Mit sugall az Őrtorony 2010. szeptember 15-i száma, kinek kell engedelmeskednünk?
A felkentek és társaik a más juhok felismerik, hogy Stephen, David, Jack, Gerrit, Geoffrey, Anthony, Guy és Samuel [eredetiben: a Vezető Testület] vezetésével valójában a Vezetőjüket, Krisztust követik.
Őrtorony 2010. szeptember 15., 23. oldal alapján
Az Őrtorony 2010. szeptember 15.-i számában ismét megmutatta, hogy a "hű és értelmes rabszolgaosztály" mégsem olyan értelmes. Tessék elolvasni ezt a két bekezdést, ajánlom figyelmetekbe ezt a logikai bakurást:
„A KERESZTÉNYSÉG egyházainak emberi vezetőik vannak, például a római katolikusoknál a pápa, a görögkeleti egyházakban a pátriárkák és a metropoliták, és más vallásoknak is vannak vezetőik. Jehova Tanúi egy embert sem fogadnak el vezetőjüknek. Egyetlen embernek sem a tanítványai vagy a követői.”
...majd néhány bekezdéssel lejjebb ugyanaz a cikk már ezt írja:
“Most, a vég idején Krisztus ‘a hű és értelmes rabszolgát” és annak képviselőjet, a felkent keresztény férfiakból állő Vezető Testületet “mindene föle” kinevezte, vagyis minden fölé, ami itt a földön a Királysággal kapcsolatos (Máte 24:45-47). A felkentek és társaik, a más juhok tudják, hogy ha elfogadják a modernkori Vezető Testület irányítasát...”
Tetszik érteni: őnekik nincsenek emberek vezetőik, nem fogadják el emberek vezetését, majd utána rá: elfogadják a vezető testület irányítását. Aha. Ehhez már duplagondol kell, vagy valamilyen speciális agy, amely nem dobja le az ékszíjat ilyen duplaszaltóktól.
Ennyi erővel nem gondolt ezen a zseniális cikk szerzője, amit kár volt megírni, mert csak önmagukkal kerülnek immár egyre kínosabb ellentmondásokba.
Ennyi erővel miért ne lehetne azt mondani, hogy akik elfogadják a pápa/pátriárkák/lelkészek stb. irányítását, akkor ezzel ők "valójában a Vezetőjüket, Krisztust követik", tehát már is nem mondhatók el azon gonosz jelző, hogy "emberi vezetőik vannak". Bravó.
A duplagondol (angolul doublethink) George Orwell 1984 című regénye szerint:
„azt a képességet jelenti, hogy valaki egyidejűleg két, egymásnak ellentmondó nézet birtokában van, s mindkettőt elfogadja. […] Megfontolt hazugságokat mondani s közben őszintén hinni bennük, elfelejteni bármilyen tényt, ha időszerűtlenné vált, s aztán, ha ismét szükség van rá, előkotorni a feledésből éppen csak a szükséges időre, tagadni az objektív valóság létezését, s ugyanakkor számításba venni a tagadott valóságot – mindez elengedhetetlenül szükséges. Még aduplagondol szó használatakor is szükség van a duplagondol alkalmazására. A szó használatával ugyanis elismeri az ember, hogy meghamisítja a valóságot; a duplagondol azonnali alkalmazásával kitörli ennek tudatát; s így tovább a végtelenségig: a hazugsággal mindig az igazság elé ugrik.”
Az 1984 című antiutópisztikus regényében George Orwell egy totalitárius társadalmat ír le a sztálinista Szovjetunió mintájára. Bár a könyv leginkább a mindennapi élet folyamatos megfigyelésének leírásáról híres, Orwell elképzelte, hogy a népességet irányítani és manipulálni lehetne a mindennapi nyelv és gondolatok módosításával. A leírt technikák az „újbeszél” és a „duplagondol”.
A duplagondol egyfajta tanított, kötelességtudó vakság a velejáró ellentmondásokkal kapcsolatban, a hit egy téves rendszerében. Winston Smith, a regény főhőse esetében azt jelentette, hogy képes legyen a minisztériumban dolgozni, ott eltörölni a kényelmetlen tényeket a nyilvános adatokból, majd utána hinni az új történelemben, amit többek között ő maga írt át.
A teljes film: Orwell - 1984
Utolsó kommentek