George Orwell az “1984” című regényében, a főhős megadását, kapitulációját azzal ábrázolja, hogy a főszereplő hajlandó elfogadni azt az állítást, miszerint kettő meg kettő az öt. Miután elutasította az objektív valóságot és szellemi leigázása befejeződött, már nem igazán volt továbbra is a saját elméjének az ura. Az 1984 sok szempontból egy nagyon lehangoló olvasmány, azonban rendkívül tanulságos.
(Javasoljuk minden tanúnak, hogy olvassa el: http://mek.oszk.hu/00800/00896/, nem 'hitehagyott' kiadvány. Letölthető változat: Orwell - 1984 Film: Orwell - 1984)
Gyakran hívják fel Jehova Tanúi figyelmét arra, hogy az Orwell által elképzelt és leírt elmekontroll technikákat alkalmazták, és most is alkalmazzák rajtuk. A Jehova Tanúi Orwell-i világa egyébként egy könyv címe is, amelyet Heather és Gary Botting szerzők adtak ki a Toronto Press Egyetemen közreműködésével, 1984-ben.
Jehova Tanúi egyáltalán nem értékelik ezt és erőteljesen tagadják, de egy kérdés azonban fennmarad: Ha már nem vagy a saját elméd ura, akkor egyáltalán a tudatában lehetsz ennek? Hogyan szereznél tudomást erről?
Mivel számos aktív tanú olvassa az itt közzétett postokat, azt javaslom tegyenek egy egyszerű, matematikai jellegű próbát. Ez lesz a lehetőség a számodra, egy ezüst tálon felszolgálva, hogy elhallgattasd a kritikusokat és bebizonyítsd, hogy nem vagy az Orwell-i duplagondol áldozata.
Az alábbiakban négy pár idézetet találhatunk Jehova Tanúi irodalmából. Minden pár idézet után három lehetőség van. Egyszerűen olvasd el az idézeteket és válaszd ki azt a lehetőséget, ami szerinted a legjobban vonatkozik rájuk.
(1)
“Vajon a nemzetek miért nem veszik észre és fogadják el az ítélet csúcspontjának [tetőpontjának] elközeledtét? Ez azért van, mert nem szívlelték meg a világméretű prédikálómunka üzenetét Jézus visszatéréséről, és második jelenlétéről. Már hosszú idővel az Első Világháború előtt Jehova Tanúi rámutattak 1914-re, mint ennek a nagy eseménynek az eljövetelére.” (Őrtorony 1954. június 15., 370. oldal)
“Szeretnénk megcáfolni ezt a tévedést egyszer s mindenkorra, kijelentve azt, hogy nem várjuk Jézus eljövetelét ebben az évben és semmilyen más elkövetkező évben sem, mivel hisszük, hogy minden idők próféciái (Jézus eljövetelét illetően) már beteljesültek 1874-ben és előtte, és hogy Ő eljött közénk; a második advent most van folyamatban és folytatódni fog az egész millenniumi kor alatt.” (Sioni Őrtorony 1881. május, 5. oldal)
A. Az első idézet ellentmond a második idézet tartalmának és dátumának
B. Nincs ellentmondás a két idézet között
C. Bizonytalan vagyok
(2)
"Egészen az 1879-es évektől, e magazin szerkesztői rámutattak az 1914-es évre, úgy mint a bibliai próféciában megjelölt évre, amely a kiindulópontja a Bibliában említett vég idejének." (Ébredjetek! 1972. október 8., 15. oldal)
"Két fontos dátum van amit nem szabad összekevernünk, és világosan el kell különítenünk, név szerint a vég idejének kezdete és az Úr jelenléte. A vég ideje magába foglalja az i.sz. 1799-től kezdődő időszakot, amint fentebb jeleztük, egészen Sátán birodalmának teljes megdöntéséig és a Messiás királyságának létrehozásáig. (Az Isten Hárfája [The Harp of God] (1921) 231. oldal Lásd a 236. oldalt az 1927-es vagy későbbi kiadásokban)
A. Az első idézet ellentmond a második idézet tartalmának és dátumának
B. Nincs ellentmondás a két idézet között
C. Bizonytalan vagyok
(3)
"Hasonlóképpen, egy prófécia gondviselésének köszönhetően az őszinte 19. századi Bibliakutatók várakozásban voltak. A Dániel 4:25-ben található hét idő a Pogányok idejével történő összekapcsolása által, előre várták, hogy Krisztus megkapja a Királysága fölötti hatalmat 1914-ben. (Őrtorony 1998. szeptember 15., 15. oldal)
"1878, lévén párhuzamos az ő [Krisztus] felvállalt hatalmával és felhatalmazásának típusával, világosan jelzi a mi jelenlévő, szellemi, láthatatlan Urunk tényleges hatalomátvételének idejét mint Királyok Királya — annak idejét, amikor magához vette az ő nagy uralkodói hatalmát." (Charles Taze Russell - Az idő elközeledett című könyvéből)
A. Az első idézet ellentmond a második idézet tartalmának és dátumának
B. Nincs ellentmondás a két idézet között
C. Bizonytalan vagyok
(4)
"Napjainkban Jehova Tanúi a Jézus által adott jelre mutatnak rá és 1914-re úgy tekintenek vissza mint az évre amikor az ő láthatatlan jelenléte a Királyság-uralomban valósággá vált. De hogyan is szerezhettek tudomást egy ilyen fontos eseményről? Nem a rendkívüli emberi bölcsességnek köszönhetően. Nem, hanem azért mert imateljes állapotban tanulmányozták az Írásokat, megszívlelték Isten prófétai szavát és a szokásosnál nagyobb figyelmet fordítottak arra, amit Isten Fia megjövendölt." (Őrtorony 1984. április 1., 16. oldal)
"A bibliai prófécia megmutatja, hogy az Úr második megjelenése 1874-ben volt esedékes. A beteljesült prófécia szerint minden kétséget kizáróan megjelent 1874-ben. A beteljesült próféciát egyébként a fizikai tények is jelölik: és ezek a tények vitathatatlanok." (Őrtorony 1922. november 1., 333. oldal)
A. Az első idézet ellentmond a második idézet tartalmának és dátumának
B. Nincs ellentmondás a két idézet között
C. Bizonytalan vagyok
Orwell: 1984, részlet:
"A legszörnyűbb, gondolta talán tízezredszer, miközben kínlódva feszítette hátrafelé vállát (csípőre tett kézzel csavargatta derékból a testét, mert ez a gyakorlat állítólag jót tesz a hátizmoknak), a legszörnyűbb az, hogy mindez igaz is lehet. Az, hogy a Párt belenyúlhat a múltba, és azt mondhatja erről vagy arról az eseményről, hogy sohasem történt meg - ez feltétlenül borzasztóbb, mint akármilyen kínzás vagy maga a halál.
A Párt azt állította, hogy Óceánia sohasem volt szövetségben Eurázsiával. Ő, Winston Smith, tudta, hogy Óceánia igenis szövetségben volt Eurázsiával, méghozzá nem is olyan régen: négy évvel ezelőtt. De hol létezett ez a tudás? Csak az ő agyában, az pedig szükség esetén könnyen megsemmisíthető. S ha mindenki elhitte a hazugságot, amelyet a Párt állított - ha minden írott emlék ugyanazt a mesét tartalmazta -, akkor a hazugság bevonult a történelembe, és igazsággá vált. „Aki, uralja a múltat - hirdette a Párt jelmondata -, az uralja a jövőt is; aki uralja a jelent, az uralja a múltat is.” Ám a múlt, változtatható jellege ellenére, sohasem változott. Ami igaz most, az igaz örökkön-örökké. Nagyon egyszerű az egész. Semmi másra nincs szükség, csak arra, hogy szünet nélkül újra meg újra legyőzze az ember az emlékezetét. „Valóságszabályozásnak” nevezték ezt a módszert, újbeszélül: „duplagondol”-nak."
Mt 12,25 |
Jézus pedig, tudva az ő gondolataikat, monda nékik: Minden ország, a mely magával meghasonlik, elpusztul; és egy város vagy háznép sem állhat meg, a mely meghasonlik magával.
|
A teljes regény ingyenesen, online elolvasható: http://mek.oszk.hu/00800/00896/
Orwell: 1984, részlet:
"Winston a „régi számok”-at tárcsázta a teleképen, és kérte a Times megjelölt számait. Ezek néhány perc múlva ki is pottyantak a csőpostából. A kapott utasítások olyan cikkekre vagy hírrészletekre vonatkoztak, amelyeket valamilyen okból szükségesnek tartottak megváltoztatni, vagy, ahogy hivatalosan kifejezték, helyesbíteni. A Times március 17-i számából például kitűnt, hogy Nagy Testvér előző napi beszédében azt jósolta: a dél-indiai front nyugodt marad, de rövidesen eurázsiai előnyomulás indul meg Észak-Afrikában. Ehelyett az történt, hogy az eurázsiai főparancsnokság Dél-Indiában indította meg offenzíváját, Észak-Afrikában pedig minden maradt a régiben. Ezért aztán úgy kellett átírni Nagy Testvér beszédében egy szakaszt, mintha azt jósolta volna meg, ami történt. Vagy: a Times december 19-i számában hivatalos becslések jelentek meg a fogyasztási javak különböző kategóriáinak várható termelési eredményeiről 1983 negyedik negyedében, amely egyúttal a Kilencedik Hároméves Terv hatodik negyedéve volt. A mai számban viszont jelentést tettek közzé a tényleges termelésről, s ebből kiderült, hogy a becslések minden téren tévesek voltak. Winston feladata az volt, hogy a decemberi adatokat a későbbi adatoknak megfelelően helyesbítse. Ami a harmadik üzenetet illeti, az egy nagyon egyszerű tévedésre vonatkozott, amelyet néhány perc alatt helyre lehetett igazítani. Nemrég, februárban a Bőség-minisztérium szavatolta („kategorikus ígéret” volt rá a hivatalos kifejezés), hogy 1984 folyamán nem fogják csökkenteni a csokoládéadagot. Ám a csokoládéadagot, miként Winston már értesült róla, a hét végén harminc grammról húsz grammra csökkentik. Csak arra volt szükség, hogy az eredeti ígéretet egy figyelmeztetéssel helyettesítse, amely szerint április körül valószínűleg szükségessé válik az adag csökkentése."
Utolsó kommentek