"Harc a független gondolkodás ellen
19 Amikor a Bibliát tanulmányozzuk, azt látjuk, hogy Jehova mindig szervezett formában vezette szolgáit. És ahogy az első században is csak egyetlen igaz keresztény szervezet létezett, Jehova ma is csak egyetlen szervezetet használ fel (Efezus 4:4, 5; Máté 24:45–47). Vannak azonban, akik kihangsúlyozzák, hogy a szervezet kénytelen volt a múltban helyreigazításokat végezni, és így érvelnek: „Ez azt mutatja, hogy nekünk kell eldöntenünk, mit higgyünk el.” Ez bizony független gondolkodás. Vajon miért veszélyes?
20 Nos, az ilyen gondolkodás a büszkeség jele. A Biblia pedig azt mondja: „ A bukást büszkeség előzi meg, a botlást pedig gőgös szellem” (Példabeszédek 16:18). Ha kezdjük azt gondolni magunkról, hogy valamit jobban tudunk, mint a szervezet, tegyük fel a kérdést: „Hol tanultuk meg először a bibliai igazságot? Vajon megismertük volna az igazság útját a szervezet vezetése, útmutatása nélkül? Valóban képesek lennénk boldogulni Isten szervezetének vezetése nélkül?” Nem, nem lennénk képesek!"
Őrtorony - 1983. augusztus 01.
***
Óvakodjunk a független gondolkodásmódtól!
Sátán már a lázadása legelején kétségbe vonta Isten cselekvési módjának helyességét. A független gondolkodásmódért szállt síkra. ’Te magad döntheted el, hogy mi jó és mi rossz’ — mondta Évának. ’Ne hallgass Istenre. Ő nem mondja meg neked az igazat.’ (1Mózes 3:1–5). Még ma is ezzel a ravasz cselfogással igyekszik Sátán megfertőzni Isten népének gondolkodásmódját (2Timótheus 3:1, 13).
De vajon miben nyilvánul meg ez a független gondolkodásmód? Általános módja ennek az, amikor kétségbe vonják az Isten látható szervezetétől kapott tanácsot.
Őrtorony - 1983. augusztus 1.
***
6 Ne essetek zsákmányul a világi filozófia és független gondolkodás csapdáiba! Néhányan feláldozzák szellemiségüket a világi műveltség kedvéért és a karrierért a világ mai rendszerében. Őrizzétek meg józan nézeteteket az iránt a szellemi táplálék iránt, amellyel Jehova ellát a „hű és értelmes rabszolga” útján. Mi lehet az eredménye annak, ha bírálgatjuk a „hű és értelmes rabszolgát”? Emlékezzetek vissza, mi történt, amikor Miriám és Áron vitatták Mózes tekintélyét (4Móz 12:1, 2, 9, 10). Ha függetlenségi törekvéssel figyelmen kívül hagyjuk Jehova csatornáját, Sátán mesterkedéseinek áldozatává leszünk. Az engedékeny világ hagyja, hogy az egyének azt tegyék, amit akarnak, még ha ez a helyesen megalkotott tekintély elleni lépést jelent is. Egyének vagy csoportok közülünk is előnyben részesíthetik lázadóan a saját maguk okos eszméit (Csel 20:30; 2Kor 11:3). Kóré lázadása próbára tette Jehova szolgáinak lojalitását. Ne engedjétek, hogy valamely ember vagy embercsoport eltántorítson Jehova szolgálatától.
km.83/1
***
14 A modern időkben Isten népe közül akadtak olyanok, akik elégedetlenné váltak a keresztény tanítások valamely vonása miatt, és zúgolódtak Jehova szervezetének földi része ellen. Miért történik ilyesmi? Az ilyen zúgolódás oka gyakran az, hogy valaki nincs tisztában Isten cselekvési módjával. A Teremtő fokozatosan tárja fel az igazságot a népének. Így aztán elkerülhetetlen, hogy a Szentírás értelmezését időről időre finomítani kelljen. Jehova népének túlnyomó többsége örül az ilyen finomításoknak. Egyesek azonban ’felettébb igazságossá’ válnak, és rossz néven veszik a változtatásokat (Prédikátor 7:16). A büszkeségnek is szerepe lehet, néhányan pedig a független gondolkodás csapdájába esnek. Bármi legyen is az oka, az ilyen zúgolódás kockázatos, mivel visszahúzhat minket a világhoz és annak útjaihoz.
15 Emanuel például olyan Tanú volt, akinek nem tetszett néhány dolog azok közül, amelyeket a „hű és értelmes rabszolga” kiadványaiban olvasott (Máté 24:45). Felhagyott a keresztény kiadványaink olvasásával, és végül közölte a helyi gyülekezet véneivel, hogy többé nem kíván Jehova Tanúja lenni. Rövid időn belül azonban Emanuel felismerte, hogy Jehova szervezetének a tanításai igenis helyesek. Kapcsolatba lépett a Tanúkkal, beismerte a hibáját, majd visszafogadták mint Jehova Tanúját. Ennek eredményeként újra boldog ember lett.
Őrtorony 2006. július 15.
Utolsó kommentek