Vérbűn nem akadálya a hű és bölcs szolgai kinevezésnek
Különféle okok miatt időnként valóban vádolják Jehova Tanúit vérbűnnel, de az talán nem annyira közismert, hogy ők maguk is elismerték. A vezetőtestület saját definíciója az Éleslátás lexikonjában található, a vérbűn címszó alatt.
A hű és bölcs szolga sokáig az összes felkent Jehova Tanúját jelentette, a kinevezésüket pedig utólag kapták vagyis visszamenőleg.
A legutolsó tanítás szerint a hű és bölcs szolga személyi összetétele kissé változott, a kinevezés pedig 1919. tavaszán történt, közvetlenül Jézus Krisztustól, aki ezt megelőzően 5 teljes éven keresztül vizsgálgatta ezeket a szellemi izraelitákat, hogy vajon megfelelő állapotban vannak-e ehhez a különleges kiváltsághoz. A kinevezés megtörtént, nyilván mert megfeleltek Jézus Krisztus és Jehova mércéjének. Bizonyos mértékű megtisztításról is beszélnek, amit Jézus és Jehova felváltva végeztek az alanyon, de ennek részleteit homály fedi, a szervezet írásai egyszerűen nem foglalkoznak azzal, hogyan és mitől tisztultak meg, ezért inkább az a valószínű, hogy esetükben a megfelelés mércéjét tették eléggé alacsonyra (már ha egyáltalan volt kinevezés).
Az első világháború 1918. őszén ért véget, 1919. tavaszán pedig már működött a hű és bölcs szolga intézménye (a jelenleg forgalomban lévő magyarázat szerint). Itt következik néhány idézet a szervezet kiadványaiból azzal kapcsolatban, hogy a kinevezett csoport milyen állapotban volt közvetlenül a kinevezése előtt, de még azután is 11 évig:
“a szellemi Izrael maradékából álló új nemzet megszervezésére került sor, amely további felvilágosítást kapott Isten szándékát illetően, és teljes kiképzésben részesült a szolgálat elvégzésére.”(1)
“A Bibliakutatók nem mindenben követték teljesen a szentírási alapelveket 1914 és 1919 között. ... Ezért mint csoport nem voltak mindig semlegesek a háborút érintő kérdésekben.” (2)
“Néhány testvér kötvényeket vásárolt, hogy anyagilag támogassa a háborús erőfeszítéseket, és voltak olyanok is, akik a lövészárokba mentek fegyverrel a kezükben.” (3)
“A szellemi Izrael maradéka közül többen engedtek a világ nyomásának, és nem teljesítették feladatukat mint a dolgok világi rendszerétől elkülönített választott nép. Ezért nem vették észre az abszolút semlegesség kérdését e világ harcait illetőn, s így bizonyos fokig vérbűn terhelte őket és egy ideig ők is rászolgáltak Isten „harag”-jára”. (4)
Azoknak a tanúknak akiket nem győznek meg a betűk, a szervezet művészeti osztálya illusztrációt is készített, hogy erősítsék a hitüket: (5) Évkönyve 2015. 173-174. o.
Forrás: vezetőtestület, jw.org
(1) w1986.1/1.15,16.o.8.bek.
(2) w2016.11.29.o.9.bek.
(3) w2016.11.29.o.9.bek.
(4) w1986.8/1.19.o.3.bek.
(5) Évkönyve 2015.173-174.o.
(megjelenés óta kiegészítve egy hivatkozással)
P.J.
Utolsó kommentek