Frissült 1335 GMT (2035 HKT) 2015, június 9.
Az aranykezű ember 07:09
Szerkesztői megjegyzés: A Vital Signs egy havonta jelentkező műsor, mely a nézőket a világ minden tájáról származó, egészséggel kapcsolatos történetekkel látja el.
(CNN) Első ránézésre James Harrison csupán egy átlagos férfi. Szereti a lányát és az unokáit, bélyeget gyűjt, és sokat sétál az otthona közelében, Ausztrália Új-Dél-Walesben található központi partvidékén. Különlegessé azonban az teszi őt, ami a felszín alatt van -- főképpen az, ami az ereiben lüktet.
“Az aranykezű ember” néven ismerik, és az elmúlt 60 évben csaknem minden héten vért adott a jobb kezéből. Ennek oka egy komoly orvosi beavatkozásra vezethető vissza, amelyen gyermekként ment keresztül.
“1951-ben egy mellkasi műtéten estem át, és eltávolították a tüdőm egyik lebenyét -- csak 14 éves voltam,” emlékszik vissza a most 78 éves Harrison.
“A műtét után, vagy pár nappal később, az édesapám elmagyarázta, hogy mi történt. Azt mondta, hogy 13 egységnyi (1=0,45 liter) vért kaptam, és az életemet ismeretlen emberek mentették meg. Ő maga is véradó volt, így azt mondtam, amikor elég idős leszek, magam is véradó leszek.”
Egy halálosan súlyos probléma
Nem sokkal azután, hogy Harrison véradó lett, az orvosok behívták. Azt mondták neki, hogy a vére választ adhat egy halálos problémára.
“Ausztráliában egészen 1967-ig szó szerint csecsemők ezrei haltak meg minden évben, és az orvosok nem tudták, hogy miért, rettenetes volt,” magyarázza Jemma Falkenmire, az Ausztrál Vöröskereszt Vérellátó Szolgálatától. “A nők gyakran elvetéltek, és sok csecsemő agykárosodással született.”
Ennek oka az Rh összeférhetetlenség volt -- egy olyan állapot, melyben a várandós nő immunrendszere elkezdi megtámadni a magzat vértestjeit. A legsúlyosabb esetekben ez a csecsemők agykárosodásához, vagy halálához vezethet.
Az Rh összeférhetetlenség olyankor jelentkezik, amikor egy terhes nőnek rhesus-negatív (RhD negatív), míg a méhében lévő magzatnak rhesus-pozitív (RhD pozitív) vére van, amelyet az apjától örökölt. Ha az anya már érzékennyé vált a rhesus-pozitív vérre, - ez általában olyankor történhet meg, ha korábban már volt rhesus-pozitív gyermekkel terhes - akkor a szervezete olyan antitesteket termelhet, melyek elpusztítják a gyermek “idegen” vértestjeit.
Felfedezték, hogy Harrison vérében egy szokatlan antitest található, és az 1960-as években együttműködött az orvosokkal, hogy ezeket az antitesteket felhasználva kifejlesszenek egy Anti-D nevű injekciót. Ez megakadályozza, hogy a rhesus-negatív vérrel rendelkező nők szervezete RhD antitesteket termeljen a terhesség során.
“Ausztrália az elsők között volt, ahol egy ilyen antitesttel rendelkező véradót találtak, tehát ez szinte forradalmian új volt abban az időben,” mondja Falkenmire.
Értékes ajándék
Harrison vére értékes. Az Ausztrál Vöröskereszt vérellátó szolgálata szerint neki és az Anti-D-injekciónak több, mint 2 millió csecsemő életének megmentését tulajdonítják: Ez 2 millió megmentett életet jelent egyetlen ember vérének segítségével.
“Minden egységnyi vér értékes, de James vére egészen rendkívüli,” mondja Falkenmire, “Az ő vérét ténylegesen egy életmentő gyógyszer elkészítéséhez használják. Ezt aztán olyan édesanyáknak adják, akiknél felmerül az a kockázat, hogy a vérük megtámadhatja saját magzatukat. Minden adag anti-D-injekció, amelyet valaha is készítettek Ausztráliában, James véréből származott.”
“És a nők több, mint 17%-a veszélyeztetett Ausztráliában, így James rengeteg élet megmentésében nyújtott segítséget.”
Az egyik ilyen élet Samuel babáé, aki csupán öt hetes. Édesanyja, Kristy Pastor először a második terhessége idején kapott Anti-D injekciót. Harrison antitestjeivel a vérében a kis Samuel már a negyedik boldog és egészséges gyermeke.
“Csupán annyit mondtak, hogy szükségem van a vakcinára,” mondta az asszony. “Nem gondolkodtam rajta egy percig sem, és később, amikor jobban utánanéztem a dolognak, tudomást szereztem Jamesről, és hogy milyen csodálatraméltó ember, és hogy milyen sokszor adott vért, és hogy mindez neki köszönhető.
“Hálás vagyok, és úgy vélem, James igazán önzetlen, hogy továbbra is ad vért, hogy mindig elegendő vakcinával rendelkezzünk.”
Az orvosok még mindig nem tudják biztosan, hogy Harrison miért rendelkezik ezzel a ritka vértípussal, de úgy gondolják, hogy talán azok a transzfúziók okozhatták, amelyeket 14 éves korában kapott, a tüdőműtétje után. Az Ausztrál Vöröskereszt vérellátó szolgálata szerint Harrison egyike annak a mindössze 50 embernek Ausztráliában, akik rendelkeznek ezekkel az antitestekkel.
“Úgy gondolom, hogy James pótolhatatlan a számunkra,” mondja Falkenmire.
“Nem hiszem, hogy bárki is képes lenne megtenni azt, amit ő megtett, de természetesen nagy szükségünk van olyan emberekre, akik követik a nyomdokait,” teszi hozzá. “Néhány éven belül vissza kell vonulnia, és úgy vélem, van remény arra, hogy ezután is lesznek olyan véradók, akik szintén rendelkeznek ezzel az antitesttel, és ugyanúgy, ahogy ő, életmentőkké válnak. Mi csak annyit tehetünk, hogy reménykedünk, mindig lesznek olyan emberek, akik hozzá hasonlóan elég nagylelkűek ahhoz, hogy ezt megtegyék, és olyan önzetlenek is.”
Harrisont nemzeti hősnek tekintik, és már számos kitüntetést kapott. Ezidáig már több, mint 1000 alkalommal adott vért, de függetlenül attól, hogy milyen sokszor adott vért, egy dolog sosem változik: “Soha egyetlen alkalommal sem néztem oda, amikor a tűt a karomba szúrták,” mondja ő.
“A plafonra nézek, vagy a nővérekre, talán beszélgetek velük egy kicsit, de soha egyetlen alkalommal sem figyeltem még oda, amikor a tűt a kezembe szúrták. Nem bírom a vér látványát, és nem bírom a fájdalmat.”
Forrás, angol nyelvű videóval: http://edition.cnn.com/2015/06/09/health/james-harrison-golden-arm-blood-rhesus/index.html
Fordította: Columba, Eve
Utolsó kommentek