Szerezd vissza az életed! - és az Őrtorony Társulat
Írta Lee Marsh
Ezen a héten Janja Lalich és Medeleine Tobias Szerezd vissza az életed: Felépülés a szekták és a bántalmazó kapcsolatok következményeiből című könyvét szeretném áttanulmányozni. Ma a könyv 1. fejezetéről fogok beszélni; arról, hogyan lehet felismerni egy szektát.
A legtöbbünkre nagy hatással volt az Őrtorony Társulat irányítása/kontrollja az életünk felett. Az egyik “kedvenc témám” az életem feletti kontroll. Annak felismerése, hogy milyen kismértékű volt a saját ellenőrzésem az életem felett, fontos lépés volt ahhoz, hogy megbizonyosodjam arról, hogy soha nem akarok hasonló helyzetbe kerülni, legyen szó akár egy csoportról, akár személyes kapcsolatról. Esetemben a “másik személy” szülőket, barátokat, férjeket és természetesen az Őrtorony Társulatot jelentette. Soha többé nem akarok ezen az úton járni, szóval jobb ha minél többet tanulok erről a tapasztalatról.
Az emberek általában nem sokat tudnak a szektákról. A legutolsó pedig, amire gondolnak, hogy csatlakozzanak egyhez. Még azok is, akik hosszú ideig voltak bent, letagadhatják, hogy a csoportjuk egy szekta volt. A Szerezd vissza az életed: Felépülés a szekták és a bántalmazó kapcsolatok következményeiből című könyv szerzői elmagyarázzák, miért szükséges, hogy tájékozódjunk a szektákkal kapcsolatban. Ezt állapítják meg:
“Számos korábbi tag majdnem mindent elolvasott a szektákról, amit csak a kezébe kapott.” (12. oldal)
Sok ember vált most az Őrtorony Társulat ugyanolyan lelkes, mohó tanulmányozójává, mint amilyenek mi voltunk valaha, amíg bent voltunk. Akkoriban utáltam tanulmányozni. Most nem tudok betelni vele. A könyv első fejezetének anyaga néhány alapismerettel foglalkozik, amit tudnunk szükséges. A szerzők szerint a szekta meghatározása a következő:
“Szekta: Olyan csoport vagy mozgalom, amely hatalmas vagy túlzott odaadást és rajongást mutat néhány személy, eszme vagy dolog iránt, és etikátlan, manipulatív vagy korlátozó, kényszerítő meggyőzési technikákat és kontrollt/ellenőrzést alkalmaz; pl. elszigetelés a volt barátoktól és a családtól, legyengítés, különleges eljárások használata a befolyásolhatóság és a szolgai engedelmesség növelése érdekében, erőteljes csoportnyomások, információ-kezelés, az egyéniség és a kritikus gondolkodás beszüntetése, a csoporttól való teljes függőség és annak elhagyásától való félelem elősegítése. Mindez úgy van eltervezve, hogy elősegítse a csoportvezetők céljainak elérését, a tagoknak, családjaiknak vagy a közösségnek viszont ténylegesen vagy esetlegesen a hátrányára legyen.” (12. oldal)
Nem sokat tudok rólad, de látom az Őrtorony Társulatot mindenek felett. Nem találtam olyan részt, ami nem stimmel. A szerzők azonban azzal folytatják, hogy leírják a szektákat meghatározó három jellegzetességet.
- A tagoktól elvárják, hogy rendkívül buzgók legyenek, és feltétlen elkötelezettséget tanúsítsanak a csoport identitása és vezetősége felé. Saját nézeiket és értékítéleteiket fel kell cserélniük a csoportéival.
- A tagokat manipulálják, kihasználják, és elképzelhető, hogy fel kell adniuk az iskoláztatásukat, karrierjüket és családjaikat annak érdekében, hogy hosszú órákat dolgozzanak a csoport által kijelölt feladatokon, mint például bizonyos mennyiségű cukorka vagy könyv eladása, adománygyűjtés, tagtoborzás vagy prédikálás/térítés.
- A tagokat, családjukat és/vagy a közösséget ártalom, vagy ezzel való fenyegetés érheti, nem megfelelő orvosi ellátás, nem kielégítő táplálkozás, pszichológiai és fizikai bántalmazás, az alvás megvonása, bűnügyi tevékenység, stb. miatt. (13. old.)
Jehova Tanúinak azt mondják, hogy legyenek még buzgóbbak. A legtöbb Jehova Tanúja amint megkeresztelkedik, azt az üzenetet kapja, hogy az Őrtorony Társulat megkérdőjelezése egyenlő magának Istennek a megkérdőjelezésével. Az egyik kérdés, amit most a vének kérdeznek: “Még mindig hiszel abban, hogy az Őrtorony Társulat Isten csatornája?” vagy más szavakkal, ami ugyanezt jelenti. Annak ellenére, hogy az Őrtorony Társulat azt állítja, nem tökéletes, mégis azt követelik, hogy Jehova Tanúi minden nyomtatott vagy kimondott szavukat elfogadják.
Emlékszem arra a sok előadásra, amely azt sugallta, hogy nem teszünk eleget, és hogy tegyünk még többet. Mindegy, mennyit tettél, az soha nem volt elég. Emlékszem a kiadványokra és az előadásokra, amelyek arra buzdítottak, hogy “ne szaladjunk előre” és “várjunk Jehovára”. A vég hamarosan jön, minek töltenéd az idődet karrierrel?
Ismerek embereket, akik elhalasztották orvosi ügyeiket, melyekre figyelmet kellett volna fordítaniuk (valakinek szüksége lett volna egy új szívre, de az Őrtorony Társulat ezt kannibalizmusnak állította be, így az illető nem egyezett bele az operációba. Meghalt.) Akkoriban, amikor a második gyermekem megszületett, volt egy félelmem a vérkérdéssel kapcsolatban. Amikor súlyos depressziós lettem, és öngyilkossági terveim voltak, a férjem és a vének mindössze annyit mondtak, hogy imádkozzak többet, menjek a gyülekezetbe és a szántóföldi szolgálatba.
És van a 3. pontnak egy olyan része, ami “bűncselekményeket” említ. Miután megnéztem a Gyermekelhelyezés c. brossúrájukat és a vérről szóló cikk egy kivonatos változatát, azt kell mondjam, hogy ez a kifejezés alkalmazható erre. Jehova Tanúit megtanítják, hogyan válaszoljanak a hivatalos hatóságoknak és hogy kimondottan hazudjanak a Jehova Tanúi gyermekek életformáját illetően. Az Őrtorony Társulat az, aki olyan információkat jelentet meg, miszerint a ‘világi’ bíróságok vagy személyek nem méltóak a teljes igazságra, ezért rendben van, ha hazudunk, és mindez az ún. “teokratikus hadviselés” nevében történik.
Szekták kategóriái
Számtalan mód és mérce létezik, amelyekkel a szektákra vagy egyéb kultikus csoportokra tekinthetünk. A könyv szerzői a szekták széles skáláját vizsgálják meg. A szektákat inkább a viselkedésük szempontja szerint, mint a tanításaik alapján tesszük vizsgálat tárgyává. Így teljesen mindegy, hogy valójában mit is tanítanak. A probléma annak módja, ahogyan teszik ezt.
Jó néhány olyan csoport van, amelyek természetüknél fogva kultikusak: keleti meditáció; vallásos, politikai, rasszista, terrorista megmozdulások; pszichoterápia/emberi potenciál (tömeghipnózis, tömegek átformálása) [csoportbefolyásolás vagy csoportnyomás]; kereskedelmi reklám; New Age; okkultizmus; sátánista, fekete mágia; személyek közötti; ezek vegyesen; vagy személyikultusz.
Ahogy a felsorolt listából láthatod, a csoportok széles skálája esik bele a “szekta” kategóriájába a magatartásuk alapján. Nem fogom mindegyiket egyenként jellemezni. A “vallásos” címszó alatt a könyvben ez olvasható:
“Vallásos: jellemzői a hit a megváltásban, a túlvilági életben, esetenként apokaliptikus nézőponttal kombinálva. A vezető újraértelmezi a Szentírást, és gyakran állítja magáról, hogy próféta vagy akár maga a messiás. A csoport gyakran szigorú, esetenként olyan fizikai büntetéseket alkalmaz, mint a kézzel vagy vesszővel verés, különösen a gyermekeken. A tagokat arra ösztönzik, hogy minél több időt töltsenek a térítéssel. (Megjegyzés: ide tartoznak a Biblián alapuló újkeresztény és más vallásos szekták, amelyek közül számos tekinthető szinkretikusnak, mivel a hiedelmeket és gyakorlatokat kombinálják.) Alkalmazott technikák: nyelveken szólás, kántálás, imádkozás, elszigetelés, hosszas tanulmányozó ülések, sok evangelizációval töltött óra, “küzdelem” vagy kritika, és gyónási/vallató ülések.” (15. o.)
Szerintem egész sok illik ebből az Őrtorony Társulatra. Te hogy látod ezt?
A könyv a szekták ismertetőjeleit felsoroló listával folytatja, amelyet Dr. Margaret Singer Klinikai Pszichológus állított össze. Singer listáján a következő 8 kritérium szerepel a szekták beazonosításához:
- A szektáknak tekintélyelvű hatalmi struktúrájuk van.
- A szekták általában parancsuralmi módszerekkel irányítják és ellenőrzik tagjaik viselkedését.
- A szektáknak általában kettős etikai rendszerük van [egy a vezetőnek és egy másik a tagok számára; egy a csoporton belüliek számára, illetve egy másik, amellyel a kívülállókat kezelik].
- A szektavezetők önjelölt vezetők és azt állítják, hogy különleges küldetésük van az életben.
- A szektavezetők általában karizmatikus, határozott és uralkodó természetűek.
- A szektavezetők a tagok tiszteletét saját magukon összpontosítják.
- A szekták innovatívnak és exkluzívnak tűnnek.
- A szektáknak általában csak két céljuk van: új tagok toborzása és az adománygyűjtés (pénzszerzés).
Te mit gondolsz erről? Illik ez az Őrtorony Társulatnál szerzett tapasztalataidhoz? Mi nem illik bele? Tudnál példákat mondani? Tudom, korábban úgy gondolkodtam, hogy ezek közül nem minden illik az Őrtorony Társulatra. Már másként gondolkodom.
Forrás: freeminds.org
Fordította a jehovatanui.blog.hu csapata
Utolsó kommentek