Azok a látogatók, akik először keresik fel ezt a weboldalt, talán azon gondolkodnak vajon megbízható információt találnak-e itt vagy 'hitehagyott' gondolatokat
A JWsurvey.org látogatói időnként megkérdezik tőlem milyen személyes vallásos hittel rendelkezem, különösen azért, mert a cikkeim gyakran kritikusak az Őrtorony Társulattal szemben. Jehova Tanúi érthetően aggódnak amiatt, hogy az az információ, amit az interneten olvasnak, igaz-e. Különösen óvatosak, amikor az úgynevezett “hitehagyott” weboldalakra látogatnak el, mivel a Társulat ismételten tanácsokkal látja el őket ezzel kapcsolatban.
Arra gondoltam, hogy írok egy rövid cikket, amelyben kifejtem jelenlegi szellemi felfogásomat azzal a céllal, hogy világossá tegyem a hozzáállásomat azok számára, akik először látogatnak el erre a weboldalra és érdeklődnek eziránt. Remélem, hogy ez némiképp majd megnyugtatja a JWsurvey.org látogatóit a tekintetben, hogy őszinték az indítékaim ennek a weboldalnak a működtetésében. Az egyik vád, melyet gyakran felhoznak ez ellen a weboldal ellen az, hogy “hitehagyott” jellegű. Jehova Tanúi, akik az Őrtorony kiadványait olvassák, meggyűlölték a “hitehagyott” vagy “hitehagyás” kifejezéseket és félnek tőlük. A tanúk általánosságban minden olyan emberre alkalmazzák ezeket a szavakat, akik ellentmondanak a Társulat hivatalos tanításainak. De vajon helyes ez a felfogás, valóban ezt jelenti a “hitehagyás”?
Mit jelent az, hogy “hitehagyott?
A “hitehagyott” szónak lényegében három meghatározása van a nézőpontunktól függően: (1) a Biblia meghatározása arról, hogy ki a hitehagyott, (2) az Őrtorony Társulat meghatározása, és végül (3) a világi (vagy szótárak szerinti) meghatározás. A három között árnyalatnyi különbségek vannak.
A Biblia meghatározása
A hitehagyás bibliai meghatározását jól összegzi számunkra az Éleslátás az írásokból című könyv 1. kötetének 126. oldala, ahol az első bekezdés a “Hitehagyás” címszó alatt így szól:
“Ez a kifejezés a görög eredetiben (a·po·sta·si′a) az a·phi′ste·mi igéből százmazik, mely szó szerint azt jelenti, 'félreáll, vagy távol marad valamitől'. A főnévi változat jelentése 'átállás, elhagyás, lázadás'. (Csel 21:21 lábjegyzet) A klasszikus görögben a főnevet 'politikai elpártolás' értelemben használták és az ige egyértelműen ebben az értelemben szerepel a Csel 5:37-ben Galileai Júdással kapcsolatban, aki követőket vonzott maga után (a·pe′ste·se, az a·phi′ste·mi egy alakja). A görög Septuaginta ezt a kifejezést használja az 1Móz 14:4-ben, amikor egy ilyen lázadásra utal. A Keresztény Görög Iratokban azonban elsősorban vallásos elszakadással kapcsolatban használják; az igaz ügytől, imádattól, Isten szolgálatától való visszahúzódás vagy ezek elhagyása és ennélfogva annak elhagyása, amit korábban vallottunk, valamint az elveknek vagy hitnek teljes elhagyása. Jeruzsálem vallásos vezetői a mózesi törvény ellen elkövetett ilyesfajta hitehagyással vádolták Pált.”
Így tehát, legalább is az Éleslátás könyv szerint, a Biblia úgy utal a “hitehagyásra”, mint ami “ az igaz ügytől, imádattól, Isten szolgálatától való visszahúzódás vagy ezek elhagyása”. Pontosabban, vannak a hitehagyott szónak olyan jelentésárnyalatai is, amely szerint “valaki követőket vonz maga után” – ezekkel ennek a cikknek egy további részében foglalkozni is fogok – de az alapjelentése az, hogy valaki visszautasítja az Istenbe vetett igaz hitet.
Ha ez volna az egyetlen meghatározás, amely szerint megítélik, hogy valaki hitehagyott-e vagy sem, akkor aránylag egyszerű lenne eldönteni, hogy az az ember bűnös-e vagy ártatlan. Ha az illető Istennel kapcsolatos hitnézetei ellentmondanának annak, amit a Biblia ír, akkor őt hitehagyottnak lehetne minősíteni.
A Társulat meghatározása
Az Őrtorony Társulatnak kissé specifikusabb elgondolásai vannak arról, hogy mit is jelent a “hitehagyás”. Hogy ezt megtudjuk (egyértelmű szavakkal kifejezett módon), át kell tekintenünk egy levelet, amelyet minden körzet- és kerületfelvigyázónak kiküldtek 1980. szeptember 1-jei dátummal. A levél egyik bekezdése így szól:
Ne feledjük, ahhoz, hogy egy hitehagyottat kiközösítsenek, nem szükséges, hogy hitehagyott nézeteit terjessze is. Amint az 1980. augusztus 1-jei Őrtorony 17. oldalának második bekezdése említi, “A 'hitehagyás' szó abból a görög kifejezésből származik, amelynek jelentése 'félreállás', 'lemaradás', 'elszakadás', 'lázadás', vagy ‘elhagyás’. Ennélfogva, ha egy megkeresztelt keresztény elhagyja Jehova tanításait, ahogyan ezek a hű és értelmes rabszolgán át érkeznek, és kitart abban, hogy más tanításokban higgyen annak ellenére, hogy az Írások alapján feddésben részesült, akkor ő hitehagyást követ el. További erőfeszítésekre van szükség, hogy szelíden helyreigazítsák a gondolkodását. Ha azonban a gondolkodásának a helyreigazítására tett további szelíd erőfeszítések ellenére az illető továbbra is hitehagyott nézeteiben hisz és visszautasítja, amit a 'rabszolga osztály' nyújt számára, meg kell hozni a megfelelő bírói intézkedéseket.
A levél beszkennelt változata elérhető a következő linkeken: 1. oldal, 2. oldal
Figyeljük meg, hogy a Társulat meghatározása a “hitehagyásról” (vagy a hit megtagadásáról) lényegesen eltér az alapvető bibliai meghatározástól két fő területen:
- Nem csak az a hitehagyott, aki “terjeszti” hitehagyott nézeteit (vagyis “követőket vonz” maga után) – hanem az is, aki olyan dolgokban hisz, amelyek ellentétben állnak a “hű és értelmes rabszolgával”.
- Aki hitehagyott, az nem csupán nem ért egyet azzal, amit a Biblia tanít Istenről, hanem visszautasítja, “amit a 'rabszolga osztály' nyújt számára”.
Pusztán másképp gondolkodni a Vezető Testület valamely tanításáról már elegendő ahhoz, hogy valaki hitehagyott legyen
Ezért az Őrtorony hitehagyással kapcsolatos felfogása más, és specifikusabb, mint a Biblia meghatározása. Hogy hitehagyottak legyünk, mindössze annyit kell tennünk, hogy másképpen tekintjük a dolgokat, mint a “hű és értelmes rabszolga” (ami most már azonos a Vezető Testülettel). Egyáltalán nem számít, hogy buzgón igyekszünk-e hitünket terjeszteni vagy erről másokat is meggyőzni. Egyszerűen csak másként kell tekintenünk a bibliai tanításokat, mint ahogy az Őrtorony kiadványaiban olvashatóak, és automatikusan “hitehagyottnak” minősülünk, aki méltó a kiközösítésre.
Emiatt van az, hogy sokakat kiközösítenek hitehagyás miatt még akkor is, ha mindent elkövetnek bírói tárgyalásuk alatt, hogy bebizonyítsák, amiben hisznek az nem áll ellentétben a Bibliával. Azoknak a véneknek az elméjében, akik ragaszkodnak a Társulat irányelveihez, nincs jelentősége, hogy az illető a hittételeit alá tudja-e támasztani a Bibliával. Ami leginkább számít, az az, hogy egyetért-e a Vezető Testülettel és mindennel, amit tanít. Ha nem, akkor az illető “hitehagyott” a szó Társulat által meghatározott értelmében.
A világi meghatározás
A hitehagyás világi (vagy szótári) meghatározása nagyon tömör és könnyen érthető. Az Oxford Szótár (Oxford Dictionary), amelyet az asztalomon tartok, a következő egyszerű módon magyarázza a szót:
hitehagyás fn. valaki korábbi (főként vallásos) hitének elhagyása
Tehát tisztán világi értelemben a hitehagyás egyszerűen csak az, hogy valaki korábbi vallásos hitnézeteit elhagyja vagy visszautasítja. Se több, se kevesebb. Szorosan ebben az értelemben a kereszténységet a júdaizmusból kiszakadt “hitehagyásnak” foghatjuk fel (a júdaizmus ragaszkodik a mózesi törvényszövetséghez és várja a Messiást). A korai Bibliakutatókat (akik később Jehova Tanúi lettek) pedig a kereszténységből kiszakadt “hitehagyóknak” lehetne tartani – mivel, helyesen, vagy helytelenül, de visszautasították a kereszténység főegyházainak számos hagyományos hitnézetét.
Valahányszor a Vezető Testület bejelent egy “új értelmezést”, hitehagyást követ el a szervezet korábbi tanításaihoz képest
Ha a világi meghatározást nagyon aprólékosan akarjuk alkalmazni, akkor azt is mondhatjuk, hogy valahányszor egy úgy hitnézet vagy értelmezés megjelenik, amely felváltja a korábbi tanítást (mint pl. az “új világosság” a hű és értelmes rabszolgával kapcsolatban), az “hitehagyást” jelent a szervezet korábbi tanításaihoz képest. Fonák módon, ha egy Jehova Tanúja visszautasítaná, hogy elfogadjon egy “új értelmezést”, ahogyan az a szervezet kiadványaiban megjelenik és helyette inkább a dologgal kapcsolatos korábbi tanításhoz szeretne ragaszkodni, hitehagyás miatt kiközösítenék – mivel elhagyta vallásának új hittételeit.
Nézőpont kérdése
Ez a hitehagyás furcsa iróniája – hogy mindez csupán nézőpont kérdése. Például Charles Taze Russellt és Joseph Rutherfordtot úgy tekintik, mint akik – többek között – szervezetünk megalapítói. Azonban ha csodálatos módon feltámadnának és testet öltenének a Nemzetközi Főhivatal előcsarnokában, nem fogadnák be őket azonnal a szervezetbe és nem kapnának helyet a Vezető Testületben, mivel nézeteik nagyon különböznének azoktól a nézetektől, amelyek manapság az Őrtorony kiadványaiban megjelennek.
Mindkettejükkel bibliatanulmányozást kellene folytatni, hogy felvilágosítsák őket azokról a különböző felfogásbeli változásokról, melyek azóta történtek, amióta ők meghaltak. Ha miután tanulmányozták mindezeket a változásokat, visszautasítanák, hogy elfogadják az “igazságnak” azt a változatát, amely jelenleg olvasható az Őrtorony-kiadványokban, akkor minden teketória nélkül kiközösítenék és kidobnák őket abból a szervezetből, amelynek megalapításához ők is hozzájárultak. Ez egy furcsa és zavarbaejtően ironikus helyzet, de alapjában véve pontosan ez történne egy ilyen, jóllehet lehetetlen szituációban.
Tehát összegzésül, a hitehagyás háromféle meghatározása a következő:
- A Biblia meghatározása: az Istenbe vetett igaz hit elhagyása
- Az Őrtorony Társulat meghatározása: a Hű és Értelmes Rabszolga tanításainak elhagyása
- A világi meghatározás: a korábbi hitnézetek elhagyása
Most, hogy megvizsgáltuk a “hitehagyás” mindhárom meghatározását, foglalkozhatunk azzal a témával, amit ennek a cikknek a címe felvet és válaszolhatunk arra a kérdésre, hogy: A JWsurvey.org vajon hitehagyott weboldal?
- A Biblia meghatározása szerint nem, nem hitehagyott weboldal. A JWsurvey.org senkit sem bíztat arra, hogy hagyja el Istenbe vetett, Biblia szerinti hitét. Valójában mindegyik cikkemben, amely az Írásokkal kapcsolatos témával foglalkozik, igyekszem bibliaverseken alapuló érvelést használni. A cikkeim megállapítják, hogy mit mond a Biblia, aztán bebizonyítják, miképpen különbözik ez az Őrtorony Társulat tanításaitól vagy szokásaitól. Ha bárki is észrevesz valamit bármelyik cikkemben, ami ellentétben áll azzal, amit a Biblia maga állít (és nem csupán az Őrtorony bibliamagyarázatai szerint), vagy félreértelmezi az Írásokat, nagyon szívesen veszem, ha emailben felkeres és azonnal ki fogom javítani a cikket ennek megfelelően.
- Az Őrtorony Társulat meghatározása szerint igen, ez egy hitehagyott weboldal – mivel én egyáltalán nem értek egyet az Őrtorony szervezet néhány kulcsfontosságú tanításával és szokásával (vagyis elhagytam őket). Különösképpen a kiközösített családtagok kegyetlen kizárását tartom szeretet nélkülinek és írásellenesnek, valamint rendkívül megvetésre méltónak és nemtörődömnek tartom a gyermekbántalmazással kapcsolatos panaszoknak a “két tanú” szabály helytelen alkalmazásából adódó jogellenes kezelését. Ezenkívül nem látok semmiféle objektív bizonyítékot, amely arra utalna, hogy az Őrtorony Társulat bármiféle különleges isteni kegyet vagy irányítást élvezne, ami igazolná az olyan tanúk iránt mutatott kíméletlen és tekintélyelvű magatartását, akik nem értenek egyet a Vezető Testülettel.
- A világi meghatározás szerint – igen, ez egy hitehagyott weboldal, mivel (a fent részletezett okokból kifolyólag) nem értek többé egyet Jehova Tanúinak az Őrtorony Társulat kiadványaiban meghatározott hittételeivel és szokásaival. Azonban amint kifejtettem, a “hitehagyás” szó szorosan vett világi meghatározása szerint az Őrtorony Társulatról is elmondható, hogy hitehagyást követett el a kereszténység elhagyásával, sőt, saját korábbi tanításainak elhagyásával is (minden alkalommal, amikor csak egy “új értelmezést” leközölnek).
Remélem a “hitehagyás” különböző meghatározásainak áttekintése tisztázza ezt a dolgot azok számára, akik ellátogatnak erre a weboldalra. Alapjában véve, ha Ön azok közül való, akik vakon követik az Őrtorony Társulatot mindössze azért, mert azt állítják magukról, hogy ők Isten egyedüli kommunikációs csatornája az emberiség felé, akkor ez a weboldal valószínűleg nem Önnek való.
Másfelől azonban ha Önt érdekli a valódi igazság és szeretne kutatást folytatni Jehova Tanúi és az Őrtorony Társulat hittételeihez és szokásaihoz kapcsolódó tényszerű információkról, akkor Önnek semmi oka sincs félelemre vagy arra, hogy bizalmatlan legyen az ezen a weboldalon megjelenő információkkal kapcsolatban. A cikkeimet az igazság iránti teljes szívű elkötelezettséggel írom és készítem elő tekintet nélkül arra, hogy vajon ez összeütközik-e azzal, ami az Őrtorony kiadványokban megjelenik. Talán még azután is, hogy a fentieket áttekintették, kíváncsiak lehetnek arra, hogy milyen személyes hitnézetekkel és indítékokkal rendelkezem és hogy ezek milyen hatással lehetnek az írásaimra. Most megpróbálom ezeket a legjobb tudásom szerint őszintén bemutatni Önöknek.
Tehát miben is hisz Cedars?
Ami a Jehova Tanúival kapcsolatos helyzetemet illeti, papíron még mindig Jehova Tanúja vagyok. Eddig még nem közösítettek ki és én sem nyújtottam be írásban az elkülönülési kérelmemet. Azonban nem látogatom többé Jehova Tanúi összejöveteleit és nem veszek részt a prédikálómunkában sem. Ilyen értelemben a gyülekezetem vénei “tétlennek” tartanak engem. Nyilvánvalóan nem tudnak az ezen a weboldalon és a másutt folytatott tevékenységemről. Eléggé sajátos körülmények között élek, ami megnehezíti, hogy belelássanak a dolgaimba vagy hogy személyes nézeteimet kikutassák.
Ami vallásos nézeteimet illeti, csak nemrégiben (az elmúlt két évben) történt, hogy szellemileg kimenekültem egy olyan csoport vasmarkából, amelyről felismertem, hogy egy szélsőségesen kontrolláló vallásos szervezet. Emiatt rendkívüli módon ódzkodom attól, hogy megint fejest ugorjak egy újabb hitrendszerbe (vallásos vagy ateista feltételezések rendszerébe), amely esetleg hibás vagy csak olyan dolgokba vetett hiten alapul, amelyeket nem lehetséges bizonyítani vagy igazolni.
Nem hiszem, hogy a szeretet Istene megbüntetne valakit azért, mert őszinte kétségei vannak a szavával kapcsolatban
Még mindig tisztelem a Bibliát és ezért van az, hogy gyakran utalok rá vagy idézek írásszövegeket a cikkeimben. Azonban teljesen nyitott vagyok (más emberek véleménye felé) atekintetben, hogy mi lehet Isten szándéka az emberiséggel – sőt, hogy vajon Istent érdeklik-e egyáltalán a földi dolgok.
Ha ez bárkit is megdöbbentene vagy megbotránkoztatna, akkor elnézést kérek – de azt hiszem fontos, hogy őszinte legyek. Én személyesen úgy hiszem, hogy az okok, amelyek kétségeimhez vezettek jól megalapozottak (mivel gondos kutatás és átgondolás eredményei), és hogy “a szeretet Istene” nem fog engem megbüntetni azokért az őszinte kérdéseimért, amelyeket felteszek. (Zsolt 31:5; 1 János 4:8)
Az egyik ilyen kétségemről például írtam egy cikket egy másik weboldalon, amely Mózes első három könyvéről szól – bár ez csak az egyik része a Bibliának, mely töprengésre késztet.
Függetlenül a Bibliával kapcsolatos személyes kérdéseimtől még mindig képesítve érzem magam arra, hogy az Őrtorony Társulatról, hittételeikről és szokásaikról bibliai szemszögből írjak, mivel mint korábbi vénnek és Bibliaiskolát végzett embernek aránylag mélyreható ismereteim vannak az Írásokról, valamint az Őrtorony teológiájáról. Ezenkívül elméletileg még most is Jehova Tanúja vagyok, noha elismerem, csak azért maradok az, mert családom sok tagja tanú, akik megszakítanák velem a kapcsolatot, ha valaha is elkülönülnék.
Tekintet nélkül személyes hitemre vagy “kétségeimre” a Biblia egyes fejezeteivel kapcsolatban, rám alapjában véve nagyon negatív hatással van a szervezet, amely szellemileg csapdába ejtette családom több generációját. Emiatt bizonyos mértékig kötelességemnek érzem, hogy tudásomat és tapasztalatomat arra használjam, hogy másoknak segítsek felébredni abból, amelyet én egy káros és romboló hitrendszernek látok. Úgy gondolom, ez az egyetlen mód arra, hogy negatív tapasztalataimnak valamilyen hasznos felhasználási területet találjak.
Követőket vonzok?
Ha valaki még a fentiek elolvasása után is úgy érzi, hogy a személyes, Szentírást érintő kétségeim miatt helytelen vagy rossz, hogy a Bibliáról vagy az Őrtorony tanításairól véleményt alkotok, akkor egy dolog felől nyugodt lehet: soha senki sem vádolhat engem jogosan azzal, hogy “követőket vonzok” magam után, mivel nem rendelkezem olyan hitrendszerrel, amit propagálhatnék és határozottan szembehelyezkedem mindenkivel, aki megpróbálja előírni a saját bizonyítatlan hitnézeteit azok számára, akik elhagyják az Őrtorony szervezetet.
Néhány YouTube videó, amely bírálja az Őrtorony Társulatot, csupán “követőket próbál vonzani” azáltal, hogy a saját alternatív bibliaértelmezését propagálja
Például sok olyan videó van a YouTube-on, amelyet olyan emberek tettek fel, akik ellenzik az Őrtorony Társulat tanításait és sokszor úgy találhatjuk, hogy ezek közül a videók közül sokat olyanok készítettek, akik szeretnék az Őrtorony doktrínáit a saját bibliaértelmezésükkkel helyettesíteni.
Én megértem ha valaki őszintén úgy érzi, hogy helyesen értelmezi a Bibliát, miért akar esetleg erről másokat is meggyőzni (főként, ha úgy érzi, hogy a Krisztus általi megmentés a tét). Azonban az, ha speciálisan Jehova Tanúit célozzák meg és megpróbálják őket egy káros szektából a saját alternatív hitrendszerükbe belerángatni, akkor az illető pontosan úgy viselkedik, ahogyan az Őrtorony meghatározza és sztereotipizálja a hitehagyottakat, vagyis, hogy “követőket vonzanak” maguk után.
Végezetül, egyikünk sem lehet túl magabiztos egyetlen bibliaértelmezéssel kapcsolatban sem – különösen nem oly módon, hogy azt sugalljuk kizárólag a MIÉNK az egyetlen igazság és csak MI élvezzük Isten irányítását és áldását.
Az egyetlen egyház, amelynek leszármazási vonala a történelem folyamán közvetlenül és töretlenül visszanyúlik Krisztus apostolaihoz (az “apostoli utódlás” által), a katolikus egyház. Nem elég, hogy a római katolicizmus története telis-tele van botrányokkal – a hittételeik is írásellenes tanításokon és hagyományokon alapulnak. Azoknak, akik ennek ellenére úgy döntenek, hogy katolikusok lesznek (ahogy milliók megteszik), abban a tudatban kell meghozniuk ezt a személyes döntést, hogy ez csupán hit kérdése. Bármely keresztény szervezet vagy egyház, amely azt állítja magáról, hogy a katolikus egyház helyébe lépett, vagy kiszorította azt a helyéből, mivel Isten helyeslését élvezi, SZINTÉN arra kéri a követőit, hogy állításait hit alapján fogadják el, nem pedig bizonyított tények alapján.
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy ne legyünk keresztények vagy ne tartsuk meg a Bibliának azt a parancsolatát, hogy prédikáljunk és osszuk meg a hitünket másokkal. Hiszen a prédikálás kulcsjelentőségű eleme bármely keresztény hitnek. Azonban úgy hiszem, hogy a modern keresztényeknek szem előtt kellene tartaniuk azt a tényt, hogy majdnem két évezred eltelt már Krisztus halála óta és 19 évszázad az utolsó apostol halála óta Istennek bármiféle nyilvánvaló és vitathatatlan tette nélkül, amely megcáfolhatatlanul bizonyítaná a szándékát vagy azt, hogy valamely egyén vagy imádati csoport élvezné a támogatását.
Emiatt nem helyénvaló egyetlen keresztény számára sem az, ha dogmatikusan ragaszkodik ahhoz, hogy ÖVÉ az egyedüli igaz, Biblián alapuló hit és hogy az üdvözülés elnyeréséhez mindenkinek az Ő bibliaértelmezését kellene követnie, nem pedig másét.
Nyilvánvalóan más lenne a helyzet akkor, ha Isten drámai módon beleavatkozna a földi dolgokba és megcáfolhatatlanul egyértelművé tenné a szándékát a tömegek előtt – de amíg ez meg nem történik, mindannyian ugyanúgy a relatív bizonytalanság állapotában vagyunk Isten szándékait illetően és nem szabadna olyan hiedelmekhez ragaszkodnunk, amelyek csupán személyes értelmezésen vagy olyan dolgokba vetett hiten alapulnak, amelyeket nem lehet bizonyítani vagy igazolni.
Emiatt soha senki sem fog ezen a weboldalon arra vonatkozó próbákozásokat tapasztalni, hogy “követőket vonzanánk” magunk után vagy rá akarnánk beszélni a látogatókat, hogy csatlakozzanak valamiféle alternatív, akár vallásos, akár másfajta hitrendszerhez. Akik megpróbálják ezt megtenni az egyes cikkek alatt található kommentekben, azoknak a kommentjeit el fogjuk távolítani, különösképpen azokat a linkeket, amelyek valamely leplezetlenül vallásos jellegű weboldalra mutatnak.
Mint a himalájai serpák, ez a weboldal sem fogja megmondani senkinek sem, hogy merre menjen vagy miben higgyen. Csupán megpróbál mindenkit biztos vizekre irányítani.
Én azt tekintem feladatomnak, illetve a weboldal feladatának, hogy bizonyítható tényeket tegyek közzé, semmi mást. Ha van egyáltalán valami magasabb szerepem vagy ambícióm, akkor az az, hogy kivezessem az embereket abból, amit most már egy rendkívül káros szektának tartok, éppen úgy, ahogyan a himalájai serpák elvezetik a hegymászókat a veszélyes hegyoldalakról a biztonságba. Hogy mit tesz majd a hegymászó, miután biztonságos helyre érkezett, azt már ő dönti el. Ő és a serpája elválnak egymástól – remélhetőleg jó barátságban. Engem mindössze ennyi érdekel – hogy elvezessem az embereket a tényekhez és (ha lehetséges) segítsek nekik abban, hogy szellemi értelemben megszabaduljanak egy elnyomó szervezettől. Hogy mit tesznek a továbbiakban abban ők döntenek, senki más.
Ha Ön olyan keresztény, aki a bizonytalanság érzéseivel küzd azzal kapcsolatban, hogy mit tegyen most, miután elhagyta a szervezetet, akkor talán hasznosnak találja majd egy korábbi cikkemet. Nem sokkal a saját “ébredésem” után írtam. A címe “Uram, kihez mehetnénk?”
Fordította: Eve
Forrás: jwsurvey.org
Utolsó kommentek