Ha nem bánjátok, megosztok veletek még egy gyöngyszemet, melyet a tanulmányozásra szánt Őrtorony legfrissebb kiadásainak áttekintésekor találtam (2011. júliustól októberig).
Az Őrtorony augusztus 15-ei számának 3. oldalán található cikknek - mely, úgy tűnik, telis tele van hibás érvelésekkel és bizarr hasonlatokkal - a címe: „Internet – Használd bölcsen a világhálót.”
„Az információ megbízható vagy hamis?” alcím alatt a következőt írja:
„Soha ne feltételezzük azt, hogy az interneten található összes információ hiteles és hasznos. Az internetes keresőmotorokat egy csapat gombaszedőhöz lehetne hasonlítani, akik fáradhatatlanul gyűjtenek össze egy nagy kosárba mindenféle gombát - ehetőt és mérgezőt egyaránt -, hogy aztán felszolgálják nekünk.”
Első pillantásra ez egy jól átgondolt illusztrációnak látszik (már ha valakinek az a célja, hogy elriassza az embereket az internettől), de a következő állítás felborítja az egész analógiát.......
„Vajon elkezdenéd enni a gombákat anélkül, hogy azok egyenként gondosan meg lennének vizsgálva? Természetesen nem! Az internetes keresőmotorok irdatlan mennyiségű számítógépet kutatnak át, és weboldalak millióiból gyűjtik össze, illetve válogatják ki az információkat, melyek között a legjobbtól a legrosszabbig minden megtalálható. Tisztánlátásra van szükségünk ahhoz, hogy különbséget tudjunk tenni a „búza” és a „polyva” között, nehogy a téves információ megmérgezze az elménket.”
Világos az illusztrációban levő paradoxon. Anélkül, hogy „egyenként gondosan meg lennének vizsgálva”, nem lehet megtudni, hogy a „gombák” vagy keresési eredmények „mérgezőek”-e. Hogyan is tudnánk minden keresési eredményt, melyet egy keresőmotor, mint pl. a Google kidob, gondosan megvizsgálni, ha nem úgy, hogy mindegyikre egyenként rákattintunk, és alaposan átolvassuk a tartalmát, hogy meg tudjuk állapítani az értékét?! Bizonyos, hogy ez aláássa az illusztráció elsődleges célját, mely az volt, hogy egyértelműen eltanácsolja az embereket a keresőmotorok válogatás nélküli használatától, nehogy “a téves információ megmérgezze az elménket.”
A cikk így folytatja:
„Amikor az internetet használjuk, ne legyünk olyan naívak, mint amilyen Éva volt. Legyünk kritikusak és gyanakvóak a talált információkkal kapcsolatban. Mielőtt hitelesen elfogadnánk egy információt, kérdezzük meg magunktól: 1. Ki tette fel ezt az anyagot? Tényleg szakavatott a témában? 2. Miért tette fel? Mi motiválta? Lehetséges, hogy némileg elfogult volt? 3. Honnan vette az információkat? Megadott olyan forrásanyagot, amelyet le lehet ellenőrizni? 4. Még mindig aktuális ez az információ?”
Tudom, mire gondoltok, miért ne alkalmazzuk a Társulat saját írásaira azokat a kritériumokat, amelyeket meghatározott az interneten található anyagok elbírálására.
- Ki tette fel ezt az anyagot? Névtelen szerzők, akik egy hatalmas, milliárd-dolláros részvénytársaság mögé bújnak. Tényleg szakavatottak a témában? A Vezető Testület bízta meg őket azzal, hogy különböző kiadványokat írjanak, és ezzel segítsék a Vezető Testületet, hogy betölthesse hivatalos szerepét egy olyan nagyobb csoport képviselőjeként, melynek felkent egyénekből álló tagságával sohasem beszél.
- Miért tették fel? Hogy fenntartsák a 'szervezeti egységet'. Mi motiválta őket? Egy hét és fél millió ember fölött gyakorolt erős pszichológiai hatalom, együtt azzal a mindent elsöprő vággyal, hogy fenntartsák a látszatot, bármilyen következményekkel jár is ez az egyes tagokra. Lehetséges, hogy némileg elfogultak voltak? Mindig, különösen annak érdekében, hogy a szervezet és dicsőséges történelme kedvezőbb színben tűnjön fel.
- Honnan vették az információkat? A Vezető Testülettől, mert az bármit mond is, csak igaz és megbízható lehet, még akkor is, ha később kiderül, hogy nem igaz. Megadtak olyan forrásanyagot, amelyet le lehet ellenőrizni? Ha a rosszul idézett világi források ideszámítanak, akkor igen.
- Még mindig aktuális ez az információ? Igen, mindig aktuális, mivel folyamatosan változtatják korábbi állításaikat a „növekvő világosság” hamis tantétele mögé rejtőzve.
A cikk egy rosszul palástolt kísérlettel zárul, melyben megpróbálják az embereket lebeszélni az internet használatáról.
„Hogyan használjuk hát az internetet? Talán kerülnünk kellene teljes egészében? Bizonyos esetekben szükség lehet rá. A korábban említett “internetnarkósnak” ezt kellett tennie, hogy meg tudjon szabadulni az éveken át tartó függőségétől. Ugyanakkor az internet használata hasznos lehet, feltéve, ha engedjük, hogy ‘gondolkodóképesség őrködjön felettünk, tisztánlátás védelmezzen minket’ (Péld 2:10,11).”
Az üzenet világos - „Igen, használhatod az internetet mindaddig, amíg a mi feltételeink szerint használod. Máskülönben azt javasoljuk, hogy mindenestül hagyj fel a használatával, nehogy megtudj valamit, amit mi nem akarunk, hogy tudj.”
Forrás: jehovahs-witness.net
Fordította: Eve
Utolsó kommentek