Rövid, de tömör főcím.
Lássuk, hogy miképpen kell értelmezni ezeket a szavakat, melyeket nem egy vallási szervezet aktív tagjainak szántak, akiknek minden kerek, amit annak tartanak a vezetők, hanem az utca emberének, akik egy mozgó újságos állványról vehetik le a Jehova Tanúi Őrtorony című kiadványát, ami ezt a fontos témát kínálja az olvasóknak.
Lássuk be, hogy a ma embere naponta találkozik különféle oldalakon olyan címekkel, melyek arra ösztönzik, hogy ezt el kell olvasnia, mert érdekesnek ígérkezik. Ilyen a bulvár média is!
Vallásos, vagy arra hajlamos „keresztény” emberek, akik a Bibliát fontosnak tartják, élénk érdeklődést mutatnak a meghirdetett téma iránt, ezért nem rossz a címválasztás.
Olvassunk bele az Őrtorony, a Biblia érthetőségével kapcsolatos téma fejtegetésébe!
"ÉRTHETŐEN VAN MEGÍRVA
A Biblia gyakorlatias tanácsokkal segít a mindennapi problémák megoldásában. A tanácsait két okból is könnyű megérteni.
Először is a Biblia nyelvezete könnyen érthető és megnyerő. Nem elvont és rejtélyes szavakat használ, hanem konkrétan fogalmaz, és bevonja az érzékszerveinket is. A bonyolult gondolatokat általánosan ismert fogalmakkal fejti ki.
Például Jézus sok egyszerű, mindennapi életből vett szemléltetést használt, hogy a tanításával az emberek szívére hasson. Sok ilyet találhatunk a hegyi beszédként ismert szónoklatában, mely a Máté evangéliumának 5–7-ig terjedő fejezeteiben található. Egy szövegmagyarázó „gyakorlati előadásnak” nevezte a hegyi beszédet, és megfigyelése szerint a célja „nem az, hogy elméletekkel tömje meg a fejünket, hanem hogy vezessen, és hatással legyen a mindennapjainkra”. Körülbelül 15-20 perc alatt elolvasható. Ha rászánod ezt az időt, meg fog lepni, mennyire egyszerűek, ugyanakkor hatásosak Jézus szavai.
A témája miatt is könnyű megérteni a Bibliát. Nem mítoszok, mondák gyűjteménye. A legnagyobb része, egy enciklopédia szavaival élve, inkább „kiemelkedő és egyszerű emberekről”, valamint „a küzdelmeikről, reményeikről, hibáikról és sikereikről” szól (The World Book Encyclopedia). A hús-vér emberekkel könnyen együtt érzünk, és a róluk szóló történeteket hamar megértjük. Az eseményekből levonható tanulságokat is gyorsan felismerjük (Róma 15:4)."
Nos, ezek a szavak nem gondolom, hogy annyira bonyolultak, melyekhez értelmező szótárak kellenének!
Ennek ellenére figyeljük meg, hogy miképpen értelmezik saját gondolataikat, néhány sorral később! (6. old.)
Bibliai példákkal igyekeznek világossá tenni, hogy az Írásokat minden időben meg kellett magyarázni, hogy világosan érthető legyen az akkori olvasóknak.
Jézus tanította a tanítványait az Írásokkal kapcsolatban, az etióp eunukot is fel kellett világosítani, hogy értse, mit is olvasott, de már Mózes is és a többi Isten embere is magyarázta a régen megírtakat az érdeklődőknek.
Ezek a fél igazságok magyarázatul szolgálnak számukra, hogy saját előző szavaikat hazudtolják meg, miszerint mindenki értheti a Bibliát, aki csak olvassa azt.
Azért csak fél igazságok, mert ma már, miután Jézus mindent világosan elmagyarázott mindenkinek, akkori tanítványainak és a maiak számára is, amire az Őrtorony azt írja, hogy mindenki értheti, már nincs szükség további tolmácsokra, akik speciális ismerettel rendelkeznek és nélkülük senki sem értheti az Úr szavait!
Ennek ellenére olvassuk tovább, mit is jelentenek a főcím szavai!
Amennyiben a teljes Írás (maga) ilyenekre hasznos, miért szükséges mégis ehhez a Jehova Tanúi szervezet?
Persze a cikk végén még egyszer hasba rúgják magukat a következővel. Nézzük, hogy mivel zárnak (7. old.).
„Szeretnél te magad kutatást végezni bibliai témákban?
Akkor keresd fel a jw.org honlapot!”
- Szeretnél magad elmélkedni?
- Akkor ezt csak velünk tedd meg, majd mi segítünk abban, hogyan is kell értelmezned azt a Bibliát, amit mindenki meg tud érteni, mivel világos, de nem tartalmazza az extrákat, amit a szervezet kapott egyedül Istentől és az nincs is a teljes Írásban, csak náluk!
Vajon meddig és milyen szinten lehet még a nem agymosott híveiken kívül a gondolkodni merő és szabad „világi” embereket is hülyének nézni?
Rovarölő
Utolsó kommentek