon tudják befolyásolni, de majdnem mindig az elszigetelődés formáját használják. Az újakat fizikailag el kell különíteni a társadalomtól, vagy figyelmeztetni kell őket a fenyegető veszélyre, hogy tartsák távol magukat a világ oktató médiájától, különösen akkor, ha az provokálja a kritikus gondolkodást. Minden olyan könyvet, filmet, vagy a csoport egyik volt tagjának tapasztalatát, vagy bárki mást, aki kritikus a csoporttal szemben, minden módon el kell kerülni. Gondosan ragaszkodnak a szervezettől tanult információkhoz. Mindenki figyeli, nehogy lemaradjon, vagy megelőzze a szervezetet a gondolkodásban. Úgy tűnik, hogy a szervezet mindenről, és mindenkiről tud mindent, ezért az újak szemében mindent tudónak tűnik.
Misztikus manipuláció: A vallásos szektákban Isten mindig jelen van a szervezet működésében. Ha valaki bármilyen okból elhagyja azt, és esetleg baleset éri, vagy megbetegszik azt mindig Isten büntetésének tulajdonítják. Azzal érik el a tagok hűségét, hogy az angyalokról mindig azt tanítják, hogy köztük működnek, és történetek keringenek arról, hogy Isten milyen csodálatos dolgokat visz köztük véghez, mert ők "az igazak”. A szervezetnek tehát van egy bizonyos "misztériuma", ami elég csábító az újaknak.
Tisztaság iránti kereslet: A világot fehérnek, és feketének mutatják be, és csak a jól kiiskolázott lelkiismeret alapján adnak helyet a személyes döntéseknek. Az embereknek a csoport ideológiái szerint kell viselkedniük, ahogyan azt az irodalmaikban tanítják. Az embereket, és a szervezeteket jónak, vagy rossznak tüntetik fel, attól függően, hogy milyen a kapcsolatuk a szektával. A bűntudat és a szégyenérzet egyetemes hajlamát használják fel arra, hogy még a távozásuk után is ellenőrizhessék az egyéneket. Nehézséget okoz megérteni az emberi erkölcs bonyolultságát, mivel minden sarkított és leegyszerűsített. Minden dolog, amit gonosznak tekintenek, elkerülendő, és a tisztaság a szekta ideológiája által való bemerítés során érhető el.
A gyónás kultusza: A szervezet által meghatározott súlyos bűnöket azonnal meg kell gyónni. A tagoknak jelenteni kell, ha szabályba ütköző dolgokat látnak. Gyakori tendencia hogy az önmaguk megalázása a gyónáson keresztül, az öröm forrása. Ez történik, mikor rendszeresen egymás előtt kell megvallani a bűnöket, így egyfajta intenzív "egység" alakul ki a csoporton belül. Ez továbbá lehetővé teszi a vezetőknek, hogy bentről hatalmat gyakoroljanak a gyengéken. A "bűneiket" ostorként használják fel, hogy vezessék őket.
A "szent tudomány": A szekta ideológiája az emberi létezés tökéletes erkölcsi elképzelése. Az eszme túl ’szent’ hogy megkérdőjelezzék, és tiszteletet követel a vezetésért. A szekta ideológiája miatt eltúlzott igény van egy megtagadhatatlan logikára, ami úgy tűnik, mint az abszolút igazság, ellentmondások nélkül. Az ilyen vonzó rendszer biztonságot nyújt.
Átalakított nyelvezet: Lifton kifejti a sűrű ’gondolatmegsemmisítő klisék’ használatát, kifejezéseket, szavakat, amelyeket azért terveztek, hogy véget vessenek a beszélgetésnek, vagy vitának. Mindannyian tudjuk hogyan használták a 60-as években a háborúellenes tüntetők a ’kapitalista’ és ’imperialista’ sztereotípiákat. Ilyen közhelyeket könnyű megjegyezni és jó alkalmazni. Ez az úgynevezett nem nyelvi gondolkodás, hiszen ha a vita megszűnik, nem lehet tovább vizsgálódni. Az Őrtoronyban például az olyan kifejezésekkel, mint az "igazság", "szervezet", "új rendszer", "hitehagyottak", és "világi" elítélik a kívülállókat, így őket méltatlannak tartják további beszélgetésre.
Tantételek alá rendelt személy: Az ember tapasztalata alá van rendelve a tanításoknak, nem számít, hogy mennyire súlyosnak vagy ellentmondásosnak tűnik az ilyen tapasztalat. A szekta történelmét úgy változtatják, hogy logikusnak tűnjön a tanítás. A személy csak akkor értékes, ha összhangban van a szekta szabálymodelljeivel. Figyelmen kívül hagyják a józan észt, ha valaki a szekta ideológiájával szembeszáll.
A létjogosultság kiosztása: A szekta dönti el, hogy kinek van joga ahhoz, hogy létezzen és kinek nincs. Ők döntik el, hogy ki fog elpusztulni a jó és a gonosz közötti végső csatában. A vezetők döntik el, hogy mely történelemkönyvek pontosak és melyek elfogultak. Családokat képesek elvágni és a kívülállókat becsapni, ha nincsenek összhangban az általuk definiált létezéssel.
írta: Randall Watters
Forrás: Freeminds
Fordította: Trifi
Utolsó kommentek