607 vs 587, 2. rész
Következtetések az első rész alapján!
Amennyiben rászántad magad az előző részben említett bibliaversek kikeresésére, magad is láthatod, hogy a Biblia alapos bizonyítékot ad arra nézve, hogy a szolgaság Jeruzsálem pusztulása előtt kezdetét vette. Ez lehetőséget ad az i.e. 587-es dátum elfogadására. (Mint Jeruzsálem Babilon általi pusztulásának régészeti dátuma.) Fontos látnunk azt a tényt, hogy az i.e. 607-es dátumhoz csak az Őrtorony Társulat ragaszkodik! A régészetnek teljesen mindegy ez a dátum. Ellenben a Társulat 1914-et érintő tanításához és az utána történt “hű és értelmes” kinevezéséhez elengedhetetlenül szükséges kötni az ebet a karóhoz…
A téma személyes régészeti vizsgálata laikusok számára felvet több nehézséget is!
- Ókori nyelvek ismeretekének hiánya.
- Anyagi források hiánya.
- Csillagászati ismeretek hiánya.
A fenti okok miatt az ember kénytelen mások szaktudására bízni magát. Azonban, ha a Biblia belső bizonyítéka, és a régészet egybehangzó, szemben egy teológiai elmélettel... nos, az megérdemli a vizsgálatot!
Milyen módszerrel határoz meg a régészet ókori dátumokat?
A csillagászati korszámítás (asztrokronológia) az azonosítható, visszamenően kiszámítható jelenségek (nap- és holdfogyatkozások, más periodikus események) alapján a régi feljegyzések, és az archeoasztronómiai mérésekből kormeghatározást, illetve az időszámítási rendszerek (naptárak) átszámítását teszi lehetővé. (Semmi köze az asztrológiához.)
Nézzük a gyakorlatban!
A példa kedvéért: Ha én nem rendelkeznék születési dátummal, de lenne egy naplóm, amiből a következő dolgok kiolvashatók:
- 11 éves koromban a Halley-üstökös a földről látható volt.
- 24 éves koromban Veszprém mellett láttam egy teljes napfogyatkozást.
Ez a két periodikusan ismétlődő csillagásztati esemény, és a kettő közt eltelt idő már elég információ ahhoz, hogy egy asztrokronológus meghatározza a születési évem.
Ha a naplóm még olyan további adatokat is tartalmazna, mint pl. 14 éves koromban Nagy Imrét újratemették, vagy 16 éves voltam, amikor a szovjet csapatok elhagyták az országot esetleg az is feljegyzésre kerül, hogy a Kádár korszak 19. évében születtem, így már több történelmi támpont is megerősítheti a számítást. És fordítva is igaz: Ennek segítségével a Kádár korszak kezdete is meghatározható!
Ilyen módszerrel határoz meg a régészet abszolút dátumokat. A Tanúk körében legismertebb kiindulási dátum Babilon bukásának i. e. 539-es dátuma. A régészet azonban csak az időszámításunk előtti első hét évszázadból kb. 200 abszolút dátummal rendelkezik, köszönhetően a számos csillagászati feljegyzésnek. A történelmi beszámolók mindig összevethetők az abszolút dátumokkal. Ez lehetőséget ad a hiányosságok felszínre kerülésére!
A vitatott időrend
A Társulat az alábbi királyok uralkodási idejét, vagy a felsorolás teljességét vitatja:
Ez gyakorlatilag a Berossus királylistának az újbabiloni része.
NABOPOLASSZÁR 21 év
NABUKODONOZOR 43 év
EVIL-MERODÁK (AMEL-MARDUK) 2 év
NERIGLISSZÁR 4 év
LABASHI-MARDUK néhány hónap
NABUNIDUSZ 17 év
Nabunidusz uralkodásának Círus ostroma vetett véget i.e. 539-ben. Ezt senki nem vitatja!
Számoljunk!
Nabukodonozor 19. évében romboltatta le Jeruzsálemet tehát 43 – 19 = 24
NABUKODONOZOR 24 év
EVIL-MERODÁK (AMEL-MARDUK) 2 év
NERIGLISSZÁR 4 év
LABASHI-MARDUK néhány hónap
NABUNIDUSZ 17 év
= 47 év és néhány hónap
Hónapokat ne kelljen számolnunk, kerekítsünk 48 évre.
i.e. 539 + 48 = i.e. 587
Ahhoz, hogy i.e. 607-hez jussunk vagy léteznie kellett ismeretlen uralkodó(k)nak, vagy az ismert öt uralkodó valamelyikének, esetleg többnek együtt összesen 20 évvel többet kellett uralkodnia. Ez nem lehetséges?
Ítéld meg magad!
Ékírásos táblák szó szerint százezrei állnak rendelkezésünkre Mezopotámiából. Túlnyomórészt dátumozott közigazgatási és kereskedelmi, az adott uralkodó aktuális uralkodási évével ellátott táblák. Az újbabiloni korszak minden évéből több száz lelet létezik! A hiányzó 20 évből semmi. Nem lehet, hogy ez a 20 év nem is létezik?
Mindenképp említésre méltó az Egibi-család által vezetett bankház levéltárának feltárása, ami szintén igazolja a régészet által hitelesített teljes újbabiloni kronológiát. Ez közel 4000 dátumozott okirat, amiből szintén hiányzik a keresett 20 év. Azért jelentősek ezek a kereskedelmi iratok, mert van köztük olyan, aminél az ügylet kezdete az egyik uralkodó utolsó uralkodási éve, míg az üzlet lezárása már a következő uralkodó uralkodási évével van dátumozva. Ez kizárja a köztes uralkodó, vagy a hosszabb uralkodás lehetőségét!
Egy más típusú lelet a sírfeliratok!
A Babiloni sírfeliratok a maihoz hasonlóan tartalmazzák a születés dátumát (a születéskor aktuális uralkodó uralkodási éve), a megélt életidőt, a halál dátumát (adott király aktuális uralkodási éve). Ez átfedheti akár az egész újbabiloni időszakot, így nem marad hely további 20 évnek. Nehéz elképzelni a szándékos csalást a sírfeliratokkal, 20 év eltüntetése érdekében. A Társulat szerint ennek reális lehetősége van.
Az elveszett 20 év legnagyobb talánya az, hogy miként sikerült az Egyiptomi krónikából is kicsempészni 20 évet?
Az Egyiptomi időrend a már ismertetett csillagászati módon a babilonitól függetlenül lett felállítva.
A két krónika tartalmaz olyan azonos elemeket, amit egymástól függetlenül külön-külön megemlítenek. A dátumozható közös események közt eltelt idő megegyezik az egyiptomi és a babiloni feljegyzésekben. Vajon mi tűnik ésszerűbbnek? Véletlenül mindenhol eltűnik pont ugyanaz a 20 év, vagy eleve nem is létezik a keresett időszak?
Ez a felsorolás korántsem a bizonyítékok teljessége. Ha valakit mélyebben érdekel a téma, javaslom, merüljön el Carl Olof Jonsson “A ’Pogányok Ideje’- Vajon véget ért?-” című könyvében.
Azért tartom hasznosnak a régészeti bizonyítékok minimális ismeretét, mert így más rálátásunk lehet a Társulat 607-et védelmező cikkeire.
Néhány szó az Őrtorony 2011-es két részes cikkéhez. Mindkét rész számos helyen állít olyat, amit meg lehet kérdőjelezni. A példa kedvéért:
- Folyamatosan a királylisták hitelességét támadja! Az senkinek nem kérdés, hogy tartalmaznak ezek a listák hiányosságokat, kiváltképp nem kérdés a szakértőknek, régészeknek, mivel pont a régészeti kutatás hozta felszínre ezeket a hibákat! Ellenben minden feltárt lelet azt igazolja, hogy az újbabiloni időszakot tekintve helytállók! (Az, hogy a Társulat számos tanítása tévesnek bizonyult azt jelenti, hogy mind hamis?)
- A régészet elsősorban nem a királylistákra alapozza az i.e. 587-es dátumot! Ha nem létezne királylista, a dátum úgy is meghatározható lenne!
- Ha egy tudományosan megalapozott tanulmányban szakértőt idézek, keresek olyan támogatót, aki egyetért a végkövetkeztetésemmel. Az adott cikk írói a következő megjegyzésre kényszerültek:
“Megjegyzés: A cikkben idézett egyik szakértő sem véli úgy, hogy Jeruzsálem i. e. 607-ben pusztult el.”
KÖSZÖNJÜK A TUDOMÁNYOS ALAPOSSÁGOT!!!
Lehetne tovább csemegézni egyes érveken, de azt hiszem, akit őszintén érdekel a téma az jobb, ha elolvassa Jonsson könyvét!
A legmegdöbbentőbb és ugyanakkor a legáltalánosabb reakció, amit Tanúktól hallottam “És? Mit számít ez?”
Szerinted is mindegy, hogy Jézus 1914-ben megkezdett-e valamilyen uralmat, vagy sem?
Szerinted is mindegy, hogy Jézus eljött-e kinevezni egy földi csatornát?
Lényegtelen, hogy jelenleg nincs semmi szétválasztás, összekeverten növekszik a búza és a gyom? (Azaz pont úgy, mint ahogy az 1914 előtti időkre gondoltunk!)
Tényleg mindegy, hogy van-e egy kiválasztott szervezet?
Ez mind 607-en alapszik, kényes kérdések ezek, és akkor a Biblia kanonizálásáról még nem is beszéltünk....
Keresemazutam
Utolsó kommentek