Biblia által vagy Őrtorony által kiiskolázott lelkiismeret – Melyik legyen?
Mint oly sok más témában is, számos kiváló Őrtorony-cikk készült a lelkiismeretünkről és arról, hogy Isten hogyan alkotott meg minket ezzel a “belső érzékkel annak elbírálására, hogy mi jó és mi rossz”:
A Biblia által kiiskolázott jó lelkiismeret figyelmeztethet, hogy a szellem milyen irányba akar vinni minket… Másrészt viszont, ha megtanulunk kiiskolázott keresztényi lelkiismeretünkre támaszkodni, akkor jól dönthetünk még olyankor is, amikor nincs konkrét, írott útmutató… A tiszta, Biblia által kiiskolázott lelkiismeret Istentől kapott jó adomány.192
Mindez teljesen rendjénvalóan hangzik. Amit azonban Jehova Tanúi nem vesznek észre, az az, hogy a Vezető Testület emberei elvették tőlük ezt az adományt. Ezek az emberek önmagukat tették annak meghatározóivá, hogy mi tartozik a lelkiismereti kérdések közé, és mi nem. Íme néhány példa, amely bizonyítja, hogy valóban ez a helyzet:
1. példa: Nem található “konkrét, írott útmutató” a Bibliában arról, hogy mondhatjuk-e: “Boldog évfordulót” vagy “Boldog születésnapot”. Jehova Tanúinak azonban csak a “Boldog évfordulót” szabad kívánniuk. Kiközösítik őket, ha azt mondják, hogy “Boldog születésnapot”.193
192 Őrtorony, 2000. május 1., 16. old.
193 Kiközösítik őket, ha nem bánják meg, hogy azt mondják, “Boldog születésnapot”, és nem ígérik meg, hogy soha többé nem mondják. A vének által adott tipikus tanács ilyen esetekben lényegében ez: “Hiszel abban, hogy a Társulat Isten szervezete?” Majd pedig: “Még ha a Társulat tévedne is ebben a kérdésben, hajlandó vagy várni Jehovára, hogy kiigazítsa a szervezetét?” Ha “Nemmel” válaszolnak bármelyik kérdésre is, kiközösítik őket hitehagyás miatt.
A Vezető Testület emberei elvették az Isten ajándékaként kapott személyes lelkiismeretet Jehova Tanúitól.
Számos olyan Tanú lehet, aki nem lát sok különbséget a fenti két üdvözlés között és nem érti, hogy egy egyszerű “Boldog születésnapot” kimondása miért érdemelné azt az “örök büntetést”, amit Jézus említett meg a Máté 25:46-ban. Ha “Isten szervezete” nem csinálna ebből ekkora ügyet, akkor nem zavarná a lelkiismeretüket, hogy azt mondják, “Boldog születésnapot”. Ők azonban meghajolnak a Vezető Testület kollektív lelkiismerete előtt.194 Ha ezek az emberek valaha megváltoztatnák a véleményüket és úgy döntenének, hogy az egyén lelkiismeretére bízzák ezt a dolgot, akkor lehetséges, hogy egyes Tanúk ünnepelnék a születésnapokat, míg mások talán nem. De legalább a döntéseik a saját lelkiismeretükön alapulnának. 195
2. példa: “Alternatív polgári szolgálat”: Amikor Jehova Tanúi elutasítják a katonai szolgálatot, bizonyos országok felajánlanak a számukra egy nem-katonai alternatívát, mint például azt, hogy dolgozzanak egy polgári kórházban hétvégente egy meghatározott ideig. A Tanúknak évtizedeken keresztül kötelező volt elutasítaniuk ezt az ajánlatot, ami azt jelentette, hogy börtönbe kellett vonulniuk. Azokat, akik elfogadták, úgy kellett tekinteni, mint akik elkülönültek a gyülekezettől, vagyis pontosan úgy kezelték őket, mintha kiközösítették volna őket. A legtöbb Tanú börtönbe ment. Ez volt a Vezető Testület hajlíthatatlan álláspontja egészen az 1996. május 1-jei Őrtoronyig, amikor végül is egyéni lelkiismereti döntésnek hagyták meg az alternatív szolgálat elfogadását.
A lényeg: Még amikor a Tanúk képesek saját lelkiismeretükön alapuló döntést hozni, az is csak azért van, mert a Vezető Testületük megadja nekik ezt a jogot. Az aktuális tanításaikkal szemben lelkiismereti alapú egyet nem értésnek helye nincs.
Még amikor a Tanúk képesek saját lelkiismeretükön alapuló döntést hozni, az is csak azért van, mert a Vezető Testület megadja nekik ezt a jogot.
“Min alapszanak a nézeteink?”
Ezen alcím alatt a Vezető Testület ezt mondja: “Az emberi jogok egyetemes nyilatkozatában az ENSZ minden embernek biztosítja a gondolat, lelkiismeret és vallás szabadságának jogát. Ehhez a joghoz hozzátartozik, hogy aki akarja, szabadon megváltoztathatja a vallását vagy a hitnézetét.” De ahogyan azt láttuk, azokat a Tanúkat, akik megpróbálják gyakorolni ezen jogaik bármelyikét is, kiközösítik.196 - Lásd a 10. fejezetet
Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata
194 Ha nem hajolnak meg a Vezető Testület lelkiismerete előtt, kiközösítik őket.
195 Az egyik probléma, melyet a Vezető Testület önmagának hozott létre, az ahhoz való ragaszkodásból ered, hogy minden Tanúnak muszáj “egyetértésben szólnia”. Ez megnehezíti a számukra, hogy bármit is az egyéni lelkiismeretre bízzanak, mivel ez olyan helyzetet eredményezhet, ahol a Tanúk nem “szólnak mindannyian egyetértésben”.
196 Őrtorony, 2001. augusztus 1., 4. old. Azok a Tanúk, akik ragaszkodnak a gondolat szabadságához, a lelkiismeretükhöz vagy a vallásuk megváltoztatásához való jogukhoz, kiközösítésre kerülnek hitehagyás miatt.
Fordította: Columba, Eve
Kapcsolódó írások: Egy elgondolás rabjai (Innen minden eddig lefordított rész elérhető, illetve az egyes részek folyamatosan végiglapozhatóak a cikkek végén található linkek segítségével!)
Következik: Egy elgondolás rabjai - 16. fejezet, Mi lenne, ha ez egy másik vallás lenne?
Utolsó kommentek