A “Nagy Tanító ... folyamatosan korrigálja ... zavaros tanításait”. (?)
Nem más, mint az Őrtorony folyóirat állítja ezt.
Azzal párhuzamosan, hogy időnként a fent idézett jelzőkkel illeti a vezetőtestület saját vagy elődei tanításait, egyúttal komoly tanulmányozásra is tudja ajánlani ugyanezeket a folyóiratokat. A legújabb buzdítása a 2019. májusi Őrtoronyban már a “bibliatanulmányozók”-kal kapcsolatban is elvárásként fogalmazza meg, hogy “önállóan tanulmányozzanak ... kutasanak, és ... elemezzenek, mélyen egy témát”. (28.o.11.bek.) (egyfajta mintát mutathat ez a poszt is)
Ezékiel próféciáinak magyarázatával legkevesebb 1 évszázada foglalkozik már a szervezet.
Az eltelt idő alatt publikált tanítások szerint valahányszor nekiálltak Brooklynban mélyen kutatni, tanulmányozni, az mindíg új értelmezéseket eredményezett, miközben a próféciák évezredek óta változatlanok.
1917-ben Russell és Rutherford magyarázatok voltak forgalomban Ezékielről, a 1971-ben megjelent könyv valószínleg Frederick Franz elképzeléseit tartalmazta, de mindenképpen a vezetőtestületnek egy korábbi generációja hagyta jóvá, mint a legutóbbi, 2018-as verziót. Bibliai léptékkel mérve 100 év nem hosszú idő, inkább összhangra, következetességre számítana az olvasó, különösen isteni vezetés mellett ugyanabban a témában, mint ellentétekre.
A témában megjelent könyvek:
1917: A beteljesült titok
1971: “A nemzetek megtudják, hogy én vagyok Jehova” – Hogyan?
2018: Végre helyreáll Jehova tiszta imádata!
és számtalan kisebb terjedelmű korrigálás Őrtoronycikkekben.
Ha tárgyilagosan próbálná nézni a kb. 50 évente megjelenő Ezékiel-magyarázatokat az a bizonyos érdeklődő, akinek a májusi Őrtorony kutatást, a téma mélyelemzését, valamint azt ajánlja, hogy legyél kíváncsi!, a következőket találná:
Az Őrtorony library pl. a beteljesült titok kifejezésekre keresve egy sor találatot ad, melyek vegyes értékeléssel beszélnek a 100 éwel korábbi kiadvány használhatóságáról. Ha mindezek ellenére a vezetőtestület tiszteletet vár el a gondolkodó olvasóitól is, azzal igazi szellemi kihívás elé állítja őket.
Tehát A beteljesült titok-kal kapcsolatos keresés többek között a következő találatokat adja:
- megerősítette Isten népét (w16.03.29.o.)
- meggyőző magyarázatot közölt a Jelenések és Ezékiel könyvéről, (re 165.o. 16.bek.)
- a bételcsalád kézhez kapja az új könyvet, ... ezután sok gyülekezet megosztottá válik, (jv 719.o.)
- benne található bibliai igazság, (w2018.10. 3.o.)
- zavaros magyarázatok, (w2000.03.15. 15.o. lábjegyzet)
- különböző forrásokból kölcsönzött magyarázatok (w95.05.15. 21.o.)
Amit az egyik kiadvány Isteni titok feltárása-ként harangoz be, azt a másik, zavaros magyarázatokká, megint másik, különböző forrálsokból kölcsönzött magyarázatokká degradálja.
Az Ezékiellel kapcsolatos további kutatást eléggé leegyszerűsíti a 2000. márciusi Őrtorony. Felidézi, hogy 1971-ben újabb Ezékielt elemző könyv jelent meg a “A nemzetek megtudják, hogy én vagyok Jehova” – Hogyan? címmel. Az Őrtorony 13, 14. bekezdése szerint az új könyv “ragyogó fényt árasztott Ezékiel könyvére”, de a 15. bekezdésből kiderül, hogy az csupán 4 évig ragyogott, mivel 1974-ben már más értelmezése jelent meg bizonyos részleteknek, a 16. bekezdés pedig a “ragyogás” további kiigazításairól írt.
Lehet ugyanannak a témának ennyi variációja láttán arra következtetni, hogy a Teremtőnek bármi köze is lenne hozzá?
Hogyan képes ezek láttán arra a következtetésre jutni és vezetni az olvasóit is, hogy
“... XX. században mindvégig folyamatosan áradt szellemi világosság Ezékiel próféciájára”? (16. bek.)
Ugyanez a kiadvány a témával kapcsolatban abból indul ki, hogy Jehovát NAGY OKTATÓNAK nevezi (2.bek.) és nem veszi észre, hogy a magyarázataival egyben milyen szánalmassá is teszi, hiszen azt a képet festi róla, hogy képtelen következetesen tanítani.
Mennyire megbízhatók az olyan emberek, akik lehetővé teszik ezt a következtetést, csak hogy leplezzék saját hozzá nem értésüket?
Ha Jehova a NAGY OKTATÓ, és az eredeti próféciákat is Ő közölte, azok be is következtek a maguk idejében, részleteiben úgy, hogy sem Ezékielnek, sem senki másnak nem kellett ún. “ragyogó fény árasztásával” újra és újraértelmeznie azokat bizonyos időközönként, akkor miért szórakozna manapság zavaros magyarázatokkal?
Miért indítaná arra bármelyik szolgáját, hogy akárhonnan összeollózzon bizarr okoskodásokat, hogy aztán azt a Teremtő nevében pénzért publikálja?
Még egy érdeklődőben is felmerülhet, annak az abszurditása, hogy a Teremtő támogatna-e bárkit is a legcsekélyebb mértékben A beteljesült titok c. könyv megírására, amely arra szolgál, hogy a Bibliakutatók hűségét tesztelje az ún. látható közlési csatornához. >> (w95.05/15, 21.o)
Hol olvasható ehhez hasonló a Szentírásban?
Miért tenne zavaros tanításokkal próbára bárkit is?
Miért használna ilyen közlési csatornát, ha használhat normálisat is?
És miért akarna az ilyen közlési csatornához bárki lojális lenni?
Esetleg azért, mert a csatornából 2018-ban egy újabb magyarázat lottyant ki!?
A "közlési csatorna" levele a következő kifejezésekkel dícsőíti önmagát és legújabb szellemi konyhatermékét csupán egyetlen bekezdésben:
- legfrissebb,
- gyönyörű,
- lenyűgöző,
- gondos kutatás,
- sok elmélkedés,
- sok imádkozás,
- gondos mérlegelés,
Vajon ezektől a kifejezésektől megbízható és időtálló lesz a könyv?
Ez már tényleg a kristálytiszta megértés és tényleg minden eddiginél világosabb?
Visszatekintve az elmúlt 100 év kísérletezéseire, egyáltalán nem lehetünk ebben biztosak, még akkor sem, ha mindezeket a vezetőtestület leveléből olvassuk. Ennek az ömlengésnek inkább azt kell eszünkbe juttatnia, hogy a vezetőtestület sem nem ihletett, sem nem tévedhetetlen.
És akkor még csak a megjelenés előzményeiről beszéltünk.
A tanulmányozás során majd kiderül, hogy tényleg kristálytiszta-e vagy inkább zavaros a NAGY TANÍTÓ legújabb műve és ezúttal milyen célt szolgál. Várjuk tehát a nyomtatott példányt.
P.J.
Utolsó kommentek