A Napiszöveg?
Az egyik dolog, amit rendszeresen olvastam, a Napiszöveg volt. Ezt így hívja a legtöbb Tanú a hétköznapi nyelvben, hivatalosan azonban “Vizsgáljuk az Írásokat naponta” a címe. Régebben a szántóföldi összejövetelek előtt olvasták fel, azonban ez ma már nem szokás. Emlékszem, amikor még gyermek voltam, az Évkönyvek végével volt egybekötve. Akárhogy is, a “Napiszöveget” szinte minden nap elolvastam és gyakran kikerestem az Őrtorony-cikket, amelyből a témaadó írásszöveg származott és felkutattam a verset más fordításokban is a szövegkörnyezetet is elolvasva. Ez olyan dolog volt, amelyet az édesanyám vésett belém fiatalkoromtól kezdve és akkor is jónak tűnt, amikor felnőtt koromban aktív tag voltam. Ez az Isten Szavából való táplálkozásnak volt egy módja és én e célból használtam. Amikor a bételben szolgáltam (bételita voltam), a bétel-család még “letéphető blokkok” formájában is megkapta, egyfajta naptárként, amelynek tapadós volt a hátoldala, így bárhova magukkal vihették az egyes lapokat anélkül, hogy kitépték volna és ezzel a füzetet tönkretették volna.
Nos, Tanúként mindig is azt gondoltam, hogy alapjában véve mi találtunk fel mindent, ami jó segítséget adhat Jehova szolgálatában. Tényleg így is gondoltam és természetesen a Napiszöveg olyan becses értéktárgy Jehova Tanúi között, amelyről mindig is biztosra véltem, hogy nincs más ehhez hasonló dolog sehol a szervezeten kívül [1].
Mivel kizárólag Jehova Tanúi vallási hátterében nevelkedtem (az apám szellemi ember volt, azonban nem járt templomba) és soha sem jártam egyetlen másik egyházban sem, soha sem hallottam még más keresztény lelkészek prédikációit, hogyan is gondolhattam volna másképpen? Amikor valaki Jehova Tanúi kultúrájával van körülvéve és gyermekkora óta abban él, egyszerűen nincs más viszonyítási alapja.
Csak az utolsó néhány évben történt, hogy elkezdtem használni a kiváló, E-Sword nevet viselő bibliatanulmányozó programot (hasonló magyar programot ajánlani ITT) amelyben láttam, hogy az egyik kategóriában lehetséges úgynevezett “napi áhítat”-ok letöltése és megtekintése. Mi lehet ez? - töprengtem, amikor először megláttam. Korábban már hallottam az “áhítat” szót és tudtam, hogy valamiféle kereszténység által használt kifejezés, de egészen addig mindössze ennyit tudtam róla.
És láss csodát, kiderül, hogy engem egész életemben egy “napi áhítat” használatára tanítottak, és hogy én és a többi tanú is egy ilyet használunk minden nap, egész életünkben, amelynek címe “Vizsgáljuk az Írásokat naponta”. Valójában a korai Bibliakutatók is hasonló módon használtak egy könyvet, amelynek címe “Napi mennyei manna a hit háznépének” [Daily Heavenly Manna for the Household of Faith]. Így a keresztényeknek az a szokása, hogy napi áhítatot olvassanak, láthatóan több száz évre tekint vissza. Charles Spurgeon írt egy napi áhítat gyűjteményt több, mint 100 évvel ezelőtt, és több mint 10.000.000 embernek prédikált szolgálata során, illetve több tucat keresztény kiadvány szerzője is, amelyek tanúságot tesznek Istenről és Krisztusról, így tehát több bizonyítékunk is van arra, hogy ez nem az Őrtorony szervezet találmánya.
Néhány hónappal ezelőtt a kezembe akadt egy kis füzet, amelyben számos hónapra elegendő napi áhítat volt és a “Mindennapi kenyerünk” [Our Daily Bread] címet viselte. Némi kutatás után rájöttem, hogy 1956 óta jelenik meg folyamatosan és több mint 40 más nyelven is olvasható, hallgatható az interneten, okostelefonokon és tableteken is. [2] Itt volt tehát egy másik áhítat, kiegészítve az írásszövegek téma szerinti csoportosításával és a hozzájuk tartozó üzenetekkel. Tényleg olyan sok különbség lenne? Nos, mindkettő arra buzdítja az olvasóit, hogy tanulmányozzák és olvassák Isten Szavát. Mindkettő szentírási részeket tartalmaz, valamint különböző szerzők hozzáfűzött észrevételeit...
Tehát, hogy némileg eltérjek a témától, figyelemmel kísértem (ahogy közülünk, 'küszködők' közül sokan [utalás a weboldal angol nevére: jtstruggle]), az úgynevezett 'új világosságot', amelyet csak múlt hónapban, 2012. októberében, Jehova Tanúi Éves Gyűlésén adtak közre. Röviden, a Vezető Testület most kijelentette, hogy egyedül ők alkotják a Máté 24:45-47-ben említett “hű és értelmes rabszolgát”. Azt is leszögezik, hogy ez a csoport, amelynek kizárólag ők a tagjai, csak 1919 óta létezik, nem pedig az első század óta, ahogyan az Őrtorony és vezetősége az elmúlt száz egynéhány évben tanította. [Az erről szóló cikkünket, amit már a hivatalos bejelentés előtt közzétettünk ITT találod.] Ezt nemrégiben hivatalosan is bejelentették online a JW.org weboldalon, tehát ez már az Őrtorony hivatalos tanítása, amelyet hinnie és követnie kell minden Jehova Tanújának.
Marvin Shilmer nemrég közzétett a blogján egy nagyszerű cikket erről a kardinális változásról “A hibák ősanyja” címmel. A cikk egy része ezt írja:
Kiderült, hogy az Őrtorony Vezető Testülete tévedett abban, hogy kinek a szóvivője! Ez így igaz. Bár az ember azt gondolná, lehetetlen, hogy egy szóvívő ne tudja kinek a szóvívője, kiderült, hogy az Őrtorony szervezet számára nem is olyan lehetetlen, hogy ezt a sarkalatos pontot egyszerűen és tökéletesen félreértse. És most az Őrtorony Vezető Testülete felismeri, hogy egész idő alatt nem volt több, mint saját magának a szóvivője. Ám egészen mostanáig a vezetőség előtt nyilvánvalóan nem volt világos, hogy kire hallgat és kinek a nevében beszél. Az Őrtorony felső vezetése egész idő alatt csupán saját magára hallgatott és a maga nevében beszélt! És ezt egyenesen magától a beismerés forrásától tudjuk.
Nos, most kanyarodjunk vissza a Mindennapi Kenyerünkben található áhitathoz, amelyet nemrég olvastam és olyannyira ideillő. Kérlek, olvassátok úgy, hogy közben szem előtt tartjátok az Őrtorony vezetőségének ezt a jelentőségteljes irányvonal-változtatását: (Ha ide klikkeltek, meghallgathatjátok, vagy egyszerűen olvassátok el alább.)
“Se többet, se kevesebbet”
Igyekezz kipróbált emberként megállni az Isten előtt, mint olyan munkás, aki nem vall szégyent, hanem helyesen fejtegeti az igazság igéjét. - 2Tim 2:15
Nemrégiben arról olvasgattam, hogy milyen könnyű rosszul használni a Biblia üzenetét. Előfordulhat, hogy annak az alátámasztására használjuk fel, amiről már eleve úgy gondoljuk, hogy igaz, ahelyett, hogy engednénk, hogy Isten eredeti üzenetével szóljon hozzánk. Néhányan arra használják a Bibliát, hogy egy vitakérdés egyik oldalát védelmezzék vele, míg mások arra, hogy ugyanazt az oldalt támadják a segítségével. Mindketten a Bibliát idézik álláspontjuk alátámasztására, de nem lehet mindkettőjüknek igaza.
Amikor Isten szavát használjuk, nagyon fontos, hogy kiálljunk amellett, hogy se többet, se kevesebbet ne mondjunk annál, amit a Biblia valójában állít. Ha rosszul használjuk Isten Szavát, akkor elferdítjük, ami végső soron Isten személyiségére vet rossz fényt. Ezért szólította fel Pál Timóteust, hogy “Igyekezzen kipróbált emberként megállni az Isten előtt, mint olyan munkás, aki nem vall szégyent, hanem helyesen fejtegeti az igazság igéjét” (2Tim 2:15). Azok számára, akik nem vallanak szégyent, hanem Krisztus kipróbált emberei, kulcsfontosságú, hogy pontosan értelmezzék (helyesen fejtegessék) Isten Szavát. Amikor tanulmányozunk, számíthatunk a Szellem segítségére, aki ihlette is, hogy megértést és bölcsességet adjon nekünk.
Szavaink és tetteink által lehetőségünk van arra, hogy Isten Szavát oly módon képviseljünk, amely hitelesen tükrözi vissza Isten szívét. Ez a keresztényi élet egyik legnagyobb kiváltsága.
Atyánk, köszönjük, hogy nekünk adtad Szavadat, hogy vezesse
az életünket. Bárcsak azzal a gondossággal óvnánk és használnánk,
amelyet olyannyira megérdemel, és bizonyítanánk naponta
tetteink és magatartásunk által, hogy eszerint is élünk. Amen
Isten Szava – Kezeld óvatosan
Most tehát kanyarodjunk vissza az “új világossághoz”, amely a New York állam északi részén székelő Őrtorony Vezető Testületétől jön. Ha elménket felfegyverezzük a 2Tim 2:15-ben található bibliaverssel, valamint a fent említett Mindennapi kenyerünk című cikkben található érveléssel, akkor láthatjuk, hogy bármely kis csoport, amely azt állítja magáról, hogy ő a Máté 24. fejezetében található egyedüli, kizárólagos “hű szolga”, legjobb esetben is önhitt, legrosszabban pedig egomániás. Valami nagyon nincs rendben Jehova Tanúi vezetőségével. A Napiszöveg minden nap egy adag Őrtorony-doktrínát ad a tanúknak. Sokaknak közülünk ez a legújabb hatalmas tanításbeli változás egy újabb repedésre hívja fel a figyelmet az Őrtorony-vallás alapköveiben. És ez azt tanítja nekünk, hogy a napi áhítat-gyűjtemények igenis lehetnek jó dolgok...
***
A Mindennapi Kenyerünkhöz hasonló, mindennapi bibliaolvasó kalauzok magyar nyelven:
Egy másik példaként említeném, hogy csupán az elmúlt néhány évben jöttem rá arra, hogy az összes elsődleges írásszöveg, amiket a Királyságteremben használunk a tanulmányozáson (Lásd a Mi a kedvenc írásszöveged? című cikket [angol]), ugyanazok, amelyeket majdnem az összes Keresztény felekezet is használ. Olyanokat, mint a Héberek 10:24-25, János 4:24, 1Péter 5:9, Filippi 2:5-9, Máté 24:3, 2Timóteusz 3:1-5, Lukács 22:19, 2Timóteusz 3:16-17, Galácia 5:19-22, Zsoltárok 55:22, stb.
[2]
A Mindenapi Kenyerünket (angolban) az RBC Ministries adja ki, több más keresztény kiadvánnyal együtt, és olyan csodálatos, teljesen ingyenes forrás, melyből mindenki meríthet. Fő weboldaluk az Rbc.org, az ODB.org oldalt pedig kizárólag a Mindennapi Kenyerünk céljaira hozták létre. Itt lehet feliratkozni rá: http://odb.org/subscriptions/
Az alábbiakban további információ olvasható erről a szolgálatról, melyet közvetlenül a weboldalukról vettünk:
Segítsetek terjeszteni az igét azáltal, hogy megosztjátok a Mindennapi Kenyerünket barátaitokkal a Facebookon, Twitteren vagy emailben. Mivel 1956-ban adták ki először, az RBC Ministries ma már a Mindennapi Kenyerünkről ismert leginkább. A napi áhitat gondolatai, melyek a Mindennapi Kenyerünkben jelennek meg, segítenek az olvasóknak, hogy naponta foglalkozzanak Isten Szavával.
Az RBC Ministries offices around the globe több, mint 40 nyelven adja ki és terjeszti világszerte a Mindennapi Kenyerünket. Az RBC Ministries ezenkívül sokféle egyéb, Bibliával kapcsolatos anyagot ad közre, melyek kérésre elérhetőek. Az RBC Ministries-t semmilyen csoport vagy felekezet sem támogatja anyagilag, a sok ember támogatása, még ha az a legcsekélyebb is, lehetővé teszi az RBC Ministries-nek, hogy a Biblia életeket megváltoztató bölcsességével másokat is elérjen.
A Mindenapi Kenyerünk rádió egy naponta hallható audio program, mely bölcs gondolatokat oszt meg velünk a Mindennapi Kenyerünk lapjairól. Mindegyik napi gondolat úgy van megszerkesztve, hogy az olvasót közelebbi kapcsolatba hozza Jézus Krisztussal, és ennek eredményeképpen imádata, szeretete, bizalma és engedelmessége erősödjön.
A Mindennapi Kenyerünk ma sokféle formában áll rendelkezésre, nyomtatásban, nagy betűs nyomtatásban, podcaston, emailben, rss-ben és mobiltelefonon. A közösségi oldalak kedvelőinek ajánljuk, hogy keressék meg a Mindennapi Kenyerünket a Twitteren és a Facebookon.
Missziójuk és víziójuk:
Missziónk, hogy a Biblia életreszóló bölcsességét érthetővé és elérhetővé tegyük mindenki számára.
Víziónk, hogy meglássuk, ahogyan minden nemzetből származó emberek megtapasztalják a személyes kapcsolatot Krisztussal, tesznek és szellemileg növekednek azért, hogy jobban hasonlítsanak Őrá, miközben az Ő családjának helyi közösségében szolgálnak.
Forrás: jwstruggle.com
Fordította: Eve, JJ
Utolsó kommentek