A 2. részben, miközben megpróbáljuk kitalálni mi is az igazi célja David H. Splane, a nemzedékről szóló 13 perces monológjának a szeptemberi jw-tv adásban, észrevehetünk bizonyos „következetlenségeket” a szövegben, melyeknek oka nem teljesen világos.
A „nemzedék” hosszát kitárgyaltuk korábban, most meghatározza azt a „bizonyos nemzedéket”, amelyikre gondolt Jézus, remélve, hogy mi is ugyanarra gondolunk majd. A végére pedig tartogat meglepetést, amit nekünk kell ugyan befejezni, az eredmény rendkívüli, ha a logikáját alkalmazzuk.
Mit értünk a Máté 24:34-ben található,
„ez a nemzedék” kifejezés alatt.
David H. Splane (2015.09.)
Mindebből látni fogjuk, hogy milyen közel van ennek a világrendszernek a vége.
Biztosan emlékeztek Jézusnak a Máté 24:34-ben feljegyzett szavaira!
... semmiképpen nem múlik el ez a nemzedék, míg mindezek meg nem történnek.
Látjuk, hogy a vers 2 részből áll. Ott van az „ez a nemzedék” kifejezés, melyet alaposan körbe kell járnunk. Aztán ott van a „mindezek” szó is, melyről tudnunk kell, hogy milyen eseményeket foglal magában ...
Vajon melyik nemzedékre utalt itt Jézus?
Ehhez meg kell vizsgálnunk, milyen szövegösszefüggésben hangzottak el a szavai. Lapozzunk Máté 24:32-34-ig tartó verseket fogjuk olvasni. Ez a rész nagyon fontos, sok mindenre fényt derít. Jézus erre szólít fel:
Szemléltetésként pedig tanuljátok meg a fügefától a következőt: mihelyt fiatal ága zsendül, és leveleket hajt, tudjátok, hogy közel a nyár. 33 Hasonlóképpen ti is, amikor látjátok mindezeket, tudjátok meg, hogy ő közel van, az ajtóknál. 34 Bizony mondom nektek, hogy semmiképpen nem múlik el ez a nemzedék, míg mindezek meg nem történnek.
Nézzük meg újra a 32. verset! Jézus azt mondja, hogy a tanítványainak valamit meg kell tanulniuk a fügefától. Képzeljük magunk elé amint egy kisfiú egy fa zöldellő levelére mutat és ezt mondja, nézd, levél. De a gyerek talán nem tudja, hogy ez azt jelenti, hogy közel a nyár. Egy idősebb személy viszont a levelek láttán ezt fogja mondani: aha, ez azt jelenti, hogy valami meg fog történni, de most még nem látható. Jön a nyár. Lehet, hogy még nem látható, de egy idősebb személy tudja, hogy közel a nyár.
Aztán a 33. verset Jézus a „hasonlóképpen” szóval kezdi. Összekapcsolja a 33. és a 32. verset. Ezt mondja:
Hasonlóképpen ti is, amikor látjátok mindezeket, tudjátok meg, hogy ő közel van, az ajtóknál.
De mit értett Jézus a „mindezek” szón? Azokat az eseményeket, melyekről a fejezet korábbi részében beszélt.
Mert nemzet támad nemzet ellen, és királyság királyság ellen, és lesznek élelmiszerhiányok meg földrengések egyik hely után a másikon.
Azt mondja, hogy amikor „mindezeket látjátok” vonjátok le a következtetést, olyan következtetést, mely Isten szándékával kapcsolatos.
És mikor kezdtek „mindezek” megtörténni? 1914-ben.
Talán ez nem igényel különösebb magyarázatot, mert annyira egyértelmű? Talán abszolút dátum, vagy mi, lényeg az, hogy Splane testvér megjelölte kiindulópontnak és kész!
Nos 1914-ben egy kisfiú láthatta a jel összetevőit, pl. háborúkat, éhínséget, és földrengéseket és biztosan arra gondolt, hogy ez mind nagyon rossz. De, hogy mindez mit jelentett, azt csak azok fogták fel, akik a Biblia fényében szemlélték az eseményeket. Ők arra a következtetésre jutottak, hogy Jézus közel van „az ajtóknál”. Ezzel el is érkeztünk a lényeghez.
1914-ben egyedül kik tudtak HELYES következtetéseket levonni a jel különböző vonásai láttán? Kik tudták, hogy valami láthatatlan dolog történik?
Ez egy nagyon érdekes kérdés, de az eddigi szervezeti gyakorlatot figyelembe véve nagyon meglepődnék, ha azt az egyszerű, őszinte választ kapnánk, ami lényegében ez lett volna: SENKI
Miért mondhatjuk ezt?
Terjedelmes magyarázatok helyett utána lehet nézni a tavalyi Isten Királysága uralkodik c. könyv, 50.o. 5. bekezdésében, hogy 1914-gyel kapcsolatban, abban az időben (1876-1925-ig) „téves elgondolás”-aik voltak a felkenteknek, Russell pásztorral az élen. 1925-ös fényáradatról a 7.bekezdés beszél, tehát pontosan 50 éven keresztül HELYES KÖVETKEZTETÉST nem vont le senki abban az időben a nemzedékkel kapcsolatban.
Splane testvér mintha nem ismerné ezt a kiadványt, a következőképpen fogalmaz a továbbiakban, amikor megadja a saját válaszát:
Csak a felkentek. Tehát ez a nemzedék olyan felkentekből áll, akik látták a jelet és megértették annak jelentőségét, le tudták vonni a helyes következtetést. Az egyik ilyen személy, aki látta a jelet és megértette annak jelentését, Frederik Franz volt. Franz testvér, 1893-ban született és 1913 novemberében keresztelkedett meg. Tehát ő már az Úr egyik felkentje volt 1914-ben, látta a jelet és megértette annak jelentését.
Már eddig is szorongva hallgattam az előadást, a nemzedékről szóló bibliavers kitekert magyarázatát, mely úgy tűnik egy szabadon választott hely volt a Bibliából és figyelmen kívül hagyta, hogy vannak más szövegekben másképp használt nemzedék kifejezések, az Őrtorony kiadványok magyarázatai is vegyesen használják (csak 1 pl. a w80.11/1 10.o.16.bek.). Ez a rossz érzés csak fokozódott a történelem csúsztatott bemutatásánál, de úgy tűnik Splane testvér itt nem áll meg, képes tovább fokozni ezeket a bizarr magyarázatokat teljes komolysággal.
Még példát is mond, név szerint megnevezve FW Franz testvért, akiről 4x is állítja pár mp-en belül, hogy ő bizony olyan felkent volt 21 éves korában, aki megértette, és helyes következtetéseket tett a 14-es nemzedékkel kapcsolatban.
Ha valóban helyesen látta volna a dolgokat 21 évesen, akkor miért kellett ezt korrigálni 32 éves korában, abban a bizonyos mérföldkőnek számító Őrtoronyban 1925-ben? Vagy 3 évvel a halála után 1995-ben? Elképzelhető lenne, hogy 2015 szeptemberében a szervezet a Russelli tanításokat is helyesnek tartja és ezzel párhuzamosan a „2 generációs” megoldást is? Vagy miről van szó?
Vajon mit akar ezzel tanítani David Splane, ha ennyi kérdéses dolgot használ az előadásában? Lehet, hogy kitisztul a kép a továbbiakban?
Más felkentek is látták a jelet és megértették a jelentését. Pl. JF Ruterford, AH Macmillan. 1914 után mások is fel lettek kenve szent szellemmel. Közülük többeket is jól ismerünk. Pl. Natan Knorrt, Lyman Swingle-t, Grant Suitert, Milton Henschelt, George Gangast.
Ezek a felkent testvérek, kortársai voltak az 1. csoportba tartozók némelyikének. Tehát ezek a testvérek a nemzedék 2. csoportjához tartoznak. Ez egy nagyon fontos tényező, és nem sokára visszatérünk rá.
David Splane nyilván maga is érzi, hogy mennyire erőltetett, nehezen követhető a mondanivalója, még ha nem is hajlandó beismerni, hogy főleg ellentmondásos. Ez a módszer tökéletesen figyelmen kívül hagyja azt a beharangozott eljárást, melyet a wh 150315 8.o.4.bek. kezdő mondata így fogalmaz meg:
Az elmúlt években Jehova szervezete egyre nagyobb hangsúlyt helyezett arra, hogy a tanítás egyszerűbb és világosabb legyen.
A nemzedékkel kapcsolatban egyre inkább úgy látszik, hogy az egyszerűség, letisztultság, egyértelműség nehezen megvalósítható, vagy talán egyáltalán nem is cél? Lehet, hogy a látszatát legalábbis fenn kell tartani, hiszen így folytatódik a program:
Szeretnétek világosan látni, mi a nemzedék?
Fred W. Franz testvér pl-ján könnyen megérthetjük, mi a nemzedék. Itt láthatjuk Franz testvér monogrammját.
Ahogy már említettük, Franz testvér, 1893-ban született és 1913 novemberében keresztelkedett meg. Ő 1914-ben az Úr egyik felkentjeként már látta a jelet és megértette annak jelentését. Franz testvér sokáig élt. Földi életét 1992-ben fejezte be, 99 évesen. Sok olyan testvért ismertek, akik 1914-ben már felkentek voltak, és tovább éltek mint Franz testvér? Lehet, hogy vannak ilyenek. De biztos, hogy nem sokan. Tegyük fel, hogy Franz testvér volt a felkentek 1. csoportjának, vagyis annak a csoportnak az utolsó tagja, akik 1914-ben már felkentek voltak, látták a jelet és aztán hűségesen szolgálták Jehovát. Hangsúlyozom, nem azt akarjuk mondani, hogy Franz testvér volt ennek a csoportnak az utolsó tagja, csak a pl kedvéért beszélünk most róla. Tehát ebbe a nemzedékbe csak olyanok tartozhattak, akik 1992 előtt lettek felkenve, mivel ők kortársai kellett, hogy legyenek az első csoportnak. Még egyszer szeretném leszögezni, hogy nem azt akarjuk mondani, hogy Franz testvér volt ennek a csoportnak az utolsó tagja. Csak a pl kedvéért hoztuk fel őt.
Vajon miért kell 3x is kihangsúlyozni, hogy FW Franz csak példa? Talán a gyengébbek kedvéért? Hiszen ez egy letölthető videó, ha nem értettem valamit csak visszatekerek, nem úgy mint egy nyilvános előadásban. Csak egy mellékes megjegyzésnek szántam, mit gondolhat az előadó a nézőiről, hallgatóiról. De, ha már példa, akkor tovább gondolom, hangsúlyozom, csak gondolom, mert példa, és nem állítom.
Tehát, FW Franz 21 éves korában felkent volt és 1992-ben, 99 évesen halt meg. Ha a halála időpontjában volt egy 21 éves felkent, és az is élhet 99 évet, akkor 2070-ig jutunk el.
Ez a példa, számítás teljes mértékben David H. Splane logikájára épül.
És akkor mi van?
Az előadás eddigi kijelentéseit figyelembe véve azt jelenti ez, immár nem a példa kedvéért, hanem abból kiindulva, hogy a Máté 24:34-ben található nemzedék kifejezés nagy valószínűséggel 1893-2070 –ig tart. Az 1. generációs FW Franz születésétől, a 2. generációs névtelen felkent haláláig. Ez idő alatt bármikor bekövetkezhet Armageddon.
Hogy a hátralévő időben hogyan lehet a 144000-es keretben tartani a felkentek számát, arról a 3. részben lesz szó, szintén Splane tanítását alapul véve. >>>|
P.J.
Utolsó kommentek