„Istent nem látta soha senki, az Egyszülött Fiú nyilatkoztatta ki, aki az Atya ölén van.”
További példa is felhozható a gyenge érvelésükre. Jehova Tanúi azt mondják, hogy Jézus nem Isten, mert Istent nem látta senki, de Jézust látták. Ezen állításukkal azonban elsiklanak a János 1:18 jelentése fölött. Itt az Isten kifejezés kizárólag az Atyára értendő - mint ahogyan az Ézsaiás 9:6-ban egyedül a Fiúra alkalmazható. Az Ézsaiás 9:6 szövegkörnyezete azt fedi fel, hogy Isten abban a versben a “gyermek”, amely megszületett, a “fiú”, aki adatott, mégsem bizonyítható vele, hogy az Atya nem Isten. Tehát az, hogy Isten neve kifejezetten az Atyára vonatkozik bizonyos verseknél, - mint például a János 1:18-ban - nem használható Jézus Istenségének cáfolatára. Az Atya az, akit “soha senki nem látott”. A János 1:18 szavai hasonlatosak a János 6:46-ban írtakhoz „Nem mintha bárki is látta volna az Atyát, kivéve azt, aki az Istentől van; ő látta az Atyát.”
A János 1:18-at tanulmányozva Jehova Tanúi közelebb járnának az igazsághoz, ha azt mondanák, hogy Jézus nem az Atya, mert senki sem látta az Atyát, de az emberek látták Jézust. Máshol azonban Jézus azt mondja, hogy aki Őt látja, az ugyanaz mintha az Atyát látná. „Jézus így szólt hozzá: „Ennyi ideje veletek vagyok, és nem ismertél meg engem, Fülöp? Aki engem látott, látta az Atyát is. Hogyhogy azt mondod: »Mutasd meg nekünk az Atyát.«” (János 14:9). A Jn 1:18 egyes régebbi kéziratokban olvasható szövegváltozata ugyancsak ezt az olvasatot támogatja: “Istent soha senki sem látta: az egyszülött Isten, aki az Atya kebelén van, az jelentette ki őt.” (RUF)
Érdekes módon számos embert találunk az Ószövetségben, akik azt állítják, hogy látták Istent. Például az Ézsaiás 6:1-5-ben Ézsaiás arról ad tanúbizonyságot, hogy látta Istent és azért említik őt, mert tudta az Ószövetség felfogását, hogy egy ember sem maradhat életben, aki látta Istent, ez egy olyan igazság, amit Isten Mózesnek jelentett ki a 2Mózes 33:20-ban. A válasz a nyilvánvaló problémára az, hogy Ézsaiás látomásban látta Istent. Az emberek nyilvánvalóan meghalnának, ha Istent nyíltan, az Ő végtelen erejében és dicsőségében látnák. Olyan lenne, mintha Te vagy én, pár centire állnánk a naptól. Egyből felemésztene, és füstköddé válnánk (ld. Zsidók 12:29).
De Isten látomásban, vagy emberi formában rejtőzve is megjelenhet nekünk. Az 1Mózes 18 és a Bírák 13 alapos vizsgálata nagyon is világossá kellene tegye számunkra ezt az igazságot. Ez szintén magyarázatot ad arra, hogy Jézus miért hangsúlyozta a János 6:46-ban, hogy senki sem látta az Atyát, míg a János 14:19-ben azt mondhatta Fülöpnek, „...Aki engem látott, látta az Atyát is.” János az evangéliumában arról is bizonyságot tesz, hogy amikor Ézsaiás látomásban látta Istent, valójában kinek a dicsőségét is látta (Jn 12:37-43). Tehát oszd meg ezeket az igeverseket és értelmezéseket a Jehova Tanúja vitapartnereddel.
A Tanúk nagy igyekezettel próbálják majd elterelni a szót ezekről a versekről azokra a szövegekre, amelyeket kedvelnek, amelyekről azt gondolják, hogy alátámasztják az elgondolásukat arról, hogy ki is Jézus. Na mármost keresztényként lehetőséget kell adnunk nekik, hogy megmutassák azokat a konkrét bibliarészeket, ezért tudnunk kell azt is, hogyan cáfoljuk a hamis állításaikat. Ezt fogjuk tenni a következő fejezetben. Először is számba vesszük a Tanúk fő érveit, az alapvető igeszakaszokat, azután alaposan szemügyre vesszük, hogy mit is mondanak az adott versről.
Utolsó kommentek