Kedves Olvasó!
Időről-időre kedves kommentelők felteszik a kérdést: "Miért írsz Jehova Tanúi ellen?" Aki tagja a Jehova Tanúi Egyháznak, azok egy dologra vannak hangolva azokkal kapcsolatban, akik lelkiismereti okokból elmentek a Szervezetből: "Biztos ellenünk írnak, beszélnek!" Fel sem merül bennük,hogy nem mindenki tekinti ellenségnek a bent maradt tagokat.
Hiszem, és vallom: ahogy nincs "üdvözítő felekezet" úgy nem hiszek "elkárhoztató felekezetben" sem. Meggyőződésem, hogy aki felismeri önmagában a megváltásra szoruló bűnöst, és Jézus Krisztusban a feltámadott és élő megváltót, azok mind Isten áldottai. Ideális esetben ezek a hittestvérek szabadon gyakorolhatják hitüket, félelem, és vallási diktatúra nélkül. Szabadon, őszintén kifejezheti a meggyőződését, és nem kell rettegni: "Mi lesz, ha megtudják a véntestvérek (vallási elöljárók Jehova Tanúinál), hogy a Biblia tanítását fogadom el az Őrtorony Társulatéval szemben...??" Minden keresztény gyülekezetben élő, megtapasztalható valóság kell, hogy legyen: "Jehova pedig a Szellem,és ahol Jehova szelleme van,ott szabadság van." (II. Korinthusi levél,3.fejezet,17.vers-Új Világ fordítás)
Élmény volt nekem elolvasni Raymond Franz visszaemlékezéseit az Őrtorony Társulatnál eltöltött évtizedekről. Könyve, a "Lelkiismereti válság" nem könnyű olvasmány. Megrázó volt szembesülni azokkal a visszaélésekkel, manipulációkkal, amikről Jehova Tanúi 99%-nak halvány sejtelmük sincs. Természetesen,az Őrtorony Társulatnak az érdeke, hogy ne derüljenek ki azok az igazságok, amik negatív fényt vetnek Jehova Tanúi Vezető Testületére. A brooklyni központban mégis félnek. Ezért is tilos Jehova Tanúinak beszélni egykori tagokkal, ezért is tilos elolvasni a Szervezetből kilépett emberek írásait. De ezen nem csodálkozom. Ha az alapító, C.T. Russell műveit nem jelenteti meg a Társulat, akkor mit lehetne várni? Ezért is rejtik el a sok évtizedes könyveket, füzeteket, amiket ők adtak ki. Az evangéliumi keresztény közösségek tagjai szóba állhatnak azokkal is, akik elmentek gyülekezetükből.
"Nem csak azt kell megvizsgálnunk, amit személy szerint mi hiszünk,hanem azt is,amit az a vallás-szervezet tanít,amellyel kapcsolatban vagyunk. Ha szeretjük az igazságot,akkor nem kell félnünk az ilyen vizsgálattól. ("Az Igazság,amely örök élethez vezet", 2.fejezet, 5.bekezdés-Őrtorony Társulat,1968) Ezt addig gondolja komolyan a Vezető Testület, amíg egy érdeklődő ember más felekezet tagja. Amikor már csatlakozott Jehova Tanúihoz, akkor már más irányelv dominál: "Igyekezz gyorsan felismerni Isten látható teokratikus szervezetét, amely királyát, Jézus Krisztust képviseli. Ez elengedhetetlen az élethez. De ennek érdekében minden vonatkozásban el kell fogadnod a szervezetet. Nem állíthatjuk, hogy Istent szeretjük, ha ugyanakkor megtagadjuk igéjét, és közlési csatornáját." (Őrtorony, 1967/20,8.oldal) Ilyen tanítások hatására az uniformizált Tanúk a brooklyni központból jövő tanításokat gyakorlatilag "Jehova szavának tekintik". Hogyan is vizsgálhatná meg az Őrtorony Társulat anyagainak hitelességét egy Tanú, ha az "Jehova közlési csatornája"? Ezzel szemben a Bereabeli keresztények megvizsgálták Pál apostol tanításait a Szentírásból és Pál nem tekintette "a lojalitás hiányának a teokratikus elrendezést illetően!" Ap.Csel 17:11 "A béreabeliek nemesebbek voltak a tesszalonikabelieknél: teljes készséggel fogadták az Igét és naponként megvizsgálták az írásokat, hogy azoknak megfelelnek-e ezek a dolgok" (Csia Lajos fordítása) Ezt tette Raymond Franz is, és összehasonlította a neki tanított dolgokat-a Bibliával. Átgondolta, hogy összhangban van-e a Szervezet működése a Szentírással. Amire eljutott, azokról szól a "Lelkiismereti válság". Csak egy példa előzetesnek: Döbbenetes, hogy míg a brooklyni Őrtorony főhadiszálláson tudtak, és szemet hunytak arról, hogy Mexikóban inkább lemondanak a Biblia használatáról, és az imádkozásról, csak hogy ne legyen Istentisztelet jellege az összejöveteleknek. Mindezt azért, hogy ne vallási szervezetnek legyenek bejegyezve, hanem "művelődési szervezetnek" mivel vagyon nem lehetett egyházi kézben a közelmúltig Mexikóban. Így emlékszik vissza erre a korszakra Raymond Franz:
"Csak kevés dolog tekinthető oly nagymértékben összefüggőnek Isten tiszteletének, a legjobban szelleminek, mint az imádság. Amikor a perzsa király rendelete harminc napra betiltotta az imádságot bárkihez, kivéve őt magát, a királyt, akkor Dániel próféta olyan fontosnak tartotta ezt a kérdést, hogy a rendelet megszegésével kockáztatta pozícióját, vagyonát, és magát az életét is. Ellenben a(z Őrtorony) Szervezet központja helyesnek tartotta feláldozni a gyülekezeti imádságot Jehova Tanúi között egész Mexikóban. Milyen "előny" származott ebből? Azzal,hogy feladta a gyülekezeti imádságot, éneklést, és a Biblia használatát a bizonyságtételi tevékenységnél, A Szervezet megtarthatta Mexikóban a Társulat vagyonának a birtoklását és kezelését függetlenül a kormány korlátozásától, amihez viszont a többi egyház alkalmazkodott. Hajlandóak voltak azt mondani, hogy szervezetük nem vallási szervezet, hogy találkozásaik nem vallási találkozások, hogy bizonyságtételi aktivitásuk nem vallási aktivitás,hogy a megkeresztelkedés nem vallási aktus, mialatt a Föld minden más országában Jehova Tanúi a fordítottját mondták." (Kiemelések tőlem-Zs.) Köszönöm Kovács Zoltánnak a magyar fordítás!
Ugyan nem készült el a teljes könyv fordítása, mégis hiszem, vallom és tapasztalom: Így ebben a formában is történelmi, szellemi érték! Hálás vagyok Istennek, hogy vannak emberek, akik szembe mertek nézni a fájdalmas igazságokkal, felismerték korábbi vallásvezetőjük visszaéléseit, történelmük szelektív, egyoldalú bemutatását és mégis kitartottak Isten, Jézus Krisztus és a Biblia mellett. Négy évtizedes vallási múltja, a családi-rokoni kötődés ellenére (Néhai nagybátyja, Frederick William Franz, az Őrtorony Társulat elnöke volt 1977-től 1992-ig.) mert dönteni Isten mellett-a Szervezettel szemben, mert "kilépni az Ismeretlenbe." Kívánom, hogy Jahveh Úr Isten adjon mindenkinek ilyen alázatot, szeretetet és bátorságot, mint Raymond Franznak! Raymond Franz életútja itt olvashatók:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Raymond_Franz
http://www.apologia.hu/religion/jw-franz.html
zsolt520.blog.hu/2010/04/10/raymond_franz
(Zsolt520)
Utolsó kommentek