Egyre több ember beszél nyíltan az önjelölt próféták és szektavezérek, mint például a Vezető Testület által alkalmazott illetéktelen befolyásolásról
Újabban figyelemre méltó növekedést lehet tapasztalni azon cikkek és beszélgetőfórumok számában, melyek az “illetéktelen befolyásolás” kifejezést használják a politikával, a reklámokkal – és különösképpen a vallási hitnézetekkel és gyakorlatokkal kapcsolatban.
Az őszinteséghez hozzátartozik, hogy mielőtt igazán belemerültem volna a témába és abba, hogy mi is az illetéktelen befolyásolás tényleges meghatározása, egyre inkább kezdtem beleunni és egyre jobban bosszantottak azok, akik úgy tűnt, hogy szüntelenül ezt a kifejezést használják.
Annak ellenére, hogy kezdetben kellemetlen volt hallani, milyen gyakran használják a kifejezést, azóta elkezdtem megérteni mind a fontosságát, mind a valódi hatásait a mindennapi életünkben.
Itt egy nagyon egyszerű szótári meghatározása az illetéktelen befolyásolásnak: “Olyan befolyásolás, mely által egy személyt rávesznek, hogy másként cselekedjen, mint saját szabad akaratából tenné, vagy megfelelő figyelmet fordítana a következményekre.”
Ez egy másik, körültekintőbb definíció: “Mentális, erkölcsi, vagy fizikai uralkodás, mely (még akkor is, ha természetes, vagy jogos) megfoszt egy személyt a független ítélőképességétől és az egyén céljait behelyettesíti egy másik személy céljaival. Az illetéktelen befolyásolás használatát gyakran jellemzi túlzott ragaszkodás, a fizikai erő, az elme, vagy akarat fölényessége, vagy nyomásgyakorlás tekintély, pozíció, vagy kapcsolat alapján azon személy akaratereje irányában, aki önmagát aláveti ennek.”
Az ISIS dzsihádistái nyugtalanító példaként szolgálnak arra, hogy az emberek mire lehetnek képesek az illetéktelen befolyásolás hatására
Modern világunkban számos példáját láthatjuk az illetéktelen befolyásolás hatásainak. A jelenlegi politikai zavargások Szíriában és Irakban részben az IS, ISIS, vagy ISIL néven ismert fanatikus vallási/politikai mozgalomnak tudhatók be.
Az illetéktelen befolyásolást ők arra használják, hogy radikalizálják a fiatalságot céljaik érdekében, mely az emberi gonoszság néhány sokkoló példájához vezetett. Nem kell ahhoz egyetemi végzettségű pszichológusnak lenned, hogy felismerd, a tömeges kivégzések és nyilvános lefejezések gyakorlata nem lehet az egyébként okos, tanult fiatalemberek “szabad akarata”, vagy normális viselkedésformája, hacsak az illetéktelen befolyásolást nem alkalmazzák a vezetőik.
Nemrég Londonban néhány kiemelkedő szakértő gyűlésén ebben a témában nem csupán nyomatékosították és kihangsúlyozták az illetéktelen befolyásolás használatában rejlő veszélyeket, de ugyancsak megvizsgálták annak lehetőségeit, hogyan harcolhatnak az ellen, hogy bizonyos szervezetek ezt használják fel emberek mentális megkötözésére és családok lerombolására.
A londoni találkozón részt vett és kiemelkedő szerepet vállalt Steven Hassan. Ma kevesen vannak a világon, akik annyit tudnak, vagy olyan tapasztaltak, mint Steven Hassan, ha az illetéktelen befolyásolás azonosításáról, vagy kezeléséről esik szó. Úgy ismerik őt, mint a “BITE modell” szerzőjét, amit arra lehet felhasználni, hogy meghatározzuk és azonosítsuk azokat a szituációkat, amikor az illetéktelen befolyásolást alkalmazzák.
A londoni találkozó óta Hassan kétszer jelent meg a híradásokban éles megvilágításba helyezve az illetéktelen befolyásolás szerepét az iszlámista szélsőségesek között.
FoxtvNews25 Boston 2014 szeptember 5., az ISIS amerikaiakat toboroz, hogy terroristák legyenek, Steven Hassantól a Vimeo-n.
CNN interjú Steven Hassannal arról, hogy az ISIS egy szekta, 2014. szeptember 17, Steven Hassantól a Vimeo-n.
Néhány további szakértő csatlakozott Hassanhoz a londoni találkozón. Lloyd Evans (“John Cedars”), a JWSurvey.org alapítója és szerkesztője kifejezetten az Őrtorony Társulat / Jehova Tanúi és más szekta jellegű mozgalmak által alkalmazott illetéktelen befolyásoláshoz szólt hozzá.
A találkozó egyik célja az volt, hogy tájékoztassák a nyilvánosságot és a kormányzatot azokról a problémákról, melyeket az olyan csoportok okoznak, akik megpróbálják “jótékonysági szervezetekként” feltüntetni magukat.
Mivel a legtöbb nyugati társadalom igyekszik támogatni azokat a szervezeteket, melyek hasznot hoznak a tagjaiknak és a közösségnek is, gyakran adnak nekik különleges adózási előnyöket, amik nem elérhetőek a kereskedelmi és magán jogi személyeknek. Sajnos számos vallási és politikai “szekta” kihasználja ezeket az adómentes gazdasági előnyöket, mint a jótékonysági státusz, olyan módokon, melyek kárt okoznak a tagjaiknak és a közösségnek általában.
Miközben igyekeznek előmozdítani a “közösség javát”, a kormányzatok nem szándékosan ugyan, de hozzájárulnak és állandósítják azt a kárt, amit ezek a csoportok és egyének okoznak a tagjaiknak és általában a népességnek.
Egyszerű azonosítani az illetéktelen befolyásolást az olyan csoportokban, mint az al-Káida vagy az ISIS. Nem csupán a halálfélelmet használják fel arra, hogy ráerőszakolják a “hitetlenekre”, hogy térjenek meg a fenyegetések és zsarolás hatására. Finomabb, alattomos formáit is használják a kényszerítésnek – különösen a befolyásolható és idealista fiatal embereken.
Sajnos a legtöbb kormányzati szerv vak a befolyásolás finomabb formáira, melyeket a politikai és vallási szekták használnak, akik büntetlenül működhetnek országaikban közvetlenül az orruk alatt.
Éppen ez az, amiért a londoni találkozó olyan fontos. Akik részt vettek a munkaközösségben mindnyájan az illetéktelen befolyásolás különböző aspektusainak szakértői. Arra használták idejüket és kommunikációs képességeiket, hogy világossá tegyék a látogatók számára, beleértve a helyi sajtó képviselőit, hogy az etikátlan kényszerítő technikák borzasztó hatással vannak az egyénekre, családokra és gyermekekre – még anélkül is, hogy a csoport, amely használja őket bármiféle fegyvert forgatna, vagy fizikailag megtámadna embereket.
Egy pillanatra szeretnék konkrét lenni azzal kapcsolatban, hogyan használja az Őrtorony Társulat az illetéktelen befolyásolást a tagjain. Nem foglalkozom a finomabb módszerekkel, melyeket felhasználnak ebben a technikában, hanem arra a néhány igazán hallatlan tettre fókuszálok, amiket az Őrtorony vezetői fejlesztettek ki, hogy ellenőrizzék a hétköznapi Tanúkat.
- “Borzasztó halál Armageddonkor” – Ha egy tag el kívánja hagyni a csoportot, vagy többé nem ért egyet az Őrtorony Társulat tanításaival és eljárásaival, azt mondják neki, hogy Jehovah Isten gyűlölni fogja őt és felveszi őt azok listájára, akik valamiféle borzasztó módon elpusztítandók és mindörökre halott marad. Ez egy olyan elképzelés, amit minden Jehova Tanúja, Tanú gyermek, vagy potenciális megtérő fejébe belevésnek az első találkozástól kezdve.
- “Teljes elkülönülés a családtól és barátoktól” – Ha az “A” pont nem győz meg valakit, hogy a csoportot válassza, akkor a “B” pont kerül alkalmazásra. Nem félsz Armageddontól, vagy hogy örökre elpusztulsz? Rendben. Elvesszük tőled a családodat és barátaidat. Ha megszegik a szabályokat, vagy figyelmen kívül hagyják az Őrtorony ítéletét veled szemben és mégis találkoznak veled, akkor őket is meg fogjuk büntetni. Ha tőlük is megvonják a közösséget, akkor nekik továbbra is kerülniük kell téged, hogy valaha is reményük legyen a szervezetbe való visszakerülésre.
- “Megkérdőjelezhetetlen egyetértés” – A tagoknak hinniük kell mindenben, amit olvasnak, vagy hallanak az Őrtoronytól. Ez még az új tanításokra is vonatkozik, melyek ellentmondanak korábbi tanításoknak, olyanoknak amik 50-100 évig irányadónak számítottak. MUSZÁJ hinned bármiben, amit a Vezető Testület mond, még akkor is, ha nem tudnak semmiféle bibliai támogatást felmutatni a tanításaikra. El kell hinned, hogy ők közvetlenül Jehovától kapnak útmutatást. Mi van, ha nem értesz egyet? Erre az “A” és “B” pontok vonatkoznak.
- “Folyamatos és ismétlődő kiképzés” – Ugyanazzal a nagyjából tucatnyi elképzeléssel találkoznak Jehova Tanúi ismételten csaknem minden találkozón, legyenek azok akár tanulmányozási kiadványban, beszédekben és bemutatókban, vagy énekekben és imádságokban.
- “A külső hatások elutasítása” – Jehova Tanúinak azt tanítják, hogy az összes külső befolyás “világi”, vagy “gonosz”, és minden bizonnyal Sátán, az ő démonai, vagy az ő követőik terméke (különösen bármi, amit az egykori tagok mondanak, akiket “hitehagyottaknak” bélyegeznek). A Tanúknak tilos olvasniuk bármit, ami az Őrtorony szervezet tanításait, eljárásait, vagy történetét tárgyalja és nem a Társulat készítette, vagy hagyta jóvá kifejezetten. [Lelkiismereti válság = NEM / A hit diadalútja = Igen! és JW.org = Igen! / JWFacts.com = NEM]
Tehát visszatérve az eredeti kérdésre: Vajon a modern társadalmak valóban megértik, hogy az illetéktelen befolyásolást hogyan alkalmazzák azok a szervezetek, amelyek a politikai és vallási szabadság fátyla mögé rejtőznek? Őszintén szólva a válasz egy messzehangzó “NEM!”
Természetesen az Egyesült Államokban számos csoport keményen dolgozik azon, hogy informálja és megvédje az amerikaiakat azoktól, akik megpróbálnák befolyásolni a közösséget – különösen az iskolás gyermekeket – a politikai, vagy vallási tennivalóik listájával. Az ACLU (American Civil Liberties Union) és az AU (American’s United for Separation of Church and State) két kiemelkedő amerikai non-profit szervezet, melyek harcolnak e probléma ellen.
A londoni tanácskozás azt a célt szolgálta, hogy elindítson egy olyan mozgalmat, ami növeli az illetéktelen befolyásolás iránti figyelmet
Azon erőfeszítések ellenére azonban, amit a fenti és más csoportok tesznek, az illetéktelen befolyásolás által okozott veszély nem mutatja a csökkenés jeleit. A figyelem felkeltésének új útjait szükséges felderíteni.
A londoni sajtókonferencia és tanácskozás sokat tett azért, hogy informálja a látogatókat, beleértve a média és a politika képviselőit arról a kárról, amit a hétköznapi embereknek okoznak olyan szervezetek, melyek bizonyíthatóan felhasználják az illetéktelen befolyásolást működésük részeként.
A hétvégi eseményt arra szánták, hogy elindítson egy mozgalmat a világ kormányzatainak és népességének oktatására azzal kapcsolatban, hogyan azonosítsák és enyhítsék az illetéktelen befolyásolás hatásait. A jelek bátorítóak, hogy amennyiben a lendület kitart, bizonyos fejlődés érhető el ebben az irányban.
Védekezz az illetéktelen befolyásolás ellen
Te, kedves olvasó, megvédheted magad attól, hogy “helytelenül befolyásoljanak” miközben olyan tartalmakat olvasol, melyek ésszerű és tudományos megközelítést kínálnak az életről, erkölcsről és történelemről. Tartsd nyitva elmédet és mindig légy felkészülve arra, hogy megkérdőjelezd, amit mások mondanak neked.
Hozd meg a saját döntéseidet a helyesről és rosszról, a jóról és gonoszról, az ártalmasról a segítővel szemben, a nagyobb jóról szemben a kevesek javával. Mindent az átfogó haszna alapján mérlegelj, ne csupán magadnak, hanem azok számára is, akik körülötted vannak. Ha egy politikus, vagy önjelölt “próféta” azt mondja neked, hogy ő egyedül birtokában van az abszolút igazságnak, kezeld azokat az állításokat a legmélyebb szkepticizmussal. Amit az ilyen emberek prédikálnak arról gyakran ki szokott derülni, hogy tökéletesen összeférhetetlen az “igazsággal”.
Még egy utolsó dolog: Ha lehetőséged adódik rá, olvasd el, vagy nézd meg filmen Shakespeare klasszikus művét, az Othellót. Az egyik alapvető karakter ebben a darabban Iago.
Iago az illetéktelen befolyásolás megtestesülése. Ő rendelkezik egy tennivaló listával, és nem érdekli, hogy kinek okoz kárt útközben, ahogyan céljait igyekszik elérni. Egy “jó és közeli barátként” mutatja be önmagát, miközben ártatlanok és még a saját jótevője ellen is összeesküvést sző.
Különböző csoportok vezetői (mint az Őrtorony Társulat) önmagukat úgy mutatják be, mint a te “legjobb barátodat, védelmeződet és tájékozott vezetődet.” Valójában fütyülnek rád vagy a családodra. Számukra te csak egy szám vagy az Évkönyvükben, ahol névtelenül összesítenek a “hírnökök” listáján. Ők csupán jövedelemforrást látnak benned, amint te kötelességtudóan fizetsz az irodalmukért és pénzt dobsz be az adományládába, hogy leródd ‘tartozásodat’ azokért a Királyságtermekért, melyek már az ő tulajdonukban vannak.
Személyesen nem törődnek veled, csak az érdekli őket, hogy te úgy gondolkodj, ahogyan ők megmondják neked és azt tedd, amit ők mondanak. Megígérnek neked egy jövőbeli paradicsomot, de emlékezz rá, hogy ugyanezt tették minden tagjukkal 1874 óta. Az ő megígért “paradicsomuk” még nem érkezett el és soha nem is fog – de ők mégis annak a paradicsomnak az elvesztésével fenyegetnek mindenkit, aki szembe mer szállni velük.
Én a magam részéről megragadom a lehetőségeimet.
Ne hagyj elveszni egy napot anélkül, hogy ne harcolnál azok ellen, akik megpróbálnak befolyásolni téged megszégyenítéssel, fenyegetéssel, vagy közösségmegvonással; ragadj meg minden lehetőséget, hogy oktasd a családodat és barátaidat az illetéktelen befolyásolás veszélyeiről, hogy megvédhessék magukat a bajtól.
Forrás:
http://jwsurvey.org/news/do-modern-societies-really-understand-the-dangers-of-undue-influence
Fordította: Columba
Kapcsolódó írások: Szektaszakértők tartottak sajtókonferenciát egy londoni egyetemen
Utolsó kommentek