Szerezd vissza az életed, második rész
Írta Lee Marsh
Ezen a héten folytatjuk a Janja Lalich és Madeleine Tobias, Szerezd vissza az életed: Felépülés a szekták és a bántalmazó kapcsolatok következményeiből című könyvéről szóló beszámolót. A 2. fejezetben a szerzők arról írnak, hogy a szekták hogyan veszik rá az embereket arra, hogy lépjenek be közéjük. Fontos, hogy megértsük, hogyan esnek csapdába az emberek, mivel ez megvédhet bennünket attól, hogy egy másik csoport csapdájába essünk.
Szerezd vissza az életed: 2. fejezet: Elcsábítás és tagtoborzás
Elcsábítás
Kevesen ismerik fel, hogy mennyire meggyőző és vonzó is tud lenni az indoktrináció. Ha körülnézünk, sokféle meggyőző technikát láthatunk, melyek megragadják a figyelmünket. Amikor az autónkban vagyunk és az országúton vezetünk, vagy egy buszon ülünk, az épületek tetején, TV-ben, rádióban és az újságokban. Azok, akik el akarják adni nekünk a termékeiket, tudják, hogy a meggyőző technikák majdnem mindenkire hatással vannak. A vallásos könyvek árusítói sem különbek. Tudják, hogy ha a csomagolás jól néz ki, vagy jól hangzik, akkor rávehetik az embereket arra, hogy "megvegyék" a terméküket.
Nos, a mi esetünkben sokunknak "eladtak" egy terméket. Azt mondták nekünk, hogy ez a termék a legjobb, és olyan dolgokra képes, amire semmilyen más termék sem. És amikor már látták, hogy figyelünk rájuk, akkor egy nagyon jól bevált és megtervezett hirdetőkampányt használtak fel, hogy maguk közé csábítsanak.
Vannak időszakok az életünkben, amikor a reklámokkal szembeni sebezhetőségünk erős, és vannak időszakok, amikor gyenge. A legtöbb vásárlási útmutató ajánlása szerint soha ne menjünk bevásárolni üres gyomorral, mert ilyenkor történik a legtöbb impulzív/ötletszerű vásárlás. Ugyanez az elv érvényes a vallási értékesítőkkel szembeni sebezhetőségünkre.
Dr. Margaret Singer megállapítása szerint:
"Nincs egy külön embertípus, amely hajlamos arra, hogy szektákkal kerüljön kapcsolatba. A vizsgált alanyok körülbelül kétharmada normális fiatal személy, akiknél a csoportokhoz való csatlakozás a személyes válságuk idején következett be, [mint például] szerelmi bánatuk alatt vagy amikor nem sikerült az általuk választott munkába vagy főiskolába felvételt nyerniük. Kiszolgáltatott helyzetében a fiatal személy társul egy szektához, amely feltétel nélküli szeretetet, új szellemi/mentális erőket és vonzó társadalmi utópiát kínál. Mivel a modern szekták kitartóak és gyakran megtévesztőek tagtoborzásuk folyamán, sok leendő csoporttagnak nincs pontos ismerete a szektáról és szinte nem értik, hogy végül mit várnak majd el tőlük a hosszútávú tagságuk során." (27. oldal)
Nem látom semmi okát annak, hogy ez miért ne vonatkozhatna bárkire is, legyen az fiatal vagy idős.
A szerzők felsorolnak bizonyos tényezőket, melyek kortól függetlenül eleve hajlamosabbá tesznek bennünket:
- Függőség (a valahova tartozás iránti vágy, az önbizalom hiánya)
- A magabiztosság hiánya (képtelen arra, hogy nemet mondjon, kritikát gyakoroljon, vagy kételkedését kifejezze)
- Hiszékenység (korlátozott képesség arra, hogy kritikusan megkérdőjelezze, amit hall, megfigyel, vagy gondol)
- A kétértelműség iránti alacsony toleranciaszint (abszolút válaszokat igényel , türelmetlenül várja, hogy választ kapjon)
- Kulturális kiábrándultság (elidegenedés, helyzetével való elégedetlenség)
- Naív idealizmus
- Szellemi célok iránti igény
- Transz-szerű állapotokra való hajlamossság (néhány esetben esetleg korábbi, hallucinogén anyagokkal kapcsolatos tapasztalatok miatt)
- Ismeretek hiánya arról, hogy a csoportok hogyan manipulálhatják az egyéneket
Sok ember megfelel valamelyik tényezőnek, attól függően, hogy mikor történik az első találkozás. Az szerzők ezután egy nagyon érdekes megállapítást tesznek. Sok embert ismerek, akik saját magukat hibáztatják amiatt, hogy beléptek egy szektába. És gyakran hallok másokat, akik meg azt mondják, hogy ez választás kérdése.
Michael Langone pszichológus ezt állapítja meg:
"A szektákba való belépés nem kimondottan választás kérdése. Valakinek a gyenge pontjai nem egyszerűen 'vezetik' az embereket egy bizonyos csoporthoz. A csoport manipulálja ezeket a gyenge pontokat és becsapja a jövendőbeli tagokat, hogy rávehesse őket a csatlakozásra, és végül régi énjük feladására." (28. old)
Szektatagok toborzása
Robert Cialdini pszichológus szerint 6 alapelvet használnak az egyének jogtalan befolyásolásához:
- A kölcsönösség, vagy az adok-kapok cselekménye egyfajta kötelezettséget hoz létre. A szektákban személyes közlés gyakran kölcsönös, azaz elvárják tőled, hogy felfedj dolgokat magadról és másokról a csoportnak, épp úgy, ahogy mások is felfednek bizonyos dolgokat számodra. Emiatt a csere miatt úgy érzed, hogy a csoport lekötelezettje vagy. A viszonosság egy társadalmi köteléket hoz létre, amelyekben olyan dolgokra mondasz igent, amelyekre normál esetben nem.
- A cselekvések következetessége elkötelezettséget eredményez. Ha egyszer adsz (vagy megadod magad) akkor újból adni fogsz (meg fogod adni magad). Ez előkészíti a terepet a nagyobb mértékű megfeleléshez. A publikus tevékenységek - amelyeket mások előtt hajtanak végre, elismerve őket és feltételezhetően nem kényszer hatására - inkább erősíti a tartós elkötelezettséghez szükséges feltételeket. Ezért van a "tanúskodásnak/bizonyságtételnek" értéke a csoport önkritikus ülésein.
- A tekintély többé-kevésbé garantálja a hitelességet. Ha egy szakértő mondja, akkor igaznak kell lennie. Ez a logika okozza, hogy az emberek abbahagyják a gondolkodást és egyszerűen csak reagálnak. A szektákban a vezetők mindenttudók és a Végső Igazságot beszélik.
- A szeretet barátságokat szül. Kezdetben a szekták elhitetik veled, hogy fontos vagy; ilyen módon valami részese lehetsz. Az összetartozás erős érzése áll fenn.
- A szűkösség versenyt idéz elő. Értékeljük, ami ritka, ami nem könnyen hozzáférhető; nem feltétlenül számít, mi az igazi értéke . A szekták az által teszik magukat értékessé, hogy kijelentik, az övék az egyetlen igaz út. Azt állítva, hogy kizárólagos információval rendelkeznek, a szektavezetők még meggyőzőbbé válnak.
- A konszenzus szociális érvényesítést vagy szociális bizonyítékot biztosít/nyújt. Általában az emberek mások vezetését követik, különösen a hasonló emberekét. "Nézz körül - sok ember teszi azt, amit kérünk tőled, hogy tedd meg", mondják a szektavezetők. Ezzel együtt jár, hogy szisztematikusan elvágnak téged az előzetes információforrásaidtól, így az információid kizárólag hasonló emberektől jönnek majd, akik ugyan azt a dolgot mondják. (29. oldal)
Csak abból, ahogy ezt itt leírtam, oly tisztán látható, hogy a folyamat hogyan kezdődik, először az aranyos kis baráti látogatások, amelyekbe az alany beleegyezik, majd behívja őket, hogy kényelmesebben beszélgethessenek, aztán a tanulmányozás. És ott vannak a tanulmányozási könyvek, amelyekben “szakértők” bizonyítják be az állításokat. Majd, ahogy sürgetik őt az összejöveteleken való részvételre. És hogyan is mondhatna valaki nemet, amikor ezt az ingyenes tanulmányozást kapta és már találkozott néhány kedves emberrel, akik eljöttek a tanulmányozásra, hogy “segítsék” őt?
Szóval ti, akiket egykor beszerveztek, úgy gondoljátok, hogy jól informáltak voltatok és valóban egy jól átgondolt döntést hoztatok, amikor csatlakoztatok? Vagy inkább csapdába csaltak?
Forrás: freeminds.org
Fordította: Eve, JJ
Első rész ITT: http://jehovatanui.blog.hu/2012/09/14/szerezd_vissza_az_eleted_es_az_ortorony_tarsulat
Utolsó kommentek