„Az pedig az örök élet, hogy ismeretet szerezzenek rólad, az egyedüli igaz Istenről, és arról, akit elküldtél, Jézus Krisztusról” (JÁNOS 17:3)
A mai digitális teokratikus őrületben, azon gondolkodom, hogy a fenti Krisztusi szavak, nem szorulnak-e revidiálásra. Mivel a Bibliavers az "ismeretet" is említi, úgy gondolom a frissítés, naprakész, aktualizálás kifejezéseket mindenképpen tartalmaznia kellene az örök élet ígéretének, egy x.0-s változatban.
Ebben a hónapban a Keresztény életünk és szolgálatunk összejövetel (Teo.Isk.) egyik programja a "digitális jó hírre" tanít. Az ehhez való JW Library alkalmazás nem új dolog, akit érdekelt, már megismerkedett vele és használja. Az elmúlt héten kaptunk az összejövetelen egy alapvető funkciókat bemutató oktató videót is hozzá. Nyilván van mindig olyan, aki éppen ismerkedik valamivel, így nekik talán hasznos is lehet. Nálunk kb. a gyülekezet fele rendelkezik megfelelő eszközzel és használja is a programot. Másik felének nincs eszköze, derült ki a rögtönzött felmérésből. Vajon melyik fele értékelte jobban a bemutató videot és programot nem tudom, de nem is ez a lényeg.
Érdekesnek találtam a program felvigyázónak a befejező buzdítását, mely az okos eszközökkel nem rendelkező (többnyire idősebb) hallgatóknak szólt, "kedves buzdítást kaptunk ma arra, hogy ha lehet szerezzünk be ilyet". Természetesen az anyag nem tartalmazott ilyen kimondott buzdítást, de a tanulmányvezető kötelességének érezte a saját benyomását a programponttal kapcsolatban ezen a leegyszerűsített módon összefoglalni. Egy másik program szerint ami jól kiegészíti ezt, az "árnyjátékos felkínálási javaslatok" aktuális bemutatója némi iróniával, (és ezt most én egyszerűsítem) Isten szavának felkínálása, az evangélium felkínálása, a Királyság jó hírének felkínálása ... helyett kínáld fel az okostelefonod!
A "digitális Istentiszteletek" direkt népszerűsítése 2 hét múlva fog folytatódni. Az egyik bekezdés szerint a hallgatók a következőkre kapnak majd buzdítást, akkor már nem egy helyi vén leegyszerűsítő egyéni megfogalmazásában, hanem egyenesen a nyomtatott, vagy éppen a digitális anyagból,
"Nem kell többféle nyomtatott kiadványt magaddal vinned az összejövetelre, ha a mobil eszközödről követed a programok anyagát, és abból énekelsz. A JW Library alkalmazásban már azokat az új énekeket is megtalálod, amelyek a nyomtatott énekeskönyvben még nincsenek benne"
Nem tudom, hogy engem miért nem lelkesítenek ezek a vadonatúj lehetőségek. Annak ellenére sem, hogy használom a készülékeket és a szóbanforgó programokat is. Tulajdonképpen mind a 3-at. Mert ugye jelenleg ennyi Library alkalmazás létezik a papíralapú privát könyvtáraink mellett. Egy online verzió, egy táblás ill. okostelefonos, valamint egy terjedelmesebb cd romról telepíthető. Mindhármat ismerem, használom, és tudom melyik mire jó, vagy nem jó.
De miért nem maradhatnak meg ezek az eszközök, vagy programok a lehetőségek, ill. opciók szintjén? Miért kell annyira nyomatni őket, hogy már-már értéktelennek érezzük a megszokott nyomtatott eszközeinket, vagy éppen saját magunkat is, ha másoknak jobb gépük van, ügyesebben használják, hamarabb találnak olyasmit az új tartalmak között, amit mi még nem. Ha az eszközök költségeit nem is számítom, (de miért ne tenném?) akkor is marad jó néhány ok ami miatt valamiért nekem nem egyértelmű, hogy ennek a vonalnak ilyen hangsúlyosnak kellene lenni, hogy ez így lesz Isten üzenete, digitálisan lesz hű és bölcs és megfelelő időben. Csupán megmagyarázatlan zavaró érzések voltak ezek bennem egészen addig, amíg egy tini a gyülekezetből fel nem hívta a figyelmemet a frissítésekre. Különben a fent említett program forrásanyaga is kitért egy félmondat erejéig a frissítésekre, bár ott a keretprogrammal kapcsolatban, ami csupán a könyvtár funkciókat érinti.
Számomra azonban sokkal érdekesebb amiről nem beszél ti., hogy a tartalmat is frissítik. Első ránézésre hasznosnak is gondolhatnánk, és miért kellene gyanakvónak lenni egy becsületes, istenfélő szervezet, korrekt vezetőivel kapcsolatban pont akkor amikor a tartalom aktualizálására, pontosítására való törekvései kerülnek szóba.
Talán valamikor elmúlnak ezzel kapcsolatos paranoid gondolataim, de addig is ...
Az a bizonyos fent említett gyermek, látván a táblagépem "Library állapotát" egyszerűen felszólított, hogy "frissítsd, nem látod, hogy változás van!"
Akkor éppen ezt látta a kijelzőmön:
(a lényeget pirossal kiemeltem)
Mielőtt engedelmeskedtem, azért elgondolkodtam egy kicsit, hogy milyen volt az utolsó állapot amire emlékeztem, mi, miért és mennyi idő alatt változott meg? Röviden: úgy emlékszem, ez év március végéig kb. a 2016. májusi, júniusi tanulmányozási Őrtornyok voltak elérhetők és letöltöttek a gépemre. Azután nézegettem még pár alkalommal, de csak nagy sokára vettem észre, hogy megjelentek újabbak is, így letöltöttem azokat is augusztusig, de a frissítésekkel nem foglalkoztam. Majd amikor kis barátom noszogatott, felmerült bennem, hogy mit lehet a vadonatúj, még nem is tanulmányozott anyagokon frissíteni? Miért kell azokat módosítani, változtatni. A keretprogramnál érthetők a biztonsági szempontok, új funkciók, design változás, stb. De a tartalomban mi változik meg csupán 2-3 hónap leforgása alatt. 8 tanulmányozási folyóiratból 5-ben van valamilyen változás. Lehet, hogy csupán elírták az énekek számát, vagy a dátumot, oldalszámot, esetleg helyesírási hibákat javítottak?
A jóhiszemű találgatásnál pontosabbat nem fogunk megtudni. De ha egyszer végbemegy a teljes digitális átállás, akkor már valószínűleg nem lesz szükség az apró frissítő ikonokra kattintani ahhoz, hogy "naprakészek" legyünk. A keretprogram magától és észrevétlenül fogja elvégezni, a "megfelelőt a megfelelő időben" ideológia mentén. Azok akikről Jakab tanítvány ír a levelében (1:5), vagy még inkább Pál az Efézus 4:14 -ben, nyilván örülni fognak mindezeknek. Hiszen az sem érdekelte őket, hogy eddig mi jelent meg, az sem fogja, amit megváltoztattak benne. Nekik továbbra is elegendő a cifraság, külsőség, legfrissebb, stb.
De micsoda lehetőség lesz ez akár az orwelli látomásokban látott hamisításokra is! Milyen okaink vannak arra, hogy a szervezeti gyakorlatok felett lebegő ilyen gondolatokat, vagy párhuzamokat elhessegessük?! Mutattak-e ezek a gyakorlatok, vagy emberek olyasmit, ami miatt nem vetődhetne rájuk jogosan a gyanú árnyéka? Akinek fontosak ezek a kérdések, azok meg fogják találni a hozzájuk tartozó válaszokat. A szervezet még buzdítást is ad hozzá, amikor a történelem tanulmányozásának fontosságát ecseteli, pl. itt:
„Ahhoz, hogy tudjuk, hogy hová tartunk, azt is tudnunk kell, hogy honnan jöttünk.”
vagy amikor egyszerűen csak az alapos kutatásra és elmélkedésre ösztönöz, mint pl. a wh 2016.08. a 18,19.o-on.
Jelenleg még van lehetőség az ilyen fajta kutatásokra és elemzésekre, bár értelme nem sok, hiszen nagyon hamar és kevés dolog kutatásával meg lehet győződni a szervezet, a vezetők és tanításaik hitelességéről. A 2016-os frissített digitális Őrtornyok talán összehasonlíthatók lesznek a már korábban kinyomtatott és kiszállított Őrtornyokkal és a különbségeket valószínűleg meg lehet majd találni. Ahogy fentebb említettem, még az sem biztos, hogy jelentősége lesz ezeknek. De a lehetőség a titkos beavatkozásokra, dolgok észrevétlen megváltoztatására, eltüntetésére, technikailag és a szándékot tekintve is rendelkezésre áll.
Addig is hasonlítsuk össze a gyülekezeti táskánk tartalmára tett legfrissebb ajánlást és egy korábbit, hiszen az imént biztatott a hbsz a történelem alapos kutatására. Én a kutatást elvégeztem, az elmélkedéshez pedig segítség volt egymás mellett látni az ugyanabból a forrásból származó tanácsokat:
"Nem kell többféle nyomtatott kiadványt magaddal vinned az összejövetelre, ha a mobil eszközödről követed a programok anyagát, és abból énekelsz. A JW Library alkalmazásban már azokat az új énekeket is megtalálod, amelyek a nyomtatott énekeskönyvben még nincsenek benne"
kisz. 95/5 7. o. Kérdésdoboz
? Mit hozzunk magunkkal az összejövetelekre?
Minden héten hasznos oktatást és buzdítást kapunk a gyülekezeti összejöveteleken (És 48:17; Zsid 10:24, 25). Az azonban, hogy milyen mértékben fordítjuk javunkra ezt, nagyrészt függ attól, hogy kellőképpen felkészülten jövünk-e vagy sem.
Jó lenne, ha a család minden tagja saját példánnyal rendelkezne a tanulmányozásra kerülő anyagból és más olyan kiadványokból, amelyek szükségesek az összejövetelekre. Mindez egy Bibliából, egy énekeskönyvből, a tanulmányozásra kerülő kiadvány(ok)ból, egy jegyzetfüzetből és egy tollból vagy ceruzából áll.
A Teokratikus Szolgálati Iskolára szükséges a Teokratikus Szolgálati Iskola Munkaterve és A Teokratikus Szolgálati Iskola Vezérkönyve. Ezek segítenek elménkben tartani az előadott tanulóbeszédek témáját, és követni az iskolafelvigyázót, amikor tanácsot ad. Személyesen alkalmazhatjuk a tanácsot és a javaslatokat, abból a célból, hogy javítsunk saját előadásainkon és a szántóföldi szolgálatban alkalmazott felkínálásainkon. Mivel a legtöbb oktató előadás az Egyesülten az egyedüli igaz Isten imádatában című könyvön alapul, célszerű lenne a család minden tagjának elvinni a saját példányát.
A Szolgálati Összejövetelre szükségünk van A mi Királyság-szolgálatunk aktuális számára és az Érveljünk könyvre. Vigyél magaddal minden olyan kiadványt, amire utalás történik az összejövetelen, mint például azokat a kiadványokat, amelyeknek a felkínálását mutatják be. A véneknek legyen egy példányuk a Szervezetten a szolgálatunk elvégzésére című könyvből.
A szülők törekedjenek arra, hogy gyermekeik nyugodtan üljenek és figyeljenek a gyülekezeti összejöveteleken. Ha személyes példányról gondoskodnak számukra Az Őrtoronyból és más kiadványokból, még mielőtt olvasni tudnának, az arra buzdítja őket, hogy végig figyelemmel kísérjék a programot. Amikor arra tanítják a fiatalokat, hogy tiszteljék a teokratikus kiadványokat, és használják azokat, akkor egész életen át tartó, egészséges szokások alakulnak ki.
A gyülekezeti összejövetelekből merített örömünk és megelégedésünk nagy mértékben fokozódik, ha teljesen felszerelten jövünk (2Tim 3:17). Ez a legjobb módja annak, hogy biztosan ’betöltessünk az Isten akaratának megismerésével minden lelki bölcsességben és értelemben’ (Kol 1:9).
Kisz.1995.09.6.o.13.bek.
Tartsuk meg kiegyensúlyozott nézetünket a számítógépes technológiáról
Kiegyensúlyozottaknak kell lennünk, hogy még a technológia ártalmatlan felhasználása se eméssze fel Istennek szentelt időnket túlzott mértékben, vagy hogy elvonjon bennünket elsődleges munkánktól és céljainktól (Máté 6:22; 28:19, 20)
Talán némelyeknek az elméjében ezek egyáltalán nem ellentmondások. Simán megmagyarázzák azzal, hogy 21 év telt el az egyik és másik cikk megjelenése között, ami indokolhat ekkora szemléletváltást. De miért is nekünk olvasóknak, felhasználóknak, hírnököknek kell ezeknek az okát találgatni, kutatgatni és rábukkanni a nyilvánvaló ellentmondásokra, melyeket állítólag a Szent szellem vezetése, felügyelete alatt hoztak létre régen is, és ma is? Miért nem hivatkozik a legfrissebb anyag a korábbi, ellenkező tartalmúra és magyarázza meg az a "szolga", legyen az bármelyik is abból a bizonyos Krisztusi szemléltetésből, hogy miért történik mindez? Ezek a dolgok, ekkora eltérésekkel, magyarázatok nélkül kizárólag gyanakvásra adnak okot. Ami nem lehet a Krisztusi szeretet alapja, de mindenképpen óvatosságra és körültekintésre inti az olvasót. Fogadjuk hát meg János apostol nem frissített, változatlan, de most virtuálisan leporolt tanácsát az 1.János 4:1-ben, miközben használjuk az új technológiákat a maguk helyén, nem feledkezve meg azokról sem, melyek évezredek óta változatlanok és mégis működnek, áram és szakértelem nélkül is.
Szeretteim, ne higgyetek minden léleknek, hanem vizsgáljátok meg a lelkeket, hogy azok az Istentől valók-e, mert sok hamis próféta jött el a világba.
PJ
Utolsó kommentek