Miközben más vallásokat azért ítélnek el, mert “pogányság itatja át” őket, érdekes megvizsgálni, hogy Jehova Tanúi maguk is hány pogány dologban vesznek részt. Minden alkalommal, amikor egy házigazdának valami olyasmit mondanak, hogy: “Szerdán, január 7-én újra meglátogatom önt,” két pogány isten nevét is felidézik egy mondatban:
- Wodan [vagy Odin, norvég isten. A Wednesday (a szerda angol megfelelője) a Wodan Napja kifejezés torzult formája]
- Janus [a január (korábban januárius): Janus római isten nevéből alakult ki, aki a kezdet és a vég istene volt]
Jehova Tanúi pogány hatásoktól megtisztított naptára - az 1935-ös Évkönyvükből
Esküvő
A Tanúk részt vesznek esküvőkön, mely bővelkedik pogány szokásokban, mint például:
- Koszorúslányok: eredetileg az volt a szerepük, hogy megzavarják a gonosz szellemeket, hogy ne tudják, ki a menyasszony
- Esküvői fátyol: megvéd a gonosz varázslatoktól
- Esküvői torta: eredetileg hozzávágták a menyasszonyhoz, ezzel mágikusan biztosítva a termékenységét
- Rizsdobálás: ez váltotta fel a tortadobálást, de a célja ugyanaz maradt: a termékenység mágikus biztosítása. A még hajadon nők felvehetik a földről a rizsszemeket, ezzel biztosítva a jövőbeli termékenységüket (ez a szemlélet később megjelent az esküvői csokor elkapásának szokásában, azután ennek a jelentése átalakult, azt jelképezve, hogy ki lesz a következő menyasszony)
- Menyasszonyi csokor és menyasszonyi koszorú: eredetileg gyógynövényekből készült, melyek mágikus hatással voltak a pár jövőbeli életére.
[Nem azt akarom állítani, hogy a Tanúk minden ilyen pogány eredetű szokásban részt vesznek. Csak azt szeretném hangsúlyozni, hogy az ilyen szokások létezését nem használják az esküvők megtiltására, míg ugyanilyen érveléssel tiltják meg és ítélik el a születésnapokat.]
Egy tanú látogatása
Nemrégiben egy fiatalember kopogtatott az ajtómon az Őrtorony és az Ébredjetek! folyóiratokkal a kezében. Rövid beszélgetésünk során egy jegygyűrűt vettem észre az ujján, amint egy álmatlansággal (insomnia) foglalkozó Ébredjetek!-cikkre mutatott. Bizalmas hangon azt mondta nekem, hogy egy tál cereália (gabonapehely) meleg tejjel elfogyasztva általában elűzi az álmatlanságát (insomniáját), és ha ez nem működik, akkor belebújik a Nike cipőjébe, és fut pár kört a háztömb körül, hogy kifárassza magát. Mielőtt esélye lett volna Őrtorony-párhuzamot vonni, megmondtam neki, hogy hitehagyott vagyok. Aztán néztem, ahogyan a Saturn márkájú autójához rohan, majd gyorsan elhajt.
Kvízkérdés: Hányféle módon bizonyította magáról, hogy ő Jehova Pogány Tanúihoz tartozik?
Válasz: Öt:
- A jegygyűrű pogány eredetű (eredetileg a vőlegény tekerte körbe a menyasszony bokáit és csuklóit fűfonatokkal, mivel a hiedelem szerint ez tartotta a hölgy szellemét a testében; végül ez alakult át az ujjon viselt gyűrűvé).
- Az insomnia (alvászavar, álmatlanság) kifejezés a Somnus szóból származik, a Hypnos római megfelelőjéből, amelynek jelentése: az alvás istene.
- A cereália (gabonapehely) szó Ceresnek, Demeter római megfelelőjének, a mezőgazdaság, az aratás és a gabona istenségének nevéből származik.
- Nike a győzelem görög istenének neve.
- Szaturnusz: Kronosz római megfelelőjének a neve, a mezőgazdaság, a szabadság és az idő istene.
És akkor ebben még nincs is benne a pogány fallikus szimbólum, amit a férfi a nyaka körül viselt!
Arra is jók az esélyek, hogy Tanú látogatóm egy pogány szimbólumot hordozott a zsebében: a “Hórusz szemét”. Ez az ókori egyiptomiak istene, ami minden amerikai dollár bankjegyen látható.
Amen!
Amikor az Őrtorony-vallás odaadó követője voltam, minden ima, amit mondtam vagy hallottam, ámennel végződött. Mindig azt hittem, hogy ez azt jelenti: “úgy legyen”. Képzeld el a meglepetésemet, amikor felfedeztem, hogy Amen egy egyiptomi isten neve:
Az ókori egyiptomiak a napot Ra-nak nevezték, és minden más isten és istennő neve a Ra, a Teremtő egy alakja volt. Ezen istenek egyike volt Amen (vagy Amon, Amun, Ammon és Amounra.) Az első tizenegy dinasztia számára (kb. i.e. 3000 - i. e. 1987) Amen csak egy alacsonyabb rangú isten volt, azonban a 17. dinasztia idejére (kb. i.e. 1500-ra) Dél-Egyiptom nemzeti istenévé emelték. Ez a pozíció adta Amennek a legtöbb ősi isten tulajdonságait és jellemzőit, így a neve Amen-Ra lett.
A zsidók i.e. 1874-től kezdődően körülbelül 400 évre telepedtek le Egyiptomban és ez idő alatt valószínűleg tanúi voltak Amen isten imádatának. Amenre egy hatalmas istenként tekintettek és a neve bekerült az imáikba és végül a Bibliába, melynek egyik kiemelkedő előfordulása a következő bibliaversben van:
“Ezt mondja az Ámen, a hű és igaz bizonyság, az Isten teremtésének kezdete” - Jelenések 3:14
A tanúk a fenti bekezdésben szereplő Áment nem mással azonosítják, mint Jézussal! Akkor tehát a Jelenések Jézusa valójában egy pogány isten?
Ezt én találtam erről [a ford.]:
"Néhány teozófus, a történelem afrocentrikus elméletének támogatói, és az ezoterikus kereszténység hívei körében népszerű az a feltevés, hogy az ámen szó az egyiptomi Amun isten nevéből származik (melyet néha Amennek is írnak). A keleti vallások némely követője úgy gondolja, hogy az ámen szó egy tőről származik az Aum hindu-szanszkrit szóval. A tudomány egyik nézetet sem támogatja. A héber szó, amint fentebb megjegyeztük, aleph-fal kezdődik, az egyiptomi név viszont yodh-dal."
http://en.wikipedia.org/wiki/Amen#Etymology
Pogányság az éves Emlékünnepen
A kenyérevés és a borivás szokását, mely egy meghaló és újraéledő isten húsát és vérét szimbolizálja, a kereszténység előtti pogány “misztériumvallások” is gyakorolták.
Az egyik ilyen vallás Dionüszosz kultusza volt, aki isten fia volt egy halandó asszonytól (aki szűz volt, mindaddig, míg isten kedvét nem lelte benne). Ő egy “megmentő” volt, aki csodákat tett, kivégezték, majd újraéledt. Az imádói kenyér és bor fogyasztásával emlékeztek meg róla. “Isten megevésének” szertartása az egész világon elterjedt volt a pogány vallások között [lásd Frazer Az Arany Faág (The Golden Bough) c. könyvét, valójában, mindenkinek, aki valaha Jehova Tanúja volt, melegen ajánlom, hogy olvassa el az egész könyvet].
A misztérium mögött az a gondolat húzódott meg, hogy ha valaki ette istenének (vagy istene fiának) a testét és itta a vérét, akkor az illető mágikus kapcsolatba lépett az említett lénnyel és jobb esélyei lettek arra, hogy ő is túlélje a halált.
Végkövetkeztetés
A fentiek értelmében hogyan állíthatják Jehova Tanúi azt, hogy az ő vallásuk teljesen mentes a pogányságtól? A pogányság iránti gyűlöletük olyan rendkívüli, hogy nem hajlandóak elismerni, hogy Jézust minden valószínűség szerint egy kereszten végezték ki – csupán azért, mert a kereszt pogány szimbólum volt (és feltételezhetően Isten megakadályozta volna, hogy a pogány rómaiak ilyen módon megalázzák Jézust [hát persze, ahogy megakadályozta, hogy elszenvedje a töviskoszorú általi megaláztatást is, amely szintén pogány szimbólum]). A tanúk úgy hiszik, hogy Istenük annyira féltékeny más istenekre, hogy az “Új rendben” majd át fogja nevezni a hónapokat, és a hét napjait, hogy eltávolítsa pogány jelentéstartalmukat. A szerda, január hetedike kétségkívül tanúnap, Jehova hetedikére fog változni. [Az angolban jobban kijön a Wednesday és a Witnessday szavak hasonlósága miatt...]
A tanúk nem hajlandóak megünnepelni a születésnapokat, mert valószínűleg pogány eredetűek, és amiatt, hogy ezek általában olyan szokásokkal járnak együtt, amelyeket ők pogánynak tartanak (mint például a hűha-de-milyen-bűnös ajándékok és gyerták.)
Nos, én azért vagyok itt, hogy elmondjam nekik: az álláspontjuk következetlen és ezért nevetséges. Részt vesznek az esküvőkön, ahol a pogány eredetű szokások általában megfigyelhetőek, azonban nem hajlandóak részt venni a születésnapokon, ahol a pogány eredetű szokások általában megfigyelhetőek. Kimondják, hogy “Szerda”, “Január” és “Amen”, azonban ellenzik a “sors”, “jó szerencsét!” vagy “egészségedre!” kimondását.
Erőfeszítéseik, hogy megtisztítsák vallásukat a mágiától és pogányságtól hiábavalóak. A Biblia tele van mágikus gyakorlatokkal (például Jákób egy foltos botot szúrt le a marhák előtt, hogy azok foltos utódokat hozzanak világra a kölcsönható mágia révén).
A meghaló majd újjáéledő isten (vagy isten fia) gondolatkörének egésze pogány eredetű. Mivel ez a vallásuk sarokköve (vagyis a “váltság áldozat”), és mivel mindenféle pogány eredetű dolgot “pogányságként” ítélnek el, ugyan ezt a saját képletüket fogjuk alkalmazni rájuk és ezentúl nem Jehova Keresztény Tanúinak, hanem Jehova Pogány Tanúinak hívjuk őket. Talán ami még jobb ennek a korábbi bejegyzésnek az alapján, ha így hívjuk őket: Yahweh Pogány Esküszegői.
Ami a civilizált társadalom többi tagját illeti, nyugodtan elismerhetjük, hogy néhány szavunknak pogány eredete van, anélkül, hogy magunk is pogányokká válnánk (kivéve természetesen, ha pogányok akarunk lenni.)
Megtehetjük, hogy tartózkodunk azoktól a szokásoktól, amelyeket “pogánynak” tartunk, vagy újraértelmezzük a jelentésüket, vagy elfogadjuk őket úgy, ahogy vannak – anélkül, hogy a feddhetetlenségünk egy jottányi kárt is szenvedne. Ezt a tanúk is megtehetnék, ha ledobnák egy pillanatra az Őrtorony bilincseit. Például, éppúgy, ahogy elmehetnek egy esküvőre, anélkül, hogy maguk is rizst szórnának, elmehetnek egy születésnapi buliba is, anélkül, hogy egyetlen egy vendéget is lefejeznének. Probléma megoldva!
Mióta ez megjelent, egy látogató volt szíves megosztani velünk a következő ellentmondásos idézetet az “Olvasóink írják” egyik cikkéből, mely a piñatas használatával kapcsolatos.
“Ha viszont teljesen világos, hogy egy szokás ma már nincs kapcsolatban a hamis vallással, és nem sért bibliai alapelveket, minden kereszténynek magának kell eldöntenie, hogy részt kíván-e venni benne, vagy sem.” - Ébredjetek! 2004. július 8. 30. old.
Mivel a születésnap “ma már nincs kapcsolatban a hamis vallással” és “nem sért bibliai alapelveket”, az Őrtorony a tanúkat ezzel hivatalosan felszabadította ennek az ünnepnek a megtartására!!! (Csak éppen ezt nem veszik észre, mivel az Őrtorony nem mutat rá a szabályaiban levő ellentmondásokra.)
Kedves Tanú olvasók: csak rajta, ünnepeljetek, ha a helyi vének megpróbálnak tanácsokat adni, csak mosolyogjatok rájuk, és olvassátok fel nekik a fenti idézetet az Ébredjetek!-ből. Menjetek bulizni!
Forrás: http://smmcroberts.net/blog/jehovahs-pagan-witnesses/
Fordította: JJ, Eve, Aaaron
Utolsó kommentek